İzmir’de yaşayan ve İzmir’in köklü 2 üniversitesinde de eğitim almış bir öğrenci olarak tercihlerinizde sizin için bilgiler paylaşmayı bir borç bilirim. Daha önce Dokuz Eylül Üniversitesi’ni tanıtmıştım. Bu yazımda sizlere Ege Üniversitesi’nden bahsedeceğim.

Ege Üniversitesi’nin fakültelerinin tamamına yakın bir kısmı tek bir kampüste yer alıyor. Bu kampüs Bornova ilçesinde ve çok geniş bir alanda kurulu. Fakültelerinin dağınık olmaması öğrenciler açısından çok faydalı. Hem sosyal yaşam, hem ulaşım açısından oldukça elverişli olmasını sağlıyor.

Ege Üniversitesi Nasıl?

Üniversite Türkiye’nin ilk kurulan üniversiteleri arasında ve oturmuş bir eğitim sistemi var. Pek çok bölümde Türkiye’nin en iyi eğitimini öğrencilerine sunuyor. Diğer bölümdeki arkadaşlarımdan aldığım bilgilere ve kendi bölümümde gördüklerime göre şunu söyleyebilirim; verilen eğitim sadece bilgi aktarımından ibaret değil. Öğrencileri hayata hazırlayan, sosyal olarak gelişimini teşvik eden etkinliklerin yapıldığı geniş kapsamlı bir eğitim. Bu yüzdendir ki ben de Dokuz Eylül Üniversitesi’ndeki bölümümden ayrılıp Ege Üniversitesi’ne yerleştim.


Ege Üniversitesi’nde yer alan fakülteler;

 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Edebiyat Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Fen Fakültesi
 • Güzel Sanatlar Fakültesi
 • Hemşirelik Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İletişim Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Su Ürünleri Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Ziraat Fakültesi

Bunların dışında Ödemiş’te Sağlık Yüksekokulu ve Çeşme’de Turizm Otelcilik Yüksekokulu bulunuyor.

Ege Üniversitesi Nasıl
Ege Üniversitesi Nasıl

Sosyal Hayat

Kampüs içerisinde fakülte ve bölüm binalarının yanı sıra spor salonları, futbol sahaları, basketbol, voleybol, plaj voleybolu sahaları, 4 katlı kütüphane, sayısız kafe, sinema, KYK yurdu, konferans salonları, tiyatro, olimpik yüzme havuzu, üniversite araştırma hastanesi, metro istasyonu, üniversiteye bağlı öğrenci köyü ve tenis kortu bulunuyor. Ayrıca kampüsle iç içe bulunan bir de açık hava Forum Bornova AVM var.

Üniversitedeki sosyal hayat genel olarak yüksek seviyede. Sayısız öğrenci kulüpleri, öğrencilerin yeteneklerine ve hobilerine katkı sağlıyor. Her sene birkaç kere pek çok ünlü ismin yer aldığı festivaller düzenleniyor. Bahar şenliklerinde konser alanları ünlü grup ve isimlerle dolup taşıyor. Kafeler ve üniversiteye ait birçok yemekhane de sosyal alan olarak değerlendirilebilir.

Merkezi bir konumda yer alan kampüsün ulaşımı ise çok rahat. Üniversitenin içine kadar giren metro, en önemli ulaşım aracı. Üniversite Bornova’nın merkezine de yürüme mesafesinde yer alıyor.


Üniversiteye girişte öğrenci kimlik kartının olması şart. Yoksa o gün derslere girememe tehlikesiyle karşı karşıya kalırsın. Geçtiğimiz yıl yerleştirilen turnikeler kart basmadan kesinlikle geçişe izin vermiyor. Bunun sebebi ise son yıllarda Ege Üniversitesi içinde çokça duyduğumuz siyasi olaylar nedeniyle alınan güvenlik önlemleri.

Vakit geçirmek için kampüs içindeki sosyal alanlar dışında Bornova Küçükpark’ta yer alan yüzlerce mekandan birini de tercih edebilirsiniz. Buraya isterseniz yürüyerek, isterseniz 525 numaralı ring otobüsle ulaşabilirsiniz.

Bornova’da ve tüm İzmir’de gerçekleşen etkinliklerin yer aldığı, bu etkinlikler için indirimli biletler ve özel avantajlar sağlayan Etkinlik Gezgini‘ne de göz atabilirsiniz.

Ev kiraları konusunda çok olumlu konuşamayacağım. Çünkü üniversiteye yakın yerlerde kiralar oldukça yüksek. 2+1 ya da 3+1 yaşanabilir bir ev kiralamak isterseniz en az 850 TL’yi gözden çıkarmalısınız. Bu fiyat 1500 TL’ye kadar çıkabiliyor. Ama otobüsle yarım saatte okula ulaşılabilen daha düşük kiralar ödeyeceğiniz mahalleler de var. Buralarda ise 600 TL’den başlıyor. Barınmak için yurtları tercih etmek isterseniz kampüsün içinde KYK yurdu ve üniversitenin öğrenci köyü yer alıyor. Köydeki fiyat tarifeleri oda sayısı ve sağladığı imkanlara göre değişiyor. Ayrıca birçok özel yurtta barınma ihtiyacı için hizmet halinde.

Bence İzmir’de okumak için en güzel üniversite Ege Üniversitesi’dir. Son 1 yılımı geçirdiğim bu üniversite, sağladığı imkanlarla tercih sebebi olabilir.

Bu yazımda değinmediğim merak ettiğiniz her türlü soruyu yorum olarak yazabilirsiniz. En kısa sürede istediğiniz bilgileri sizler için cevaplayabilirim.

Bu yazıya benzer diğer yazılarıma da göz atın;

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

3 YORUMLAR

 1. Ben de bu yıl Ege psikolojiyi yazmak istiyorum ama bazı çekincelerim var ortam hakkında. İnsanlar nasıl? ODTÜ gibi siyasi çekişmeler ya da birbirini ezmeler oluyor mu ya da öğretmenler gıcık olduklarını dersinde bırakıyor mu?

 2. Gaziantep’te Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik okuyorum. 3.sınıfa geçtim. Ege üniversitesine merkezi puanla yatay geçiş başvurusunda bulundum. İlk seneden puanım yetiyordu fakat maddi durum uygun olmadığı için ailemin yanında kaldım. Şimdi maddi durum uygun ama kendi okuluma da alıştım. Çok kararsızım gidip gitmemek konusunda. Fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim.

Bir Yorum Bırak