Amsterdam’ı en ucuza nasıl gezebileceğinizi biliyor musunuz? Geçtiğimiz yaz Avrupa için yapılabilecek en ucuz gezi planını yaptık ve yola koyulduk. Bu gezinin Amsterdam bölümünü bu yazıda anlattık.

13 gün boyunca yurt dışı gezisinde olan ve Avrupa’da pek çok farklı şehir gezen iki kafadar, bu deneyimlerini Blogdede’de takipçileriyle buluşturmazlarsa ayıp ederiz dediler ve başladılar anlatmaya. Yazı dizisi formatında her yazıda bir şehri anlatmaya karar verdiler ve bu yazıda da Amsterdam’ı anlattılar.

AMSTERDAM

Bu minnoşlar herkes gibi küçük hayallerle başladılar ve mümkün olduğuna inanmakla işe başladılar. Öncelikle nereden başlamak istediklerine karar verdiler. Bunun için www.skyscanner.com adresinden Türkiye –Avrupa arasında en ucuz bileti aradılar. İnanması zor ama Kayseri-Amsterdam aktarmasız 90 TL olan uçağı buldular. Sanki uçak Kayseri üzerinde birkaç tur atıp geri dönecek gibi gelmişti ama 4 saatlik yolculuğun ardından pilot uçağı ne kadar indirmek istemiyormuş gibi davransa da yarısı boş uçakla kendilerini Amsterdam’da buldular.

amsterdam-5

En ucuz hosteli bulmak için www.booking.com sitesini kullandılar ve bu site gerçekten her şeyi olduğu gibi gösterdiği için herhangi bir sürprizle karşılaşmadılar. Amsterdam için tavsiye edecekleri hostel “STAYOKEY”.  Fiyatları bütçeyi sarsmayacak şekilde, kahvaltı dahil, konumu bir harika ayrıca güler yüzlü çalışanlar size citymap’ten görmeniz gereken her şeyi işaretliyor. Kahvaltı yaptığınız yer aslında bir bar ve eğer diğer turistlerle tanışıp hoş sohbetlerine dahil olmak isterseniz ideal.

Minnoşlar hızlarından hiçbir şey kaybetmeden günde en az 10 km yol yürüyerek Amsterdam’ı 2 gece 3 gündüz olmak üzere altını üstüne getirdiler. Her yere yürüyebilmek ve insanların yardım sever olması bir de şehrin estetiğinin altında yatan huzuruyla Amsterdam onlar için unutulmaz bir macera oldu.

amsterdam


Amsterdam’daki favori 3 aktiviteleri:

  1. Marketten hem ucuz hem de içimi çok rahat biralar alıp kanalın kenarında şarkılar söyleyerek onları yudumlamak.
  2. Haritayı çantaya atıp spontane beğendikleri her sokağa girmek.
  3. Mutluluklarını, şehrin tarihi ve kültürel yapısını,birbirinden tatlı anılarını fotoğraflamak.

Amsterdam’da şaşırmamanız gerekenler:

  1. Şehirde o kadar çok Türk var ki, memleketinizin çılgınlıklarından asla kopamıyorsunuz.
  2. Sizi her türlü tanıyorlar.
  3. Bisiklet ulaşım türü olarak çok fazla kullanılan bir araç, bunun için trafik lambası bile var.
  4. Burada yasak olarak bildiğiniz bir şey orada kahve dükkanlarında satılıyor ve her yerde kullanmak serbest.
  5. Kanaldaki botların içinde mangal yapan insanlar görebilirsiniz, hayır Türk değiller.
  6. Marketten alışveriş yaptığınızda alışveriş poşetine para ödüyorsunuz. (Çoğu Avrupa şehrinde bu böyle.)

Bu aynı zamanda öğrenci bütçesine göre yapılmış bir gezidir. Bütçemiz kişi başı: 120 Euro. Bu 3 gün  ve inanılmaz bir tecrübe için yeterlidir.

Gezinin Amsterdam bölümü burada son buluyor. Eğer sormak istedikleriniz olursa bize her zaman yazımıza yorum yaparak ulaşabilirsiniz.

amsterdam-3

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir Yorum Bırak