Yaşadığımız dünyada milyarlarca farklı canlı türü barınmaktadır. İnsanoğlu da bu canlı türleri arasında yalnızca biridir. İnsanı, diğer canlılardan ayrılan en önemli özelliği de düşünebilen bir varlık olmasıdır. Zaten pek çok bilim insanı tarafından insanoğlu, düşünebilen hayvan olarak tanımlanmaktadır.

İnsanın en gelişmiş beyne sahip ve düşünebilen bir varlık olması, elbette onu diğer canlılardan üstün kılmaz. Asfalt ve beton aşkı yüzünden mahvettiğimiz ve bu eyleme devam ettiğimiz doğanın asıl sahipleri, doğaya zarar vermeyen diğer canlılardır. Pek çok insan maalesef hayvanlarla yaşamayı öğrenememiş olsa da, hayvanlar insanlarla yaşayabilmeyi mecburen de olsa öğrenmiştir.

Hangi Hayvanlar Evde Beslemek İçin Uygundur?

Hayvanların değerini bilen, onları önemseyen ve doğanın asıl sahipleri olduğunu bilen insanlar da vardır. Hayvanların en temel ihtiyacının sevgi olduğunu, tıpkı insanın sevgisiz yaşayamayacağı gibi onların da sevgi olmadan var olamayacağını bilmek, doğanın düzenine büyük bir katkı sağlamak demektir.


Bu yazımda hayvanları seven ve onlara değer veren, evini onlara açma düşüncesi olan okuyucular için evde beslenebilecek en uygun hayvanları anlatacağım. Ancak listeye geçmeden önce belirtmem gereken bazı noktalar var. Öncelikle bir hayvanı önce evinize alıp, daha sonra sokağa ya da barınağa bırakmak onlar için ölümcül olabilir. Bu yüzden kesinlikle kendinizden emin olmadan, sorumluluklarınızın farkına varmadan evde hayvan beslemeye başlamayın. Hayvan beslemekle ilgili söylenebilecek pek çok şey var, ancak bu yazının konusu değil. Bu yüzden fazla uzatmadan evde beslenebilecek hayvanlara geçiyorum.

Köpek

Köpek

Evde hayvan beslemek deyince ilk akla gelen hayvan elbette çoğu kişi için köpektir. Köpek beslemek ciddi sorumlulukları beraberinde getirse de, ömür boyu sizinle birlikte olabilecek çok sadık bir dost da edinirsiniz. Köpek beslemek gibi bir planınız varsa evinizin yapısı, bahçenizin olup olmaması gibi yaşam alanı özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü eviniz herhangi bir köpeğin yaşam alanı olmaya müsait olmayabilir.

Bazı köpek türleri evde beslemeye uygunken, bazıları bahçe ya da benzer geniş alanlarda yaşamak durumundadır. Bu yüzden hem kendi kişilik özellikleriniz, hem köpeğin cinsi ve o cinsin özellikleri, hem de yaşam alanının elverişli olup olmamasına dikkat etmeniz çok önemlidir.

Kedi

Kedi

Kediler, gerçekten çok temiz hayvanlardır. Köpeğe göre bakımı daha kolaydır. Tuvalet eğitimi vermenizi gerektirmez, sadece uygun bir alanda, uygun olarak hazırlanmış tuvalet yeterlidir. Kendileri zaten nereye yapacağını tek seferde anlar ve bu konuda sorun yaratmazlar. Ancak kedilerin, köpekler kadar sadık olmadığı (hatta hiç sadık olmadığı) da bir gerçektir.


Kediler sahiplerine değil, evlerine bağlanabilirler. Kendi evini, yaşadığı alanı tanır ancak insanlara bağlanmakta sıkıntı yaşarlar. Yine de evde beslemeye en uygun hayvanlardan biri de kedilerdir.

Kuş

Kuş

Evinizde bir kuş olması, o evin sürekli şen şakrak olması anlamına gelir. Pek çok çeşit kuş vardır ancak evlerde en çok beslenen kuş türü muhabbet kuşudur. Bakımları zahmetli değildir. Kafesini düzenli olarak temizlemek ve ihtiyaçlarını kafesinden eksik etmemek yeterlidir.

