Malum geçtiğimiz pazar gerçekleşen YGS sınavından sonra bütün sınav mağduru öğrenciler bir nebze rahata kavuştu. Soruların ve cevapların açıklanmasının ardından da puanlarını hesaplayıp, üniversite araştırmalarına başladılar. Her öğrencinin mutlaka okumak istediği şehirler arasında en başlarda İzmir gelir. Ben de İzmir’de okuyan bir öğrenci olarak eski üniversitem Dokuz Eylül Üniversitesi’ni sizlere biraz anlatıp, tercihlerinizi belirlemede yardımcı olmak istedim. Öncelikle şunu belirteyim, ben Dokuz Eylül’den ayrılıp, Ege’ye geçtim. Ama bunun sebebi tamamen Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bağlı değil. Biraz da bölümümle alakalı olarak bu seçimi yaptım. Bu yazımı ve yeni üniversitem Ege Üniversitesi’yle ilgili olan yazımı okuduktan sonra kararı siz verebilirsiniz.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin başlıca 4 kampüsü bulunuyor. Bu kampüslerden 3’ü Buca’da yer alıyor. Biraz Buca’dan bahsetmek faydalı olacaktır. Buca dediğimiz ilçe İzmir’in en büyük ilçelerinden. Çok kalabalık. Ulaşım açısından çok rahat diyemeyeceğim. İzmir’in banliyo sistemi olan İzban Şirinyer’e kadar getiriyor. Şirinyer Buca’nın girişi sayılır. Çok fazla otobüs hattı var. Farklı güzergahlardan istediğiniz yere ulaşabilirsiniz ama bir de trafik sorunu var. İş giriş ve çıkış saatlerinde gideceğiniz yol 2-3 kat fazla zaman alabiliyor. Buca’nın denize kıyısı yok. İnsanlarını değerlendirmek gerekirse şunları söyleyebilirim; bazı semtleri biraz tutucu ve -bana göre- öğrencinin yaşaması için pek elverişli değil. Ama kampüslerin olduğu bölgeler daha çok öğrencilerin yaşadığı yerler. Bu konuyu kampüsleri tanıttıktan sonra daha iyi anlayabilirsiniz.

İlk tanıtmak istediğim yer Tınaztepe. Tınaztepe Buca’nın en uç noktası. Kampüse ve fakültelere uzun yokuşlardan sonra ulaşabiliyosunuz. Adından da anlaşılacağı gibi burası bir tepe diyebiliriz. Mühendislik Fakülteleri, İşletme Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Mimarlık Fakültesi ve Yabancı Diller Yüksek Okulu bu kampüs içinde. Üniversitenin en büyük kampüsü, hatta merkezi burası. Sosyal hayat tam olarak istenilen düzeye erişmiş olmasa da kampüs içinde kafeler, sinema, spor salonu, kütüphane, futbol sahası, fast-food restaurantları bulunuyor. Ulaşım, kampüsün girişine kadar getiren belediye otobüslerinden sonra ringleri kullanarak gerçekleşiyor. Ama ders giriş-çıkış saatlerinde belediye otobüsleri de kampüse çıkıyor. Üniversitenin kendi hazırladığı ulaşım raporuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Kampüs içi ulaşımı şu görselden görebilirsiniz;

tınaztepe ulaşım__

Tınaztepe Kampüsü’nün girişi;

11349650

Tınaztepe Kampüsü’ne ulaşabileceğiniz yolun bir kısmı;


