Almanya’nın başkenti ve turizm açısından en önemli şehirlerinden biri Berlin’dir. Aynı zamanda en büyük şehridir. Berlin aynı zamanda bir eyalet-kenttir.

Interrail gezisinde bu şehri de gezen Batın Özen, gezisiyle ilgili ipuçlarını ve genel bilgileri bu yazıda anlattı.

Berlin Gezi Rotası

Alexander Platz, Berliner Dom Binası, Brandenburg Gate, Reichstag Parlamento Binası, Anne Frank Zentrum, Memorial ti the Murdered Jews of Europe(Yahudi Anıtı), Berlin Müzeler Adası, Checkpoint Charlie


Amsterdam’dan Berlin’e gelen trende kontrol oluyor, yazın direkt. Rezervasyona ihtiyaç yok. Koltuğun üstünde elektronik yazı olmayan yere oturun. Koltuk ayırtılmışssa zaten koltuk numarası yazan yerde isimler yazıyor.

Berlin’de Gezilecek Yerler

LİDL AVRUPA’da gördüğüm en ucuz market. Kreuzburg bölgesinde veya o civarlarda kalıyorsanız metro kullanmaya gerek yok. Daha doğrusu bence hiç gerek yok. Her yer yürüme mesafesinde. Tüm gezilecek yerler -Berlin Wall- hariç aynı bölgede.

Berlin’de Amsterdam’da göremeyeceğiniz tipler görebilirsiniz, beni fazlasıyla şaşırttı. Ucuz bir şehir, özellikle Kreuzberg yani Türk mahallesi daha da ucuz. Berlin’de favori şehirlerim arasına girdi, yaşanabilir bir yer.

Penny marketten Alman pastası deneyin, 60 cent ve baya güzel. Amsterdam’da olduğu gibi burada da bisiklet çok yaygın. Bisikletleri günlük 12 euro’ya kiralayabilirsiniz, 10 euro’ya gördüm ama o kadar aramaya değmez. Bisikletle gezmenizi tavsiye ederim, bisiklet yolları felan var kullanım baya rahat.


Çok büyük parklar var ve gerçekten güzel, Tiagarden var ya da herhangi birine gidebilirsiniz hiç fark etmez. En az 2 gün ayrılmalı, vaktiniz varsa 3 ayırın. Mauerpark Bit pazarı 2.el vs her şey var Eberswalder Strasse durağında inip ulaşabilirsiniz.

Potsdam’a gitmeyin hiçbir şey yokmuş, illa gitmek istiyorsanız S7 Bahn ile gidiliyor, ben Westkreuz S bahn durağından binerek gittim. Son durakta iniyorsunuz. Bindiğiniz durağa göre değişir ama ortalama 25-30 dk sürüyor.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

2 YORUMLAR

  1. Ben şahsen Berlin pastasını çok sevmiştim. Ama en çok sevdiğim şey kahveleriydi. Çok güzel kahveleri çok uyguna satıyorlar. Türkiye’de aynı kalitede kahve içmek hem zor hemde çok pahalı.

Bir Yorum Bırak