En iyi Türk dizileri adında bir yazı yazmak aslında oldukça zor bir iş. Çünkü, Türk televizyonlarında her geçen gün bir dizi başlıyor, diğeri bitiyor. Kimileri final yapma imkanı bile tanınmadan yayından kaldırılıyor. Kısacası Türkiye’de dizi sektörü aslında kocaman bir çöplük.

Ancak tabi ki bu çöplükten sıyrılmayı başarmış başarılı pek çok yapım da mevcut. Şunu da unutmamak lazım: Çöplük sadece küçük bir benzetme, Türkiye yurt dışına en çok dizi ihraç eden ülkelerden birisi. Her döneme damga vuran pek çok dizi halen yurt dışında, özellikle Arap ülkelerinde büyük bir beğeniyle izleniyor. Yurt dışında izlenen Türk dizilerine örnek olarak Kurtlar Vadisi, Aşk-ı Memnu, Muhteşem Yüzyıl gibi diziler gösterilebilir. Bu tarz diziler hiçbir zaman ilgimi çekmemiştir. Benim için en iyi Türk dizileri böyle yapımlar değildir. Bu yazımda da benim izlediğim ve en çok beğendiğim Türk dizilerinden bahsedeceğim.

Leyla ile Mecnun

Bence Türkiye’de üretilmiş en kaliteli dizi Leyla ile Mecnun’la birlikte Behzat Ç.’dir. Bu ikisi arasında hiçbir zaman ayrım yapamam.

Leyla ile Mecnun senaryo olarak üstün bir zekanın ürünüdür. Dizide o kadar güzel düşünülmüş sahneler ve klişeler var ki, izlediğinizde gerçekten hayret edersiniz. Mesela benim en çok beğendiğim olay RTÜK’ün dizilere uyguladığı ağır sansür politikasını kendi yöntemleriyle legal yollarla delmiş olmalarıydı. Bunu sigara yerine sakızı, alkol yerine de erik, üzüm gibi meyve isimlerini kullanarak yaptılar. Bunu yapmak kimin aklına gelirdi? Tabi ki çılgın senarist Burak Aksak ve yönetmen Onur Ünlü’nün…

En iyi Türk dizilerinden Leyla ile Mecnun
En iyi Türk dizilerinden Leyla ile Mecnun

Dizi sadece yayınlandığı döneme değil günümüze de damgasını vurmaya devam eden bir projedir. Aslında bence dizinin değeri sonradan anlaşılmıştır. Ben de yayınlandığı dönem hiçbir bölümünü izlemedim. Bittikten sonra fanlarından yükselen tepkiler bir merak uyandırdı. “Acaba bu dizide ne buldular da bu kadar çok tepki gösteriyorlar?” diye düşündüm. Sonra izlemeye başladım ve anladım ki bitmesine -daha doğrusu bitirilmesine- en yüksek tepki gösterilmesi gereken diziymiş.


Leyla ile Mecnun senaryosuyla, yetenekli oyuncu kadrosuyla ve ekranlarda olmasına rağmen; evimizin içindeymiş gibi samimi detaylarıyla kendi kültürünü yaratmıştır. Hatta öyle bir kültürdür ki; diziden var olmuş ve uzun süre tüm müzik listelerinde zirvede yer almış bir müzik grubu da yaratmıştır. Bu grup dizi oyuncularından, yapım ekibinden oluşan Leyla the Band grubudur. Leyla the Band sadece diziyi izleyenlerin, olayı bilenlerin değil; herkesin beğeniyle dinlediği ve dinlemeye devam ettiği bir grup olmayı başarmıştır.

Leyla ile Mecnun aynı zamanda IMDB tarafından yapılan “gelmiş geçmiş en sevilen diziler”anketinde fanlarının oyları sayesinde Lost, House, Spartacus gibi dünyaca ünlü dizileri geride bırakmıştır. Bu başarısı dünya çapında tanınmasına ve İngilizce alt yazıyla yayınlanmasına vesile olmuştur.