81531375

İkinci kampüs olarak Dokuzçeşmeler Kampüsü’nü tanıtayım. Burası hukuk fakültesi ve İİBF’nin olduğu, üniversite öğrencilerinin eylemlerinin yoğun olarak gerçekleştiği, Tınaztepe’ye göre daha merkezi bir konuma sahip Dokuz Eylül kampüsü. Etrafında çokca yer alan fotokopiciler öğrencilerin en büyük yardımcısı. Hatta öyle büyük yardımcı ki gerekirse notları elde etmek için derslere girdikleri bile oluyor. Kampüs içinde ve etrafında pek çok kafe yer alıyor. Hasanağa Parkı kampüse çok yakın. Burası içinde spor aletlerinin, çocuk parklarının, tenis, voleybol ve basketbol sahalarının olduğu, paten, bisiklet, kaykay alanlarının ve yürüyüş parkularının yer aldığı, yüzlerce ağaç barındıran ve yeşil olmayan bir yeri bulunmayan geniş bir park. Ulaşımı Tınaztepe’ye göre daha rahat, ama aralarında da sadece 1 km mesafe olduğunu belirteyim.

Buca’daki son kampüs Eğitim Fakültesi Kampüsü. Burası adından da anlaşılacağı üzere eğitim fakültelerini ve bazı yüksekokulları bünyesinde barındırıyor. Diğer iki kampüse göre en merkezi noktada. Kampüsün içi sakin ve çevre düzenlemesi güzel. Çok yakınında nezih kafelerin olduğu Öğretmen Evleri Sokağı bulunuyor. Ulaşım için otobüsle yine diğer kampüslere ulaşan hatlara binip, onlardan 6-7 durak daha önce iniyorsunuz.

Balçova’daki kampüsü tanıtmadan önce genel olarak Buca hakkında birkaç bilgi daha vereyim. Eğer Buca’da yer alan bir kampüste okumayı düşünüyorsanız, İzmir’de değil Buca’da okuyacağınızın farkında olun. Çünkü ben ilk geldiğimde hayal kırıklığına uğramıştım. İzmir’in güzide semtlerine biraz uzak kalıyor, mesela Alsancak’a gitmek için önce otobüsle Şirinyer İzban’a 15-30, trafiğe göre 45 dk’da ulaşıp orada en fazla 10 dk İzban bekledikten sonr,a 12-15 dk İzban’la yolculuk yaparak ulaşabiliyorsunuz. Yani en iyi ihtimalle 30-35 dk yolunuz var. Bu gözünüzde büyümesin, çünkü insan zamanla alışıyor. Büyük şehirde yaşıyorsanız zaten ulaşım için zaman ayırmaya alışacaksınız. Ev kiraları evlerin konumuna göre değişiyor, 2+1 evi 500-550 TL’den 1200 TL’ye kadar bulabilirsiniz. Bu fiyatlar Ege Üniversitesi’nin bulunduğu bölgeye kıyasla çok daha uygun, bunu da belirtmekte fayda var.

Dilerseniz benim en çok beğendiğim kampüse geçelim, Balçova Kampüsü. Burası konum olarak çok güzel bir yer. Deniz kenarı sayılabilecek kadar denize yakın. İzmir’in gözbebeği, çay bahçeleri, eğlence yerleri, mesire alanlarının bulunduğu, doğayla iç-içe bir görünüme sahip İnciraltı’na ve harika manzarası bulunan Teleferik’e, İzmir’in en büyük AVM’leri arasında yer alan Agora’ya, Özdilek’e çok yakın. Burada Tıp Fakültesi ve Hemşirelikler yer alıyor. Ev kiraları da Buca kadar olmasa da makul seviyelerde. Metro’yla, otobüsle ya da dolmuşla ulaşım imkanı var.

Dokuz Eylül Üniversitesi kampüslerinin etrafında KYK yurtları ve Buca’da üniversitenin kendi yurdu yer alıyor. Özel yurtlar da oldukça fazla.

Bunların dışında İlahiyat Fakültesi Hatay’da, Torbalı’da MYO, Urla’da Deniz İşletmeciliği kampüsleri yer alıyor.

Bu yazımda değinmediğim merak ettiğiniz her türlü soruyu yorum olarak yazabilirsiniz. En kısa sürede istediğiniz bilgileri sizler için cevaplayabilirim.

