Macaristan’ın başkenti Budapeşte, aslında Tuna Nehri’nin iki yakasında bulunan Buda ve Peşte’nin birleşiminden oluşur. Budapeşte, Macaristan’ın politik, kültürel, ticari, endüstri ve ihracat merkezidir.

Budapeşte Gezi Rotası

Buda Kalesi, Aziz Matthias Kilisesi, Macaristan Parlament Binası, Gellert Tepesi, Chain Bridge, Balıkçılar Tabyası, Kahramanlar Meydanı, Vaci Caddesi Vaci Utca

Burada euro kullanılmıyor, forint kullanılıyor change yapmanız gerekecek. Bazı şeyler gerçekten ucuz. Alkol ucuz. Her şey değil tabi. Burda da Lidl var, 300 forint hazır pizza alıp hostelde yapabilirsiniz, dilim değil büyük boy ince pizza.

Budapeşte’de Gezilecek Yerler

Akşam Tuna nehrinde gezin, Parlament binası, Chain Bridge ve nehir yolu boyunca ışıklandırmalarıyla efsane oluyor. Gezilecek aşırı bir yeri yok ama şehir çok güzel, sokaklarında kaybolun.

Peaces and Cream veya Instant ve Morrison2 clupları baya iyiymiş, öyle duydum.


Gulaş çorbasını deneyin, içi etli ve patatesli oluyor. Güzel baya, max 3-4 Euro.

Hostelde kalacaksanız Tuna nehrine yakın olsun. Kaleye otobüsle gidecekler için şehir merkezinden 16 ve 16A otobüsleri gidiyor.

Burada da magnet 2-3 Euro civarı.

Gülbaba Türbesi diye bir yer varmış, ben gitmedim. Bilenlere sorabilirsiniz

Bence 3 gün kalınmalı ama vakti olmayanlar için 2 gün de yeterli.

Hava alanına gidecekseniz eğer Deak Ferenc Ter otobüs durağından 100E shutle bus kalkıyor, ücreti 900 forint(3 euro bile değil) ve oradaki görevliden alabilirsiniz. 35 dk civarı sürüyor. Otobüs 2B terminaline gidiyor. Buradan THY gibi uçaklar kalkıyor. Pegasus’la gidecekler 2A terminaline gidecek, yürüyerek diğer perona geçebilir

İnterrail gezimi Budapeşte’de sonlandırdım.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

1 YORUM

Bir Yorum Bırak