Behzat Ç. 3 sezon Star TV ekranlarında izleyiciyle buluşan fenomen bir diziydi. Çok geniş kitleler tarafından beğeniyle takip ediliyordu. Ancak dizi 2013 yılında final bölümüyle ekranlara veda etti.

Yayınlanan bölümlerin bazılarında emniyetin içinde yer alan paralel örgütlenmelere, torpil işlerine, yukarıdan gelen emirlere ve bunun gibi sistemin bozuk noktalarına da değinmişti. Asıl iç açıcı olmayan kısım da tüm bu değindiği noktalar bire bir gerçeği yansıtıyordu. Yani bir nevi Türkiye’nin gerçeklerine parmak basıyordu.

Behzat Ç.
Behzat Ç.

Behzat Ç. sadece bir dizi olarak kalmadı. 2 serilik filmi de çekildi. İlk filmi Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm ismiyle sinema severlerle buluştu. Bu film, dizideki rutin bölümleri andıran bir cinayet olayını konu alıyordu. TV’de yayınlanamayacak sahneleri de bulunuyordu. Bu yüzden çok tuttu. Sonra ikincisi Behzat Ç. Ankara Yanıyor çekildi. Dizi kaldırıldığında, Gezi Parkı olaylarından sonra çekilen filmde konu aslında Gezi Parkı olmasa da, bu olaylara da bazı sahnelerde göndermeler bulunuyordu.

Behzat Ç’nin Yayından Kaldırılma Sebebi


Tıpkı 2. filmde olduğu gibi dizinin bazı bölümlerinde güncel siyasi olaylara göndermeler yapılıyor, gücü elinde bulunduran siyasiler eleştiriliyordu. Bu yüzden yayınlandığı dönemde özellikle iktidar partisi tarafından çokça eleştirildi. Hatta Bülent Arınç sırf Behzat Ç.’yi eleştiren bir konuşma bile yaptı. Hal böyle olunca dizi reyting rekorları kırıp, kanalına bol reklam parası getirse de RTÜK’ten ciddi cezalar aldı. Gelen cezalar, elde edilen gelirleri geçince de kanal, Behzat Ç.’yi yayından kaldırma kararı aldı. Bu kararda iktidar partisinin ve RTÜK’ün etkisinin büyük olduğunu söylemek mümkün. Böylelikle Behzat Ç. ekranlara veda etmiş oldu.

Pek çok dizi final bile yapamadan ekranlara veda etse de, Behzat Ç.’nin final bölümü yayınlandı. Ancak bu sevenleri tarafından güzel bir haber olarak nitelendirilmedi. Aksine çok üzücü bir haberdi. Bölüm de aynı şekilde Behzat Ç. hayranlarını hüzünlendiren bir bölüm oldu. Çünkü insanlar Behzat Ç.’nin final bölümünü değil, yeni bölümlerini izlemek istiyorlardı.

Behzat Ç. yayından kaldırıldıktan sonra hem dizi ekibi, hem de hayranları tarafından büyük bir tepki yarattı. Hatta dizinin yayından kaldırılmasını protesto gösterileri bile düzenlendi. Ancak kaçınılmaz son değiştirilemedi.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

4 YORUMLAR

  1. Çok doğru anlatmışsın yayından kaldırılma nedenlerini. Ortalıkta saçma sapan onlarca dizi varken ve sürekli türerken bu tür kaliteli yapımların sırf siyasi çatışmalar yüzünden yayından kaldırılması hiç demokratik değil.

  2. Bu diziyi severek izlerdim neden yayından kaldırıldığını anlamadım kaldırılması gereken saçma sapan dizi o kadar çok dizi varken bu dizi kaldırdılar zaten türkiyede ancak saçma sapan dizilerle milleti oyalıyorlar gündemden çoğusunun haberi bile yok.

Bir Yorum Bırak