Ayrıca üniversite tercihleriniz için yardımcı olacağını düşündüğüm şu yazılara da göz atın;

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

37 YORUMLAR

 1. mrb bn sınıf öğretmenliği istiyorum ve sıralamam 59 binlerde ve dokuz eylül 67 binden ege ise 56 binden almış gecen sene ve bnde çok kararsızım egenin turkiyede 2. oldugu yazıyor internette ve buda cok büyük bir artı mezun olduktan sonra özel yerlerde çalışmak için kpssye güven olmaz malum sizce hangisini tercih etmeliyim tabi bde egeyi tercih etsem girebilirmiyim şimdiden tesekkurler

 2. mrb ben tıp istiyorum ve Dokuz Eylül olursa çok mutlu olurum ama şöyle bi sıkıntı var ben iç anadoluda yaşıyorum ve şehrim izmire çok uzak bu yüzden eğer olursa bir bayan olarak ev konusunda zorlanır mıyım sizce hem maddi açıdan hem de ulaşım olarak simdiden tesekkürler

  • Balçova’da özel ve devlet yurtları mevcut. Evde yaşamak isterseniz iyi bir araştırmanın ardından 600-700 TL arası evler bulabilirsiniz. Öğrencilerin sevildiği bir yerdir İzmir. Sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum.

   • Kamu yönetimi bölümünün diğer iiBF bölümleri arasında herhangi bi artısı varmıdır.? 2. Olarak bu bölümün is bulma konusunda örgün veya AÖF ayrımı yapılır mı?

    • Şu an pek yok gibi duruyor, sadece diğer bölümlere göre daha kapsamlı bir eğitim veriyor. AÖF ya da örgün olması kendini geliştirmene, yabancı diline, topladığın sertifikaya göre değişir. Bunun dışında ikisi de aynı diye düşünüyorum.

 3. Eğitim kampüsü güzeldir hocam yahu. 2015’te mezun oldum ama 2016’da ikinci lisansım için yeniden döndüm. Ama tabi 2012-2013’te Eğitim’in başka bir güzel atmosferi vardı. Bu arada ben de Okul Öncesi mezunuyum, Ege’den memnunsundur umarım.

 4. Ben Farabi ile DEÜ ya geçiş yaptım bu yıl burada okuyacağım sormak istedim yurt başvurusu nasıl olacak KYK yurdu ile DEÜ ne ait yurt arasındaki fark ne hangisine nasıl başvuru yapabilirim? Yardimci olursanız sevinirim. TEŞEKÜRLER

  • KYK devlet yurdu, DEÜ’nun yurdu üniversiteye ait özel yurt. DEÜ yurdu rahattır ancak biraz tuzlu fiyatları. Durumun iyiyse DEÜ yurduna gitmeni öneririm. KYK’lar da güzel ama mesafe sıkıntısı yaşabilirsin. Her zaman Buca KYK çıkmayabiliyor. Kayıtları hakkında pek bilgim yok.

 5. Farabi ile DEÜ yü kazandım. Tinaztepe kampüsünde Edebiyat bölümü okuyacağım. DEÜ ye ait yurt ile KYK yurdu arasındaki fark nedir nasıl başvuru yapabilirim? Sizce hangisi öğrenci için daha iyidir bilgi verirseniz sevinirim? Teşekkürler.

