Ülkemizde yaşayan 7’den 77’ye her yaş grubunun bildiği bir isim: Barış Manço. Barış Manço’yu herkes tanısada Barış Manço hakkında bilinmeyenler de vardır. Uzun saçları, benzersiz sesi, harika kişiliğiyle büyük kitleleri kendine hayran bırakan Barış Manço’yu, aramızdan ayrılışının 18. yılında sevgiyle anıyorum.

Sadece kendi dönemine damgasını vurmakla kalmayan Barış Manço, sahip olduğu kültür birikimi, bunu albümlerine ve şarkılarına yansıtması ve gerçekleştirdiği yurt dışı başarılarıyla bir dünya starı olmayı başarmıştır. 18 yıl geçmiş olmasına rağmen hala hemen hemen herkes tarafından kendini dinleten Barış Manço’nun bilinmeyenleri bu yazımda.

Türkiye’deki ilk Barış ismine sahipti.

Barış Manço 1943 yılında doğdu. Ve o güne kadar Türkiye’de Barış ismi verilmiş bir bebek yoktu. Oğlu Doğukan Manço’nun dediğine göre Barış ismi ilk kez, ülkedeki barışa olan özlemden doğarak babasına verildi.

Barış Manço
Barış Manço

Bıyık bırakma sebebi yaşadığı bir kazaydı.

Barış Manço 1967 yılında Hollanda’da bir kaza geçirdi. Bu kazanın ardından dudağında bir yarık oluştu ve bu izi kapatmak için bıyık bırakmaya başladı. Bu alışkanlığından vazgeçmeyen Barış Manço, herkes tarafından bıyıklı olarak hafızalara kazandı.

Bir süre ülkücü olduğu düşünüldü.

Şubat 1973’te yayınlanmış olan Küheylan, Manço’nun isminin sağcıya çıkmasına neden olan ilk eserdi. Parçada geçen Aslıhan, Neslihan, özümüze dönelim gibi sözler Orta Asya özlemi olarak algılanmıştır. Bu plağı 1973 yılının Ağustos ayında yayınlanan, Manço’nun askerliğinin sonlarında tamamlamış olduğu Hey Koca Topçu/Genç Osman plağı takip etti. Genç Osman’ın da bir serhat türküsü olması Manço’nun ülkücü olarak eleştirilmesine neden olacaktı.

70’lerin ortalarına doğru Cem Karaca solun Barış Manço ise sağın sembolü olarak görülüyordu. Ancak konserlerinde kendisine bozkurt işareti yapanlara biz sadece sizin için gelmedik buradaki herkes için geldik diyerek Hey Koca topçuyu istek yapanları sol yumruğunu havaya kaldırarak protesto edecekti.

Belediye başkanı adayı oldu.

1994’teki yerel seçimlerde Kadıköy belediyesine başkan adaylığını koydu. Parti olarak da Tansu Çiller’in başkanlığını yaptığı Doğru Yol Partisi’ni seçti. Ancak seçimlerden önce rahatsızlığı sebebiyle kendi isteğiyle adaylıktan çekildi.


Barış Manço Kimdir?

Barış Manço, 2 Ocak 1943 tarihinde, Rikkat ve Hakkı Manço çiftinin dördüncü çocukları olarak Moda’da dünyaya geldi. Annesi Rikkat Hanım, Türk Sanat Müziği sanatçısıydı. Aileden gelen yeteneğiyle özellikle ortaokul öğrenimini aldığı yaşlarda müzikle ilgilenmeye başladı. Lise yılları Galatasaray Lisesi’nde başladı.

Müzik hayatına Galatasaray Lisesi’nde adım atan Barış Manço’nun arkadaşlarıyla birlikte kurduğu ilk grubun adı “Kafadarlar”, ikincisi ise “Harmoniler”di. Daha sonra Şişli Terakki Lisesi’ne geçiş yaptı.

Lise yılları bittiğinde Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde 1963- 1971 yılları arasında resim, grafik ve iç mimari eğitimi aldı. Belçika’da “Lemistgrees” adında, Amerikalı, Belçikalı, İtalyan, Kuzey Afrikalı, İngiliz müzisyenlerden oluşan bir grupta yer aldı. “Lemistgrees”le çalışmalarının sürdüğü iki yıl içerisinde Paris Olympia’da konser verdi. 1966 yılında Paris’te iki 45’lik plak çıkardı.

1970 yılında Türkiye’ye döndüğünde Fuat Güner ve Mazhar Alanson ile birlikte “Kaygısızlar” adlı grubu kurdu. Aranjman şarkılara tepki göstererek Anadolu’dan beslenen pop folk tarzında müzik yapmaya başladı. Onuncu plağı “Dağlar Dağlar” ile büyük bir çıkış yaptı, albüm beş ayda 700 bin adet satışa ulaştı. “Dağlar Dağlar” çalışması, sanatçıya Altın Plak Ödülü’nü de kazandırdı. 1971 yılında Moğollar ile çalıştı. Aynı yıl Kurtalan Ekspres’i kurdu. İlk klibini 1973’te, “Hey Koca Topçu”ya çekti. 1975’te ilk albümü “2023”ü yaptı. 1978’de Lale Manço ile evlendi, Doğukan ve Batıkan adında iki erkek çocuğu oldu.


1980 yılında Altın Orfe’de “Nick The Chopper” ve “Ben Bir Şarkıyım” adlı Bulgar şarkısı ile de altın madalyalar aldı. Yurtdışında birçok TV programına konuk olarak katıldı, birçok ülkede koserler verdi. 1983 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’na “Kazma” adlı şarkısıyla katıldı, ancak elendi.

1988 yılının Ekim ayında TRT 1’de çocuk ve aileye yönelik bir eğitim kültür ve eğlence programı olarak başlayan “7’den 77’ye”, 1998 Haziran ayında 370. kez ekrana gelerek Türk televizyonculuğunda ulaşılması zor bir rekora imza attı. “Ekvatordan Kutuplar’a” isimli programında ekibiyle birlikte beş kıtada 100’den fazla değişik yöreye giderek 600.000 km.’ye yakın yol kat etti.

Bestelediği 200’ün üzerindeki şarkısı, kendisine 12 altın ve 1 platin albüm ve kaset ödülü kazandırırken, bu şarkıların bir bölümü daha sonra Yunanca, Bulgarca, Arapça, Farsça, Kürtçe, Japonca, İbranice, Fransızca, İngilizce ve lemenkçe olarak yorumlandı. Müzik ve televizyon hayatında sayısız ödüller alan Barış Manço’nun 1991 yılında devlet sanatçısı unvanı, yine aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Onursal Doktora unvanı, Uluslararası Teknoloji Ödülü, Japonya Uluslararası Kültür ve Barış Ödülü, Belçika Krallığı Leopold II Şövalyesi Nişanı, Fransız Kültür Bakanlığı Edebiyat ve Sanat Şövalyesi Nişanı, Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen Türkmen Vatandaşlığı ödülleri vardır.

Barış Manço, 1 Şubat 1999 tarihinde Moda’da vefat etti.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

1 YORUM

  1. Türkiye’de ilk barış ismine sahip kişi olmasına çok şaşırdım. Çünkü bilmiyordum çok güzel bir bilgi bence teşekkür ederim. Çok sevdiğim, büyük saygı duyduğum bir üstad. Müzik kariyeri olsun tv kariyeri olsun yaptıkları çok başarılıydı. Özellikle tv’de gereksiz saçma sapan programlar yerine yararlı programlar yaptı. Saygı ile anılması gereken bir sanatçı.

Bir Yorum Bırak