Cover Şarkılar
Cover Şarkılar

En iyi coverlar kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Müziğimizde uzun yıllar önce bestelenmiş ve zamanına damgasını vurmuş harika şarkılar vardır. Fakat bu şarkılar o yıllardaki haliyle şimdiki gençliğe tam olarak hitap edemez. Fakat zamanının efsanesi olan şarkıları coverlayan, günümüzün müzik kültürüne uyduran pek çok güzide sanatçımız da yok değil. Bu yazımda bu sanatçılardan en beğendiğim cover şarkıları listeleyeceğim.

Cover kelimesinin anlamına kısaca değinelim; en kaba anlamıyla “düzenleme” demektir. Tanım olarak ise; eski popüler bir şarkının, farklı bir sanatçının kendi yorumuyla yeniden düzenlemesidir.

Gelelim benim gözümden en değerli Türkçe cover şarkılara. Yalnız baştan belirteyim, genellikle Türkçe rock cover müzikler ağırlıklı bir liste olacak.


Ogün Sanlısoy – Anma Arkadaş

Ogün Sanlısoy’un 2010 yılında çıkan Ben albümündeki şarkıya 2014’te klip çekildi. Anma Arkadaş’ın söz ve müziği Selahattin Sarıkaya’ya ait, ancak şarkı ilk Erkin Koray ile adını duyurdu.

Pera – Adını Sen Koy

Son yılların başarılı müzik grubu Pera’dan harika bir cover. Sözleri Gülten Çiçek’e ait olan şarkıyı ilk Müslüm Gürses seslendirdi. Tabi ki kimse Müslüm Baba kadar iyi söyleyemez ama Pera da dinlenmeye değer.

Barış Akarsu – Islak Islak

Aramızdan çok erken bir zamanda ayrılarak herkesi hüzne boğan Barış Akarsu’nun ölümsüz eseri. Şarkının bestecisi, söz yazarı ve ilk yorumcusu Cem Karaca’dır.

Umut Kaya – Silinmeyen Hatıralar

Sözü ve müziği Erkin Koray’a ait olan, ilk kez Erkin Koray tarafından yorumlanan ve adını duyuran Silinmeyen Hatıralar için Umut Kaya da başarılı bir çalışma yapmış.


Duman – Her Şeyi Yak

Duman’ın ilk Duman olduğu zamanlar. Benim için efsaneler arasındadır. Sezen Aksu’dan coverlanmıştır.

Kalben – Haydi Söyle

Son zamanların en popüler kadın şarkıcılarından. Ünlü olmadan önce de dinlediğim Kalben’in en sevdiğim şarkısıdır. Haydi Söyle’nin ilk yorumcusu İbrahim Tatlıses’tir. Şarkının sahibine ve coverı yapan sanatçıya bakınca insanın ister istemez bir gülesi geliyor. Ama şarkıyı dinlerken çöken hüzün daha büyük.

Ogün Sanlısoy – Ben de Özledim

Asıl olarak Ferdi Tayfur’un şarkısı olan Ben de Özledim’i Ogün Sanlısoy da çok güzel yorumlamıştır. Şarkı Ogün’ün gençlik yıllarında yaptığı bir çalışmadır, zaten klipten de fark edeceksiniz.

Duman – Gönül

Orhan Gencebay’ın Gönül şarkısını Duman mükemmel yorumlamıştır. Şarkıyı Duman’ın yorumlaması ergen liseli dönemime denk gelir ve hayatımda önemli bir yeri vardır.

Kurban – Felek Bile Ağladı

İlk olarak Müslüm Gürses’ten dinlediğimiz şarkıya Kurban’ın kendi has yorumu. Harika!

Can Gox – Haydar Haydar

Söz yazarı 14.yüzyılda yaşamış Seyid Nesimi’dir. Birçok farklı sanatçı yorumlamıştır. Son yorumlayan isimlerden biri de Can Gox’tır.


Kargo – Yıldırların Altında

Kargo’nun en ünlü şarkılarından biridir. Tahminimce 18 yaş üzeri kişilerden dinlemeyen sayısı yok denecek kadar azdır. Çünkü çıktığı dönem ve sonrasında çok büyük kitlelere ulaşmıştır. Şarkının sözleri şair Ömer Bedrettin Uşaklı’ya aittir. Besteleyen isim Kaptanzade Ali Rıza Bey’dir. Şarkıyı Kargo’dan önce Zeki Müren, Muazzez Ersoy gibi isimler seslendirmiştir.