 6. Merhabalar!
  Bu yıl üniversite sınavına girdim halen açıklanmadı bekliyoruz ama ben şimdiden araştırmalara başladım. Biz Ankara’da yaşıyoruz ama anneannem ve amcamlar İzmirde yaşıyor neredeyse İzmir’de büyüdüm diyebilirim. Şehir için hiç sıkıntı çekeceğimi düşünmüyorum fakat yazınızdaki gibi burası Buca… Beni düşündüren de bu. Sizce eğitim konusunda DEÜ ve Ege arasında büyüüüük farklar var mı bence öncelik Ege’ye verilmeli. Birde sosyal açıdan nasıllar ? son olarak kampüsleri nasıl ?
  Birde Pamukkale üni. bakıyordum. İnternetteki tüm blok ve sözlükler çok kötü olduğunu yazmış hem sosyal hemde akademik açıdan. Bu konuda bilginiz var mı ?
  Şimdiden teşekkürler. Yazınız çok yardımcı oldu 🙂
  not: e posta adresimden yazarsanız daha da bilgi alabilirim sizi rahatsız etmezsem

 7. merhaba ben gastronomi okuyacağım okulu tutturdun galibe yeni bir bölüm burada <
  acaba bir kaç bildiğibiz bişey varmı bu bölümle ilgili iyimidir yoksa kıbrısa gideceğim

  • Fizik kimya biyolojiyi biraz salman gerekebilir sınavlardan 1-2 gün önce zaman ayırır çalışırsın. Diğer dersler için sıkıntı olmayacak zaten. Bende sayısal çıkışlıyım dokuz eylül hukukta okuyorum. Bence bölümünü değiştir eşit ağırlığa hatta varsa sözele geç eğer daha iyi ortalama yapabiliceğine inanıyorsan çünkü sayısal olmak sana hiçbir avantaj vermeyecek.

 8. Merhaba ben bu sene deu iktisata gitmeyi düşünüyorum ama tereddütlerim var okul hakkında çok fazla kötü şey söylenmiş araştırdım ve gördüm çevresi nasıl bina kötü mü eğitimi nasıl ve çok mu dağ başı öyle deniyor

 9. Merhaba ben bu sene deu iktisata gitmeyi düşünüyorum ama tereddütlerim var okul hakkında çok fazla kötü şey söylenmiş araştırdım ve gördüm çevresi nasıl bina kötü mü eğitimi nasıl ve çok mu dağ başı öyle söyleniyor

 10. Merhaba ben dokuz Eylül ftr kazandım bu yıl okulun yurduna başvurdum eğitim fakültesinki buca kız yurdu çıktı. Yurt nasıldır ve okulum Balçova daki kampüste ulaşım sıkıntısı çeker miyim ve kaç dkde nasıl giderim yardımcı olursanız cok sevinirim

 11. Merhaba DGS ile okul öncesi öğretmenliği yazacağim. 9 eylül mü ege mi? Benim 2. Ünv. Olalacak, çalışıyorum. Devam zorunluluğu, 2 yılından ders saydırma, yaz okulu hangisinde daha iyi. 9 eylülde İÖ varmış o da bir avantaj. Siz ne önerirsiniz?

  • Yaz okulu DEÜ’de açılıyor, Ege öğrencileri de alabiliyor. Devam zorunluluğu ikisinde de var. Ancak Ege dersler açısından daha rahat. Ben de Ege’de Okul Öncesi okuyorum. Rahat bir şekilde geçiliyor.

   • DEU de İÖ olunca gündüz devam etmediklerine akşam gitme şansım olabilir diye düşündüm. Ders saydırmayı biliyormusunuz hangisi daha iyi? Bir de ikisinde de yan dal çift anadal açılmıyor değil mi?

    • DGS ile geçen arkadaşlarım vardı, uzatmadan bitirdiler. DGS + Ege = 4 yıl sürdü. Ama başka arkadaşların bazı derslerini saymadılar, onların uzadı. DEÜ’de durum nasıl bilmiyorum ama Ege’ye göre daha fazla dezavantaja sahip olduğunu duyuyorum.

     Yan dal/çift ana dal Ege’de açılmıyor, DEÜ’de bilmiyorum.

 12. Bana deü ilahiyat fak. Geliyor fakat orda en yakin yurt ve ulasim imkani nasil yurt ucretleri ne kadar ve malatyadan gelecegim alisabilirmiyim ogrencileri nasil

Bir Yorum Bırak