Son olarak Mecnun’u, Erdal Bakkal’ı, İskender’i, İsmail Abi’yi, Yavuz’u izlemeyen herkesi, vakit kaybetmeden en iyi Türk dizileri listemde en başta yer alan Leyla ile Mecnun’u izlemeye davet ediyorum.

Behzat Ç.

Bir Ankara polisiyesi, Emrah Serbes’in kaleminden çıkan harika dizi. Behzat Ç, Emrah Serbes’in “Her Temas İz Bırakır” ve “Son Hafriyat” romanlarının kahramanıdır. Dizi de zaten bu romanların televizyona yansıya halidir. Leyla ile Mecnun’la aynı dönem yayınlanmıştır. Hatta Leyla ile Mecnun’la birlikte çekilen efsane bir bölümü de vardır.

Behzat Ç.
Behzat Ç.

En iyi Türk dizilerinden biri olarak gördüğüm Behzat Ç.’nin konusu, cinayet büroda amir olan Behzat’ın ve onun ekibinde yer alan Harun, Hayalet ve Akbaba’nın içinde yer aldığı olaylardır. Her bölümün birbirinden bağımsız konuları vardır. Bunlar dizide, farklı cinayetlerin çözülmesi şeklinde işlenmiştir. Ancak bütün bölümlerin bağlantılı olduğu olaylar da asıl senaryoyu oluşturmuştur.

Diziyi özel kılan pek çok detay vardır. Bunlardan en efsanesi -çoğunuzun da bildiğini düşündüğüm- jeneriğindeki ses hızı-ışık hızı olayıdır. Jenerik sonunda Behzat Ç. yazan bir tabelaya kurşun sıkılır. Önce mermiler belirir, kısa bir süre sonra da silah sesleri duyulur. Aradaki süre ses hızının ışık hızından yavaş olmasıyla aynı orantılıdır. Dizi başlamadan jeneriğini izleyip, bu olayı bildiğinizde bile Behzat Ç.’nin ne kadar özenle yapılmış bir dizi olduğunu anlayabilirsiniz.


Behzat, Harun, Akbaba ve Hayalet’ten oluşan ekip sürekli içerler, her akşam meyhaneye giderler. İçki masalarında ve dizinin pek çok sahnesinde Neşet Ertaş’ın sesini duyarsınız.

Behzat Ç.’nin belirgin bir siyasi görüşü yoktur. Ancak ülkede yaşanan ve toplumun göz yumduğu pek çok olayın üstüne gider. Kendi doğruları vardır, bu doğrulardan asla şaşmaz. Bu yüzden de uzun yıllar amir olarak meslek hayatına devam etmiş, terfi alamamıştır.

Diziye ara ara dahil olmasına diziyi dizi yapan unsurlardan biri de Ercüment Çözer rolündeki Nejat İşler’dir. Ercüment, Behzat’la sürekli bir savaş içinde olan, oldukça zeki ve güçlü bir karakterdir.

Dizinin müziklerini yapan Ankaralı rock grubu Pilli Bebek de diziyle birlikte hayatımızda önemli bir yere sahip olmuştur.

Son olarak her bir sahnesi ayrı profesyonellikle çekilmiş, Türkiye’de izleyebileceğiniz en iyi oyuncu performanslarının bulunduğu Behzat Ç.’yi izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Poyraz Karayel

Doğrusunu söylemek gerekirse benim için Leyla ile Mecnun ve Behzat Ç ile diğer diziler arasında koca bir uçurum var. Ancak yine de en iyi Türk dizileri listemde bir iki dizinin daha yeri var. Bunlardan biri de Poyraz Karayel’dir.

Senaryosu bazen çok saçma ilerlese de çekimleri ve oyuncu kadrosuyla oldukça kaliteli bir dizi olduğunu ispatlamıştır. Özellikle son 1-2 yılda yayınlanan dizilerden en kalitelisidir.

