DNS adresleri bireyler tarafından oldukça fazla kullanılmaktadır. Daha önce dns adreslerinin kullanım amacı yasaklı sitelere girişi sağlamaktı. Lakin gelişen teknoloji ile birlikte sitelerin erişime kapanma yöntemleri değişti. Artık dns adreslerinin yasaklı sitelere girilmesinde pek etkili olduğu söylenemez. Geçtiğimiz zamanlarda sosyal medyaya erişim kısıtlamaları gelince haliyle insanlar internette dns adresi aramaya başladı. DNS adresleri sayesinde kısıtlamalar ortadan kaldırılarak sosyal medya ağlarına erişim sağlanabiliyordu.

DNS Adresi Nedir ?

DNS adresi erişim kısıtlamalarını önlemek, internette takılmadan hızlı dolaşım sağlamak ve çeşitli  gereçler için kullanılıyor. DNS sunucuları, site adreslerini IP adresine aktaran bir veri tabanına sahip bilgisayar sunucusudur. DNS olmasaydı normalde bir web sitesine ip adresiyle girmek zorunda kalacaktık. Fakat direk www.siteadresiniz.com şeklinde giriş yapabiliyoruz.

DNS Adresleri Neden Kullanılır ?

DNS adresleri ve sunucuları servis sağlayıcınız tarafından otomatik olarak atanır. Bazen bu otomatik atamalar sorun teşkil edebiliyor. Bu sorunları ortadan kaldırmak adına çeşitli DNS sunucuları kullanılır. Bu sunucular genellikle hem yasaklı sitelere girmek, sorunları çözmek ve hızlı dolaşım sağlamak amacıyla kullanılır. DNS adresi değiştirme işlemini yapmanız herhangi bir zarara yol açmaz. Dilediğiniz zaman eski ayarlarınıza sorunsuz bir şekilde dönebilirsiniz.

Örnek DNS Adresleri;

Level DNS Ayarları

209.244.0.3

209.244.0.4

Google3

8.8.8.8

8.8.4.4

DNS Ayarlarını Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır ?

DNS ayarlarını değiştirme işlemini yapmak için;


+Başlat çubuğunun en sağında yer alan internet simgesine sağ tıklayın. Açılan pencereden ”Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç” ibaresine tıklayın.

+Ağ ve paylaşım merkezini açtıktan sonra sol tarafta bulunan menüden ”Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin” ibaresine tıklayın.

+Burada karşınıza wi-fi ve kablolu ağların bağlantı durumlarını gösteren pencere açılacaktır. Aktif olan ağ bağdaştırıcınıza sağ tıklayın. Ardından açılan pencereden ”özellikler” ibaresine tıklayın.

+Özellikler penceresi açıldıktan sonra ”İnternet Protokolü Sürüm Dört (TCP/IPv4)” ibaresini seçin. Ardından ”özellikler” butonuna basın.

+Açılan pencerede İnternet Protokolü Sürüm Dört ayarlarını göreceksiniz. Bu pencerede bulunan ”Aşağıdaki DNS Sunucu Adreslerini Kullan” kutucuğunu işaretleyin. Bu kutucuğu işaretledikten sonra DNS adreslerini yazmak için boş kutucuklar aktif hale gelecektir. Buralara kullanmak istediğiniz DNS adreslerini yazarak ”tamam” butonuna basın.

DNS Önbelleği Temizleme Nasıl Yapılır ?

+Başlat ‘’çalıştır’’ açın

+Açılan çalıştır penceresine ‘’cmd’’ yazıp enter tuşuna basın. Karşınıza ‘’komut istemi’’ açılacaktır.

+Daha sonra aşağıda bulunan kodları sırasıyla yazmalısınız. Birinci kodu yazdıktan sonra enter tuşuna, ikinci kodu yazdıktan sonra da enter tuşuna basın. Bu şekilde sırasıyla kodları yazmalısınız.

ipconfig /flushdns (kodu yazdıktan sonra klavyeden ‘’enter’’ tuşuna basın)

ipconfig /release (kodu yazdıktan sonra klavyeden ‘’enter’’ tuşuna basın)

ipconfig /renew (kodu yazdıktan sonra klavyeden ‘’enter’’ tuşuna basın)

exit (kodu yazdıktan sonra klavyeden ‘’enter’’ tuşuna basın)

Bu işlemden sonra dns önbelleği temizleme tamamlanmış olacaktır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir Yorum Bırak