İnsanların barınma, giyinme, yeme, içme, temizlenme ve ısınma gibi bazı yaşamsal ihtiyaçları vardır. Zaman zaman çeşitli televizyon programlarında vahşi doğada hayatta kalmaya çalışan insanların bu gibi temel ihtiyaçlarını teknoloji yardımı olmadan nasıl gidermeye çalıştıklarını izleriz.

Türk sinemasının efsane yapımlarından Hababam Sınıfı serisinin 4. filmi olan 1978 yapımı Hababam Sınıfı Tatilde filminde sınıfın izci kampında bulunduğu sahnelerden birinde Badi Ekrem rolündeki Şener Şen, odunları birbirine sürterek ateş yakmaya çalışmaktadır. Kendisi başaramayınca İnek Şaban rolündeki Kemal Sunal bir kibrit yardımıyla ateşi yakar. Hababam Sınıfı’ndaki bu sahnede olduğu gibi izciliği ve izcileri konu edinen birçok dizi ya da filmde benzer bir sahneye rastlamanız mümkündür. İzciliğin de temel mantığı bilindiği gibi teknolojiden yararlanmadan doğada hayatta kalmak üzerinedir.

Doğada yanınızda çakmak ya da kibrit gibi bir araç olmadan ateş yakmanın yüzlerce yolu var. Isınmanın yaşamsal bir ihtiyaç olduğu için belki de, insanlar yaşadıkları bölgenin iklimsel özelliklerine ve coğrafi koşullarına uygun yüzlerce ateş yakma tekniği geliştirilmiştir. Biz de bu yazımızda Türkiye’de özellikle izcilerin tercih ettiği ve filmlerde sıklıkla rastladığımız odunları birbirine sürterek ateş yakma konusuna değiniyoruz.

Odunları Birbirine Sürterek Nasıl Ateş Yakılır?

Bulunduğunuz ortama ve o anki hava durumuna göre farklı yollar seçmek zorunda kalabilirsiniz. Bunlardan odunları birbirine sürterek ateş yakma kolay sayılabilecek bir yöntem. Ancak çalışacağınız ortamı ve kullanacağınız malzemeleri iyi seçebilmelisiniz.

Ateş yakmaya başlamadan önce ateşi yakacağınız bölgedeki kuru otları ve yanabilecek diğer materyalleri temizlemelisiniz. Malumunuz ateşin kontrolsüz büyüme huyu var. Bundan dolayı küçük bir ateş yakmak isterken tüm ormanı yakacak büyüklükte bir ateşe neden olmayasınız. Ortamın kuru olduğuna da dikkat etmelisiniz.


Odunları Sürterek Ateş Yakmak
Odunları Sürterek Ateş Yakmak

Yanınıza bir miktar kuru dal ve yaprak hazırlamanızda fayda var. Bunun dışında ilk etapta yaklaşık 30 cm uzunluğunda kuru bir dal yeterli olacaktır.  Bir bıçak yardımıyla dalın dışındaki kabuğunu sıyırmalısınız. Duruma göre daldan da bir miktar kesebilirsiniz. Bunun dışında bir miktar da kav ihtiyacı duyabilirsiniz. Kibritlerin de ana maddesi olan kav, doğayı biraz tanıyanların kolaylıkla bulabileceği bir maddedir. Doğada yetişen bir mantar türünden elde edilir ve mantarın kuruması sonucu oluşan süngerimsi yapısıyla çabuk tutuşma özelliği ile bilinir.

Kuru bir ortamda, önceden hazırladığınız kuru dal parçasının soyduğunuz bölgesine, yine kuru olduğundan emin olduğunuz kavı ileri geri nispeten hızlı bir şekilde sürtmelisiniz. Bu işlemi kıvılcım çıkana kadar devam ettirmelisiniz. Elinizdeki dalın hafiften tutuşmaya ve duman çıkarmaya başladığını görünce, yine önceden hazırladığınız kuru yaprakların arasına yerleştirmeli ve rüzgârın yönünden de yararlanarak bu yaprakların tutuşmasını beklemelisiniz. Her şeyi doğru yaptığınızdan eminseniz, ateşin kontrolünü rahatça elinizde tutabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

9 YORUMLAR

  1. Güzel bir paylaşım olmuş. Hep yapmak istemişimdir. Ama hiç beceremedim. Bu makaleyi okuduktan sonra bir daha denemeye karar verdim. Teşekkürler

  2. Belgesellerde gördüklerimi yapacağım diye binbir havalarla dağa taşa kaçarsanız sabah kalmadan kasılır ölür gidersiniz. Bulunacak tek parça bir bedeniniz dahi olmaz zira kurda kuşa yem olacaksınız. Emikleyecekler sizi… Aileniz sizi bulamayacak, nişanlınız gidip başkasıyla evlenecek. Neden? Üç kuruşluk instagram paylaşımı yapacağım diye.. Otur evde sıcak sıcak…

Bir Yorum Bırak