Poyraz Karayel
Poyraz Karayel

Dizinin asıl konusu Poyraz ve Ayşegül arasındaki aşktır. Ayşegül’ün babası Bahri Umman’ın mafya babası, Poyraz’ın ise polis olması daha çok ilk sezonda olmak üzere dizinin farklı dönemlerinde farklı konuları işlemesine sebep olmuştur.


Poyraz Karayel de kendi kültürünü yaratan dizilerden biridir. İzlerken ara ara gördüğümüz duvar yazıları, kitaplar, İlker Kaleli’nin orijinal replikleri izleyenlerin, dizinin fanına dönüşmesini sağlamıştır.

Fırsat bulursanız Poyraz’ı izlemenizi öneririm.

Kardeş Payı

Türk televizyonlarında yayınlanmış en iyi komedi dizileri sıralaması yapacak olsaydım, ilk sırayı şüphesiz Kardeş Payı’na verirdim. En iyi Türk dizileri listemde de tabi ki Kardeş Payı’nın yeri var. Dizi Ahmet Kural ve Murat Cemcir ikilisinin en iyi işlerinden biridir. Oyuncu kadrosuyla senaryo o kadar uyumlu ilerletilmiş ki sanki olaylar gerçekten yaşanıyor gibi.

İşler Güçler’in ardından çekilen dizi, en az İşler Güçler kadar komik ve başarılı olmuştur. Seda Bakan’ın Ahmet Kural-Murat Cemcir ikilisine olağanüstü bir uyumla eşlik etmesi beni hem şaşırtmış, hem de eğlendirmiştir.

Kardeş Payı
Kardeş Payı

Dizinin konusu Metin, Ali ve Feyyza’nın (Beşiktaş fanatiği olan babası erkek olmadığı için Feyyaz’ı, Feyyza olarak 2 y harfiyle uyarlamıştır) babalarının çalışmasını yaptığı borla çalışan otomobil projesini tamamlarken yaşadıkları olaylardır. Absürt bir konusu vardır ancak senaryo kesinlikle sırıtmadan ilerlemektedir.

Gülmek için yeni bir diziye başlamak isteyenlere Kardeş Payı’nı kesinlikle tavsiye ederim.

İzlemedim, ancak merak ediyorum;

Televizyona bağımlı biri olmadığım için takip edebildiğim dizi sayısı çok azdır. Zaten bu yazıdakileri de dizi bittikten sonra izledim. Sizin izlediğiniz ve aşırı beğendiğiniz dizileri bu yazıda görmemeniz sizi şaşırtmış olabilir. Ama buradakileri kendi izlediklerim arasından seçerek yazdım. Bir de herkesten çok tavsiye aldığım ve henüz izleme fırsatı bulamadıklarım var. En iyi Türk dizileri listeme, izledikten sonra girebileceğini düşündüğüm diziler şunlar;


Ezel dizisini pek çok kişiden en iyisi olarak duydum. Diziyi çok merak ediyorum ancak henüz izlemeye fırsat bulamadım. İlk fırsatta Ezel izlemeye başlayacağım. (Güncelleme 21.01.2019: Ezel’i da an itibariyle bitirdim. Bu dizi de en az yukarıdakiler kadar izlenmesi gereken bir dizi olduğu kanısındayım.)

Şubat dizisi de TRT’nin en iyi yapımlarından diyorlar. Sıra gelirse izlemeyi düşünüyorum

İnternet televizyonu projesi Blu TV’de yayınlanmaya başlayan Masum dizisi de oldukça dikkatimi çekti. Umarım izlemek nasip olur.

Son olarak Kuzey Güney‘i de çok fazla tavsiye eden var. İzlemek isterim.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

5 YORUMLAR

  1. Benimde en çok beğendiğim dizi Kardeş payı dır. Gerçekten tekrar o grup yine dizi yapsalar. Şu anda da en iyi dizi İçerde.

  2. Güzel bir liste olmuş bu listedekilen hepsini bende severek izledim…galiba ekmek teknesini izlemediniz onu da izlemenizi tavsiye ederim 🙂

Bir Yorum Bırak