Amsterdam, Hollanda’nın turistik bir şehridir. Ülkenin batısında yer alır. Avrupa gezisi için yola çıkanların genellikle uğramadan dönmediği önemli bir şehirdir. Aynı zamanda Hollanda’nın başkentidir.

Şehri Interrail sayesinde gezme fırsatı bulan Batın Özen, gezisiyle ilgili deneyimlerini ve ipuçlarını bu yazıda anlatıyor.

Amsterdam Gezi Rotası

Dam Meydanı, Vondelpark, Red Light, Rijksmuseum, Madame Tussauds Müzesi, Vangogh müzesi, The Amsterdam Dungeon Müzesi, Heinken bira müzesi, Rijkmuseums, Giethoorn Köyü, Zaandam şehri, Zaanse Schans(Değirmenler köyü) ve Volendam, Marken Köyleri


Şehir gerçekten çok güzel, beni hapsetti desem yeridir. 3 gün ayırmıştım 4’e çıkardım.
İnsanları çok nazik ve yardımsever. “Dirk Supermarket” sanırım en ucuz market, buradan alışveriş yapabilirsiniz. Şehirde bayağı bir wifi alanı var, zaten Mc Donals, Starbucks, Burger gibi yerlerden de bağlanabilirsiniz. Pahalı bir şehir ama ucuz yerler elbet bulabilirsiniz, bir magnet veya hediyelik eşya 3 Euro’dan başlıyor.

Amsterdam’da Gezilecek Yerler

Bisiklet kiralayıp şehri gezmek çok güzel oluyormuş, ben kiralamadım ama fiyatı 10-15 Euro’dan başlıyormuş. Patates kızartmasını Febo’dan veya Vlamse’den soslu olarak yiyebilirsiniz, Febo’da sade küçük boy 1,80 Vlamse’de ise 2,30’den başlıyor. Abartıldığı kadar muhteşem değil, bildiğimiz kızartma bir tık daha iyi sadece Denemek için yiyin tabi. Bol koyuyorlar bir öğün tutar sizi.

Ot Bulldock’ta 5 Euro’dan başlıyor, kekler ise 12 Euro’dan.. Nasıl bir şey diye merak edenler ot sigarayla aynı içine karıştırmışlar.

Şehir küçük, köyler haricinde her yere yürüyerek gidebilirsiniz. Gezilecek yerler hep birbirine yakın. Red Light’ı söylememe gerek yok bilenler bilir Akşam 10 gibi başlar her şey. Madame Tussaud Müzesi 23 Euro, ben girmedim. İstanbul’da açıldı ama tabi buradaki da tartışmasız daha güzel.


Sex Müzesi 5 Euro, baya iyiymiş, acayip şeyler varmış. Hiçbir müzeye girmedim ben. Gerek var mı yok mu sizin bileceğiniz bir şey.

Tren garı 7/24 açık. Vondelpark çok güzel, orada oturup bir şeyler yeyip içebilirsiniz. Hollanda trenlerinde priz yok, Hollanda içi 3-4 farklı trene bindim hiçbirisinde de yoktu.
Dam meydanının aşağısında Çiçek pasajı diye bir var, 3 magnet 5 Euro falan baya ucuz ve güzelmiş. Acelem vardı aradım ama bulamadım. 391 no’lu otobüsle Zaanse Chans (Değirmen Köyüne) gidebilirsiniz, tek yön 4 Euro, otobüsten temin edebilirsiniz. Vaktiniz varsa kesinlikle uğrayın. 45 dk sürüyor. Para vermek istemiyorum derseniz Trenle de gidebilirsiniz(Interrail bileti geçerli).

Giethoorn’a Amsterdam Central’den Steenwich trenine binin (Interrail bileti geçerli/kontrol oldu ama yazmamıştım problem olmadı) 1.5 saat civarı sürüyor. İnince otobüsle 10 Euro’ya ya da otostopla ulaşabilirsiniz. Otostop zahmetli o yüzden en az 10 kere düşünün. Otobüsle ulaşım ise 10 Euro. Buraya sabahtan gelin çünkü tren 2.5 saat sürüyor.

Marken, Volendam, Edam köylerine bisikletle ya da 110/312 no’lu otobüsle gidebilirsiniz. Central Park istasyonunun ya üst katından ya da karşı tarafından kalkıyor.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

2 YORUMLAR

Bir Yorum Bırak