E-Devlet’in hizmete aldığı yeni uygulama, tüm ailenizin 5.nesle kadar geçmişini görmenize imkan tanıyor. E-devlet soy ağacı bulma sayesinde, ailenizin kökeninin nereden geldiğini, dedelerinizin isimlerini, doğum yerlerini, tarihlerini ve diğer detayları görebilirsiniz.

Küçüklüğünden beri, ailesinin soy ağacını merak etmeyen yoktur. Kökenlerimizin nereden geldiğini, atalarımızın kim olduğunu, nerede yaşadığını bilmeyi herkes ister. Devlet arşivlerinde tüm bu bilgilerin saklandığını tahmin etmişizdir, ancak bu bilgilere nasıl ulaşacağımız konusunda bugüne kadar bir fikrimiz yoktu. Çoğu insan konuyla ilgili araştırma yapsa da, hiçbir veri devlet arşivinde hakkımızda saklanan bilgiler kadar detaylı olmamıştır. Soy ağacı bulma konusunda devletin böyle bir uygulamayı hizmete alması, tüm bu soru işaretlerini ortadan kaldırıyor; geçmişimiz hakkında detaylı bilgilere ulaşmamıza imkan tanıyor.

E-Devlet’ten Soy Ağacı Nasıl Çıkarılır

E-Devlet, vatandaşların devlet kurumlarıyla olan işlerini online ortamda daha kolay bir şekilde halletmelerine imkan tanıyan bir devlet sitesidir. Turkiye.gov.tr üzerinden onlarca farklı kurumdan yüzlerce farklı işlem yapılabilmektedir. Bu işlemlerden biri de yeni hizmete alınan soy ağacı bulma işlemidir. Alt-üst soy bilgisi sorgulama işlemi sayesinde, her vatandaş kendi soyundan olan 5 nesle kadar isimleri görebilir, doğum yeri ve tarih bilgilerine erişebilir, atalarıyla ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirler.


Bu işlemi yapmak birkaç tıklamadan ibarettir. E-devlet üzerinden vatandaş girişi yaptıktan sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kurumundan ilgili hizmete erişebilmek mümkündür.

E-Devlet Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama

Bu hizmetten faydalanmak için öncelikle E-Devlet üzerinden vatandaş girişi yapmanız gerekmektedir. TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kurumunun hizmetleri arasından E-Devlet alt-üst soy bilgisi sorgulama hizmetine erişmeniz gerekmektedir. Bu aşamadan sonra sistem otomatik olarak ilgili işlemleri gerçekleştirecektir. Son olarak belge oluşturarak soy ağacınızın dökümanına ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz bu linke tıklayarak direkt olarak ilgili hizmetin sayfasına gidebilir, soy ağacınızı öğrenebilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

1 YORUM

Bir Yorum Bırak