Age of Empires 2 severler toplanın! Yıllardır aynı oyunu oynamaktan sıkıldıysanız işte benzerlerinin listesi.

 

1 – Rise Of Nations I

Age of Empires serisinde olduğu gibi tarih öncesi çağlardan başlıyor ve siz yönettiğiniz ırkı çağdan çağa atlatıp, zaferden zafere koşturmaya çalışıyorsunuz. Tabi ki seçtiğiniz ırka göre rakiplerinizde değişiyor, gelişiyor. Aztek, Bantu, İngiliz, Çin, Mısır, Fransa, Almanya, Yunan, İnka, Japon, Kore, Maya, Moğol, Nubian, Roman, Rus, İspanyol ve Türk ırklarını seçme imkanına sahibiz. Ki bu ırklar sadece göstermelik olarak konmamış bu oyuna, seçtiğimiz ırka göre mimari, özel birimler ve teknolojiler emrimize sunuluyor, bize kalan sadece akıllı yönetim. Türkler oyunun içinde olunca haliyle hepimizde bir beklenti oluyor, nasıl yapmışlar diye; şu kadarını söleyebilirim ki beklentileriniz karşılanacak. Çünkü gerek mimari, gerek üniteler (biri Yeniçeri mi dedi?) tarihsel gerçeklerden yararlanılarak yapılmış. Tabi bu her ırk için geçerli.

 

2 – Caesar III

Şehir Kurmanın ve savaşın tamamen sizin yani şehrin yeni Sezar’ının elinde olduğu, isterseniz selim sakin bir hayat seçmenizin isterseniz savaş dolu yamaçlarda dolaşmanızın mümkün olduğu, halktan vergi almanın iç isyanlarla yangınlarla mühendislik hatalarıyla boğuşmanın ne demek olduğunu anladığınız gayet güzel eğlenceli hırs yaptıran oyun. Ekran görüntülerine bir de oyuna bakınca çok da kolay vazgeçemeyeceksiniz. Ben yine de kendinize çok güvenmeyin derim, oyunda ne zaman ne olacağı hiç belli olmuyor.

 

3 – Medieval 2 Total War

Şimdiye kadar çıkmış Total War serilerinin sonuncusu olan Medieval 2 Total War, en çok sevilen strateji oyunlarından birisidir. Ses ve grafik kalitesi tartışılmaz olan oyunda aynı zamanda Türkler de yer almaktadır. Tabi oyuna ilk başladığınızda Papanın hizmetine girmek zorundasınız ama ilerleyen bölümlerde Türk’leri seçeceğinizi bilmek bile sizi motive edecektir. Oyunda yakınlaşma özelliği de var, aynı Age of Empires 3 de olduğu gibi. Ama bu oyunda yakınlaşınca askerlerin yüzlerini dahi seçebilirsiniz.


4 – Company of Heroes

Gerçek bir iç savaştan sonra düşmana karşı saldırı hattı şeklinde bir oyun. Oyun siper alınacak mükemmel yerler ile düşmana pusu kurma imkanı sağlıyor. Oyunu; tanklar, basit silahlar ve gelişmiş silahlar ile mücadeleyi keyifli hale getirmişler. Tek yapmanız gereken güzel bir kamp yerine, savunma silahları ile güçlendirilmiş ordunuzu gelen düşmana güzel bir karşılama töreni düzenleyeceğiniz stratejik yerlere konuşlandırmak.

 

5 – Red Alert 2

Stratejinin vazgeçilmezlerinden olan Red Alert 2 zekanızı ve liderliğinizi konuşturmak için tasarlanmış bir oyundur. Zorluk seviyelerine göre oynayabileceğiniz oyunun en cezbedici özelliği de düşük ama gerçekçi grafiklere sahip olması ve düşük performanslı bir bilgisayara sahip olsanız bile bütün keyfiyle oyunda zaman geçirebiliyor olmanız. Zamanında Age of Empires 2 ile bir rekabet durumu söz konusu olsa da takdir edeceğiniz üzere asıl oyunumuzun gerisinde kalmıştır.

6 – Age of Mythology

Age of Mythology; Microsoft’un efsane oyunu Age of Empires’ın 3D versiyonu olarak tanımlanabilecek bir oyun. Fakat bu oyunda köklü değişiklikler yapılmış. Mesela büyü yapma gibi özellikler eklenmiş. Artık olaylar sadece askeri yoldan değil, diplomatik yoldan da çözülebiliyor. Detay açısından gayet zengin grafikler kullanılmış ve oyun kontrolünüz arttırılmış.

 

 

Bilindiği üzere Age of Empires serisinin farklı sürümleri de mevcut. Mesela Age of Empires 3 gibi. Fakat Age of Empires 2’den kaçıp yine aynı seriden başka bir oyun tercih etmenin mantıksız olacağından serinin diğer oyunlarını listeye ekleme gereği duymadım.

Yukarıda listelediğim oyunların çoğunu bizzat oynadım ve listeledim. Siz de listeden dikkatinizi çeken oyunu satın alarak ya da internet üzerinden indirerek oynayabilirsiniz. Oyunlar hakkında karşılaştığınız sorunları bu yazının yorum kısmına yazabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

1 YORUM

  1. Age of Empires görselini görünce geçmişe gittim, eskiden çok sevdiğim çok vakit geçirdiğim bir oyundu.Steam üzerinde de hala mevcut gerçi ama olsun 🙂 Konuya dönecek olursam bu tarz oyunları çok seviyorum, listedeki diğer oyunları da deneyeceğim.Eskisi kadar vaktim olmasa da geçmişi yad edeceğim.

Bir Yorum Bırak