Gripin – Dalgalandım da Duruldum

Şarkı Rüştü Demirci’ye aittir. Gripin, Dalgalandım da Duruldum coverıyla adını geniş kitlelere duyurmayı başarmıştır.

Mehmet Erdem – Korkarım

Ahmet Kaya’nın unutulmaz şarkısı Korkarım’ı Mehmet Erdem de başarılı şekilde yorumlamış. Şarkıyı dinlerken söyleyen kişinin Mehmet Erdem olduğunu bilmezseniz, şarkının başında gerçekten Ahmet Kaya’nın söylediğini düşünebilirsiniz. Sesler arasında ciddi benzerlikler var. Mehmet Erdem’in sesine bu şarkı tam oturmuş.

Papyon – Seni Kimler Aldı

Papyon aslında arabesk şarkıları coverlayan bir rock grubu. Ama benim beğendiğim tek coverı bu şarkıdır. Sezen Aksu’nun üzerine yorumladıkları Seni Kimler Aldı şarkısında oldukça başarılı olmuşlardır.

Hayko Cepkin & Hayki – Aldırma Gönül

Türk rock müziği için Hayko Cepkin’in önemi tartışılmaz. Yaptığı bütün çalışmalarda başarıyı yakalamış bir sanatçıdır. Cover albümünde yer verdiği Aldırma Gönül için de aynı şeyleri söylemek mümkün.


Ceylan Ertem – Odalarda Işıksızım

Kendine has tarzıyla pek çok kişinin beğenisini toplayan Ceylan Ertem’in Odalarda Işıksızım yorumu oldukça başarılıdır.

Mor ve Ötesi – Sevda Çiçeği

Sevda Çiçeği’ni ilk yorumlayan isim Fikret Kızılok’tur. Mor ve Ötesi’nin çalışması da dinlenmeye değer.

Piiz – Vazgeç Gönül

Farklı sanatçıların yorumladığı eski bir parça Vazgeç Gönül’ün, en beğendiğim yorumu Piiz’in çalışmasıdır.

Pilli Bebek – Haram Geceler

Behzat Ç.’den tanıdığımız ve Behzat Ç. ile özdeşleşmiş Pilli Bebek’ten Haram Geceler birçok kişi tarafından sevilerek dinlenir. Başarılı Türk dizilerinde müzikleriyle adından söz ettirmiş pek çok gruptan biri de Pilli Bebek’tir.

Zakkum – Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun

Bestesi Avni Anıl’a ait olan Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun şarkısı ilk kez Zeki Müren’le duyulmuştur.

Seksendört – Masum Değiliz

Türk müziğine pek çok eser bırakan Sezen Aksu’nun Masum Değiliz şarkısı Seksendört tarafından yeniden yorumlanmıştır.

Hayko Cepkin – Ben İnsan Değil Miyim?

İbrahim Tatlıses’in şarkısı olduğu dışında fazla açıklamaya gerek duymuyorum. Sonuçta Hayko yorumlamıştır.

Teoman – Anlıyorsun Değil Mi?

Barış Manço’yla tanınan şarkıyı Teoman da başarılı bir şekilde yorumlamıştır.

BONUS: Cevapsız Çınlama Arabesk Cover 😀

Bu listeyi hazırlarken denk geldiğim eğlenceli Aleyna Tilki coverı.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

5 YORUMLAR

  1. Kurtuluş hocam liste harika!. Yalnız Kurban grubunu unutmuşsunuz sanırım, ya da ilginizi çekmemiş. (Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, Lambaya Püf De, Namus Belası vs..)

  2. Listeye baktığımda her biri özenle seçilmiş bir cover şarkı listesi gormekteyim. Genellikle rock ağırlıklı bir liste olmasi bence müzikal yapıya ayrı bir ironi katmış. Eski şarkıları böyle coverlerle yasatmak guzel iceriginizi beğendim.

  3. Bir ara cover şarkılara çok takmış ve sadece cover şarkıları dinliyordum ve dinlediğim şarkılar arasında listede olan tüm şarkılar var. Güzel bir liste olmuş. Özellikle Duman’ın Beni Yak ve Gripin’in Dalgalandım Da Duruldum şarkıları baya başarılı. Zaten şarkılar çok güzel.

Bir Yorum Bırak