Öğrenci için uygun bütçeyle Paris gezisi nasıl planlanır? Bu sorunun cevabını geçtiğimiz yaz çıktığımız Avrupa gezisinde deneyimledik. Bundan ucuz Avrupa gezisi olmaz diye düşünebileceğiniz bir yazıya karşınızdayız.

Paris En Ucuz Nasıl Gezilir?

Amsterdam’ın eşsizliğinin ardından Paris’e doğru yola çıkmaya karar verdi minnoşlar. Öncelikle Interrail biletleriyle otobüs bileti fiyatları arasındaki farkı kontrol ettiler ve otobüsle daha ucuz ve konforlu bir yolculuk yapacaklarına karar verdiler. Bunun için http://www.goeuro.com adresini kullandılar. Gece yolculuğu onları 1 gecelik hostel masrafından ve zaman kaybından kurtardı. Bu gezi 13 gün olmasına rağmen bir sırt çantası her şeye yetiyordu ve hızlarına engel olmuyordu.

paris-gezisi

Paris’in karma kültürü sanki metrosuna da yansımış gibiydi… Burada kaldıkları hostelin adı Namdemun. Koreli bir aile evini gezginlere açmış ve gayet samimi bir ortamı var. Kahvaltı ve akşam yemeği dahil, özellikle Fransa‘da Kore mutfağı denemek gibi bir çılgınlık gezinizi unutulmaz kılar. Metroyla şehrin merkezi yerlerine ulaşmak mümkün biraz zamanınızı alsa da ekonomik açıdan hosteli kesinlikle öneriyoruz.

Paris’e umutlarınızı çok yüksek tutarak gitmemenizi öneririz. Tarihi ve kültürel açıdan çok zengin bu konuda sizi asla aç bırakmıyor. Modacılar ve defileler için Paris’in bu kadar ön planda olmasına şaşırmadık. Şehirde biraz, kendinizi bilmediğiniz sokaklara atarsanız insanların şıklığını çok net gözlemleyebilirsiniz. Tabi ki aklınıza gelebilecek her türlü markaya da ev sahipliği yapıyor. Etrafta dolaşırken sıkılmanız mümkün değil ,gidilmesi gereken önemli yerleri gezdikten sonra Paris’teki yaşamı gözlemlemeniz açısından köşe başı bir cafe bulup şehri izlemenizi tavsiye ederiz. Bu arada Paris’in muhteşem tatlılarından tadarken kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Tüm bunları yaparken fotoğraf makinenizi yanınızdan asla ayırmayın her köşe fotoğraflanmaya değer.


paris

Şehrin mimarisi minnoşları büyülerken gelelim,Paris’teki üç favori etkinliklerine:

 1. Seine Nehri kenarındaki gençlere katılıp Paris’in ışıklarıyla sarhoş olmak,
 2. Louvre Müzesi ve başta Notre Dame olmak üzere gördükleri kiliseleri gezmek,
 3. Eiffel’e giden yollarda yeni yerler keşfedip hepsini fotoğraflamak.

Paris’te şaşırmamanız gerekenler:

 1. Paris halkının büyük bir kısmını siyahi insanlar oluşturuyor.
 2. Kalanlar da Türklere çok benziyor.
 3. Toplu taşımayı, bileti olmayan insanlar, illegal şekilde kullanabiliyor.
 4. İnsanlar asla paket taşımıyor ve hiç çekinmeden sizden sigara isteyebilirler.
 5. Croissant ve macaron yemek için özel bir yere gitmenize gerek yok MC Donald’s Cafe’de bile bulabilirsiniz.
 6. Tuvalet kültürlerinde kapak ve oturma kısmı maalesef bulunmuyor.
 7. Önemli bir maç izleniyorsa aynı Türkiye’de olduğu gibi insanlar mekanların dışına toplanıyor ve bizde olduğu gibi tezahüratlar hiç susmuyor.

Paris gezimiz burada son buluyor. 2 gece 3 gün Paris için, kişi başı:80 euro yeterlidir. Merak ettikleriniz ve sormak istedikleriniz için biz hep buradayız. Beklemede kalın bir sonraki yazımız Zürih-Roma 🙂

Blogdede Paris'te!

Blogdede Paris'te!

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

2 YORUMLAR

 1. Merhabalar. Öncelikle gezgin ruhlar insanların bir arada toplanıp sitenizden bilgilendirmeniz çok güzel bir oluşum. Umarım bir gün herkes hayallerini yaşayabilir.

Bir Yorum Bırak