Barcelona, İspanya’nın Katolonya Özerk Bölgesi’nde yer alan turistik bir şehirdir. İspanya’nın ikinci büyük şehridir.  İspanya’nın Akdeniz kıyısında, Fransa sınırına 150 km mesafede bulunan şehir, limanı sayesinde ülkenin önemli ticaret merkezidir. Bir diğer cazibe sebebi de şehrin futbol takımı ve futbol kültürüdür.

Barcelona Gezi Rotası

Sagrada Familia Katedrali(15 euro), Park Guell(8 euro) Camp Nou(21 euro), Picasso Müzesi(11 euro),  Casa Mila, Placa Real, Casa Batllo, Arch de Triomf, La padrera, La Rambla Caddesi, Barri Gotic Mahallesi, Gothic Quarter sokağı, Montjuic Tepesi, Carrer Del Bisbe sokağı, Cituadella Park, De La boqueira pazarı(pazar kapalı), Columbus Monument, Parc Del Laberint(ücretsiz), Parc de la Ciutadella parkı, Parc ciutadella, Katalan Ulusal Sanat Müzesi(6.5 euro), Plaza de Toros Poble Espanyol(9.5 euro ücretli), Tipidabo, Port Vel, Monserrat(taşlı tepe)


Hayallerimin şehri beklentilerimi boşa çıkarmadı. İspanya’ya girer girmez küçük bir köyünde dahi insanların sıcaklığını rahatlığını anlayabiliyorsun. Sokaklar, caddeler olabildiğince geniş rahat ferah, insanları çok iyi. Şehir İtalya’dan az buçuk pahalı, denk sayılır. En az 3 gün içinde ayırılmalıdır.

Barcelona’da Gezilecek Yerler

La Boqueira Pazarına mutlaka uğranmalı, La Rambla Caddesinin tam ortalarında bi yerde, birilerine sormanız yeterli olur. Tüm meyveler, taze sıkılmış tropikal meyveler, balık çeşitleri vs var ve uygun baya. Magnetler Sagrada De Familia’nın orda 1 eurodan satılıyor 3-4 euro vermeyin. Sahili akşam çok güzel oluyor. Nice’ten daha güzel ve taşlık değil kumsal.

Güvenlik konusunda bir sıkıntı yaşamadım, şehir gece sahil haricinde güvenli, gece dışarı çıktık. Dikkatli olmakta fayda var.

Nou Camp ücreti 21 euro öğrenci, 26 euro yetişkin. Picassa Müzesi’ne gitmedim o yüzden bişey diyemiyorum. Sagrada De Familia netten alırsanız öğrenci 13 yetişkin 15 euro. Kapıda alırsanız 15 euro. Sagrada Familia Çarşamba Perşembe ve Cuma %50 indirimli, Barcelona Katedrali 8-13 ve 17-19 arası ücretsiz. Mutlaka tapas tadın, 3’lü 5’li şeklinde satılıyor. Park Güell’in girişi 8 euro, kaçak girmeye çalıştık ama mümkün değil. Çıkışında da bilet kontrolü oluyor. Sabah 6’yla 8 arası akşam da 9.30 tan sonra giriş ücretsizdir.


1 kez metro kullandım onda da kaçak bindim. (birisi bastığında kapı açılıyor direkt daldım, görevli görmeden). Dia, BonArea, Consum gibi süpermarketler en ucuzları. Şehir çok büyük, yürüyerek gezdim. Günde 20 km felan her yerini yürüyerek gezdim. T-10, 10’lu bilet 9 euro, yürüyemem o kadar diyorsanız alabilirsiniz. Metroda da geçerli ve 1.5 saat içerisinde aktarma yaparsanız ücretsizdir.

Tipidabo’ya 7 nolu metro kullanıp tibitabo istasyonunda inerek ulaşabilirsiniz. Placa Reial’ da Los Tarantos’ta Flamenko dansı yarım saat 10 euroydu. Kiosko Burger çok meşhurmuş, yiyebilirsiniz. 1 gece Alberg Pere Terres hostelinde kaldım, baya iyiydi kahvaltısı açık büfe felan. Nou Camp’a yürüyerek 10-12 dk Sagrada’ya 25-30 dk, Sahile yarım saat yürüme mesafesinde. Hemen önünden otobüs geçiyor.

Gezilecek her yeri gezdiyseniz ben gitmedim ama trenle 1.5 saat uzaklıkta olan Monserrat Dağı’na gidebilirsiniz. Maalesef nerden gidiliyor, bilmiyorum. Sahilde çadır kurmak vs. sıkıntılıymış bayağı, hırsızlık gibi olaylar çok yaşanıyormuş tavsiye etmem. Tren garının yanında büyük bir park var biz mat tulum serip orda uyuduk problem olmadı.

Hava limanına gitmek istiyorsanız ilk önce N0 otobüsüne binip Pablo Espanyol durağında inince N16 veya 46 nolu otobüse binip gelebilirsiniz, yalnız uçağınız Terminal1 veya Terminal2 den mi kalkıcak ona dikkat edin, iki terminal ayrı yerlerde çünkü.

Burdan Paris’e interrail biletiyle gidecekler rezervasyon ücreti en az 30-35 Euro ve en az 1 gün önceden yaptırmanız gerek yoksa dolu oluyor. Rynair Paris’in uzak hava limanına geliyor, otobüsle 1,5 saatte gidiliyor ama otobüs bileti şaka gibi bi fiyat 18 euro, o yüzden ben otostop yaparak 3 saatte gittim.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

1 YORUM

Bir Yorum Bırak