Bim’de neden 2 tane kapı var sorusunun cevabı aslında oldukça ilginç. Aynı zamanda Bim’de iki kapı olmasının sebebi de düşünülmüş bir durumun cevabı niteliğinde. Her gün girip alışveriş yaptığımız BİM’in iki kapılı girişinin detaylarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Bim’e Girerken Neden İki Kapıdan Geçiliyor?

Ucuz ve kaliteli sayılabilecek ürünleri sayesinde hızla büyüyen ve Türkiye’nin her yerinde mahalle bakkalları kadar yaygın şekilde çok sayıda mağazası bulunan BİM’e girerken herkesin en çok aklına takılan soru “Bime girerken neden iki kapıdan girilir?” sorusudur. Bu durum Türkiye genelindeki bütün mağazalarında geçerlidir.


Bim'de neden 2 kapı var
Bim’de neden 2 kapı var

BİM’de neden iki tane kapı var” sorusunun ilk cevabı ise hava sirkülasyonunu engellemek şeklinde açıklanıyor. Bunun anlamı; kışın içerideki sıcak havanın, yazın da soğun havanın korunması demektir. Ancak dışarıya açılan kısımda 1 tane kapı olması da bu cevaba karşılık yeni bir soru yaratıyor. Bunun açıklamasının da hırsızlara karşı önlem olarak da girişte çift kapılı sistem olduğu şeklinde belirtiliyor. Mağazadan herhangi bir ürün çalmak isteyen kişilerin, giriş kapısından çıkması zor bir durum, çıkış kapısında da kasalar olduğu için dikkat çekip, yakalanabilir. İki kapı olmasının diğer bir sebebi de mal getiren çalışanların, sabah erken saatlerde geliyor olması ve ilk kapının anahtarının bu çalışanlarda bulunmasıdır. Bu sayede sabahın erken saatlerinde gelen mallar ilk kapının iç kısmına bırakılıyor, market çalışanları da girişteki malları kolayca raflara istifliyor.

İki kapılı girişin ilk nasıl ortaya çıktığı da oldukça ilginç. Öncelikle bu sistemin amacı bu yazıda yazılanlardan tamamen farklı bir şekilde düşünülmüş. BİM’in ilk ruhsat alınan projede, iki kapının arasında mevcut olacak şekilde sterilizasyon işlemi yapılması düşünülmüş. Bu sayede mükemmel bir hijyen sağlanması amaçlanmış. Ancak bu proje maddi açıdan fazla yük olacağı için iptal edilmiş. Buna rağmen projeden iki kapılı sistem kısmı çıkarılmamış ve bütün mağazalara uygulanmış.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

12 YORUMLAR

  1. Kafamı kurcalayan ayrıntılardan birisiydi Teşekkür ederim çok farklı konuları ele alıyosunuz başarılarınızın devamı dileğiyle

  2. Aslında markete girerken sürekli sorduğumuz ama bir türlü üşenipte araştırmadığımız konuya değinmişsiniz , ama sonuç kırk yıl düşünsem benimde aklıma gelmezmiş diyebilirim.

  3. BİM mağazaları kapıları bende hep içeride olan yoğunluğu kasa olmasın diye 2 adet kapı kullandıklarını düşünürdüm. sayende öğrenmiş olduk BİM mağazaları kapıları nedeni öğrenilmiştir.

  4. bu dediğiniz kapı hakmar a101 gibi marketlerdede var birisi giriş diğer çıkış için kullanılıyor şimdi biz yanlışmı biliyormuşuz 😀

Bir Yorum Bırak