Blogdede’yi açtığım günün üzerinden 2 yılı aşkın bir zaman geçti. Bu sürede WordPress, SEO, blog yazmak, reklamcılık ve daha pek çok alanda farklı deneyimler edindim. Bu yazımda da deneyimlerim sonucunda WordPress’te gerekli ve gereksiz gördüğüm eklentilerden, blogumda hangilerini kullandığımdan bahsedeceğim.

WordPress, dünyanın en çok kullanılan yayın sistemidir. Hatta 4 siteden 1 tanesinin WordPress altyapısını kullandığını da belirtmekte fayda var. Bunun en önemli sebeplerinden biri, bir web sitesinde istediğiniz her şeyi bu CMS sistemini kullanarak yapabiliyor olmanızdır. Sitenizi WordPress kullanarak istediğiniz şekle sokabilir, istediğiniz özellikleri ekleyebilir ve istediğiniz şekilde optimize edebilirsiniz. Tüm bunları WordPress eklentileri sayesinde başarabiliyorsunuz. Bu kadar yaygın kullanılan bir sistem için de sayısız eklenti üretilmekte, bu eklentileri milyonlarca kullanıcı kullanmaktadır.

Peki ben blogumda WordPress’in sayısı eklentilerinden hangisini, ne için kullanıyorum? Eklentileri listelerken bazı eklentileri güvenlik açısından bu yazıda belirtmeyeceğimi baştan söylemek istiyorum.

Adman

Bu eklentiyle yazılarınızın önüne, sonuna ve ortasına reklam ekleyebilirsiniz. Ad Inserter gibi farklı alternatifleri mevcuttur. Ancak en kolay kullanıma sahip olan reklam eklentisi Adman’dır. Çok basit ve küçük bir eklentidir.

Akismet

Akismet

Bu eklenti sitenizi spam yorumlardan koruma görevini üstleniyor. Alternatifi olan farklı eklentiler de mevcut. Ancak en kullanışlı olanı Akismet’tir. Eklentinin önemini uzun süre bloguna bakmayıp, girdiğinde yüzlerce spam yorumu silmekle uğraşan kullanıcılar daha iyi bilirler. Bir WordPress site için olmazsa olmaz bir eklentidir.

All in One Seo Pack

Temel SEO ayarları ve sitenizin arama motorları tarafından doğru bir şekilde algılanması için gerekli ayarları yapabileceğiniz bir eklentidir. Piyasada onlarca farklı WordPress SEO eklentisi vardır; ancak en çok kullanılan ve en kullanışlı olanı Yoast SEO ile birlikte All in One Seo Pack eklentisidir.

All in One SEO Pack

Neden Yoast değil de All in One Seo Pack?

Yoast SEO özelleştirilebilmesi açısından All in One Seo Pack’e göre daha avantajlı görülebilir. Yeni ve deneyimsiz kullanıcılar için bazı durumlarda daha faydalı da olabilir. Ancak içerik yazarken Yoast’ta yeşil ışık yakmak için, içeriğinizi buna göre ayarlamak durumundasınız. Bunu yaparken de çoğu zaman makalenizin doğallığını bozabilir, sadece yeşil ışık yakmak için içerik yazmaya çalışabilirsiniz. Yazdığım içeriklerin doğal ve amacına uygun olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden Yoast kullanarak yazdığım içeriğin doğallığını bozmaya itilmek istemiyorum. Bu yüzden All in One Seo Pack’i tercih ediyorum. Blog açıldığından beri SEO için kullandığım bu eklentiden memnunum.


Contact Form 7

Bu eklenti sayesinde sitenize iletişim formları ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz iletişim formlarına başvuran ziyaretçilerinizin mesajlarınızı mail olarak alabilirsiniz. İletişim formları için Jetpack eklentisinin modülü de kullanılabilmektedir. Ancak Jetpack, çok fazla CPU tüketimine yol açtığı için bu eklentiyle bu işi görmek daha mantıklıdır. Türkiye lokasyonlu hostinglerde bu eklenti tek başına çalışmayabilir. Bunun için bir SMTP eklentisiyle birlikte (ya da kod olarak ilgili ayarları yaparak) kullanılmalıdır.

Limit Login Attempts

Sitenizin admin paneline yetkisiz olarak giriş yapmaya çalışan bilgisayarları engellemeye yarayan bir eklentidir. Eklentinin ayarlarından bir kullanıcının belirlediğiniz sayı kadar giriş denemesi yapmasını sağlayabilir, bu sayıdan fazla deneme yapanların belirlediğiniz süre kadar sitede bulunmasını engelleyebilirsiniz.

tagDiv Composer

Kullandığım temayla uyumlu olan bu eklentiyle, blogumun görünümünü canlı olarak düzenleyebiliyor, istediğim modülleri, istediğim alanlara ekleyebiliyorum.

Wordfence Security

WordPress’in çok yaygın bir kullanıma sahip olması, kötü niyetli insanların da WordPress sitelere saldırı düzenlemesinin önünü açmaktadır. Bu saldırılara karşı bir önlem olarak bu eklentiyi kullanabilirsiniz. İlk kurulduğunda standart olarak güvenlik ayarları yapılmış olacaktır. Ancak sitenizin kullanımına bağlı olarak ayarları değiştirebilirsiniz.

WP Fastest Cache

WP Fastest Cache

WordPress sitelerin hızını arttırmak ve Cache optimizasyonları için kullanılan Türk yapımı bir eklentidir. Onlarca farklı alternatifi vardır ancak içlerinde en kolay kullanıma sahip ve en işlevsellerinden biri bu eklentidir. Sitenizin JS ve CSS kodlarını optimize eder, ön bellek ayarlarını yapar.

WP Mail SMTP

Contact Form 7 eklentisinin düzgün çalışması için ilgili ayarları yapabileceğiniz SMTP Mail eklentisidir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

1 YORUM

Bir Yorum Bırak