Sinemaya gitmeyeli uzun bir zaman olmuşken, dün kız arkadaşımla ani bir kararla sinemaya gitmeye karar verdik. Bu kararı verirken aklımızda film yoktu. Sinemada gösterimde olan filmlere baktık ve ufak araştırmalar sonucu Bölük filmini izlemeye karar verdik.

Forum Bornova Cinemaximum’da 15:20 seansına bilet temin ettik ve salonda yerimizi aldık. Aslında film başlamadan önce Dağ filminden sonra patlayan asker filmlerinin çoğu gibi ucuz bir film midir düşüncesi vardı. Herkesin bildiği gibi Dağ filminin çok tutması, hem bu alanda çekilen filmlerin, hem de televizyonda asker dizilerinin patlamasına sebep olmuştu. Dağ filmini ben de çok beğenmiştim ancak ondan sonra gelen çoğu film ve dizi onun taklidi olmuş, yoğun yer verilmiş başarısız aksiyon sahneleriyle hayal kırıklığına yol açmıştı. Ancak Bölük filmi kesinlikle hayal kırıklığına yol açacak, taklit bir film değilmiş. Yazının hemen başında çok da fazla spoiler vermeden filmin konusuna, ardından filmle ilgili düşüncelerime geçeyim.

Bölük Filmi Konusu

Film, Dağ’dan sonra çıkan diğer özenti filmlerin aksine yoğun aksiyon sahnelerinden oluşmuyor. Askerlikte başa gelebilmesi daha muhtemel şeyleri ele alıyor. Bölük filminin konusu; askerliğin nasıl bir ortam olduğunu, askerlerin ne işler yaptığını, görev dağılımlarını, askerde karşılaşılabilecek insan tiplerini ve bu tiplerin duygularından oluşuyor.

Bölük

Aslında film 1996 yılında yaşanmış bir olayı esas alıyor. Bu olayla ilgili fazla detay vermek istemiyorum, çünkü her şey filmin sonunda anlaşılıyor.  Olayın başından biraz bahsetmem pek de sorun olmayacaktır.

Sevgilisini aldatan, Erdal‘ın sevgilisine yakalanmasıyla film başlıyor. Gecenin devamında Erdal sokakta sarhoş gezerken polis GBT’sine takılıyor ve asker kaçağı olduğu öğreniliyor. Asker ocağına teslim edilmesiyle olaylar devam ediyor. Erdal gibi farklı geçmişlere sahip, Türkiye’nin pek çok farklı bölgesinden gelen bir bölük asker konuya dahil oluyor. Filmin sonunda, Erdal’ın filmin asıl kahramanı olan kişiyle yolları tekrar kesişiyor, ancak bu birleşme biraz farklı bir şekilde gerçekleşiyor.


Filmde aşk da elbette mevcut. Ancak tamamen bunun üzerine kurulu değil. Aralarda bazı sahnelere sıkmayacak şekilde yerleştirilmiş ve filmin başında ve sonunda güzel bir şekilde bağlanmış şekilde işlenmiş.

Filmin yönetmeni ve senaristi Aytaç Ağırlar, oyuncu kadrosunda ise Kaan Yıldırım, Hakan Kurtaş, Alina Boz, Aykut Akdere, Selim Akgül, M. Uğur Civaner, Salih Usta, Olgu Baran Kubilay, Süeyman Kabaali ve Avni Yalçın gibi isimler yer alıyor.

Film Hakkında Yorumum

Diğer asker filmlerinden farklı olarak, daha az aksiyon, daha fazla durum incelemesi var. Filmdeki karakterlerin kişilikleri ve düşünceleri daha ön planda duruyor. Bu da diğerlerinden daha farklı bir yapıt olmasını sağlamış.

Filmin 1996 yılında yaşanmış bir olaydan esinlenmesi aslında diğer asker filmlerinden alıştığımız bir durum. Ancak Bölük filmi, kesinlikle diğerlerinden çok daha özgün bir şekilde sona eriyor.


Filme başlarken ister istemez olayların nasıl gelişeceğini ve sonunun nasıl biteceğini merak edip, bazı tahminler yürüteceksiniz. Size tavsiyem bu tarz düşüncelerle kafanızı doldurmayıp sadece filme odaklanın, çünkü; filmin başından sonunu tahmin etmek neredeyse imkansız. Hiç beklemediğiniz bir şekilde bitecek.

Bazı sahnelerde ülke sorunlarımızdan da bahsediliyor. Bölüğün başında bulunan paşanın bir sahnesi çok hoşuma gitti. Dışarıdan imrenilecek bir ülke olduğumuzu ancak içeride sürekli birbirimizle çatıştığımızı anlatan paşa şu cümleleri kuruyor; “ayakkabı fiyakalı ama çorap delik“. Bu cümleler tam olarak bizi anlattığı için fazla hoşuma gitti.

Bölük Filmi Fragmanı

Bu aralar sinemaya gitmek gibi bir düşünceniz varsa film seçiminizi kesinlikle bu filmden yana kullanmanızı öneririm. Eğer sinemaya gitmek gibi bir planınız yoksa, sırf bu filmi izlemek için bir sinema planı yapmanızı da öneririm. Çünkü bana göre, verdiğiniz her kuruşu hak eden bir yapım.

Bölük
Bölük
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

3 YORUMLAR

Bir Yorum Bırak