Bir de bahçede, balkonda, terasta ya da kümeste beslenen kuşlar vardır. Güvercinler bu tip beslenen kuşların başında gelir. Sadece güvercinlerin bile yüzlerce farklı türü varken, evde beslenebilecek pek çok farklı kuş türü bulunur.

Balık

Balık

Süs balığı beslemek de eve farklı bir hava katan, ortamı güzelleştiren bir aktivitedir. Balıklar akvaryumlarda beslenebileceği gibi, fanuslarda da beslenmektedir. Fanusta balık beslemek, balığın sağlığı ve ömrü için çok tavsiye edilmez, ancak fazla masraf etmeden balık beslemek isteyenler için balığın ihtiyaçlarını çok daha dikkatli karşılamak şartıyla beslenebilir. Evde beslenebilecek başlıca balık türleri arasında japon balığı, lepistes, beta balığı gibi balıklar sayılabilir. Ancak bu balıkları beslerken akvaryumun özelliklerine, akvaryumunuz yoksa fanusta yaşamaya uygun olup olmadığına dikkat etmek gerekir.

Kaplumbağa

Kaplumbağa

Su kaplumbağası evde beslenebilecek popüler hayvanlar arasındadır. Tıpkı balıklar gibi akvaryumda beslenir, ancak onlar için özel dizayn edilmiş akvaryumları kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Kaplumbağa için akvaryum seçerken, uzun ömürlü olan kaplumbağaların büyüme durumunu da göz önünde bulundurmak gerekir. Kaplumbağa temizliği de oldukça rahat yapılabilir. Yaşam ortamını belirli aralıklarla temizlemek ve kabuğunu bir fırça ile ovalamak yeterli olacaktır.

Hamster

Hamster

Fare familyasının bir üyesi olan hamsterlar da evde bakımı kolay hayvanlar arasındadır. Kafesinin içinde temel ihtiyaçlarının taze tutulması ve belirli aralıklarla kafes temizliği yapılması, hamster için yeterlidir. Hamsterlar ortalama 2-4 yıl yaşayan, gündüzleri sakin, geceleri hareketli canlılardır. Hamster beslemeye karar verirken bu bilgileri de göz önünde bulundurmak gerekir.

Evde Beslenebilecek Diğer Hayvanlar

Buraya kadar belirttiğim 6 hayvan, evde beslemeye en elverişli ve en popüler hayvanlardır. Bunlar dışında bir hayvan beslemek isteyenler, evlerinde; tavşan, iguana, bukalemun, civciv (bir süre sonra tavuk olacağını bilmeniz gerekir), kirpi gibi hayvanları da tercih edebilir.

Hayvan beslemeye karar verdiyseniz, lütfen barınaklardan sahiplenebileceğiniz hayvan çeşitlerini pet shoplardan satın almayın. Hayvanlar ticaret amaçlı kullanılabilecek varlıklar değil, insan ilgisine muhtaç varlıklardır. Evde hayvan beslemek ve evde beslenebilecek hayvanlarla ilgili bilgiler aktardığım bu yazımda son olarak, hayvan beslemenin ciddi bir iş olduğunu vurgulamak ve bu ciddi işe hazır olmayanların hayvan sahiplenmemesi gerektiğine değinmek istiyorum.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

19 YORUMLAR

  1. Ben kedileri daha çok seviyorum gerçekten mükemmel hayvanlar. Bu arada evde sincap besleyenler çoğaldı içeriğinize bunun hakkında bir yazı yazmanızı öneririm saygılarımla

  2. Evde bir kedi beslemek güzel olur aslında diğer hayvanların pek bir eğlencesini göremedim ama kedi en azından oyun oynamayı sever güzel bir yazı olmuş teşekkür ederim

  3. Uzun süre evimde balık besledim. Ancak ne yazık ki bir tatil dönüşü yeğenimin balıklara fazla yem vermesi sonucu hepsi öldü 🙁

  4. Bu aralar canlı akvaryumlarına merak sardık.Fanus içinde karınca beslemeyi düşünüyoruz.Bakalım nasıl olacak.Güzel bir yazı olmuş,elinize sağlık.

  5. Evde kıllı hayvan beslemeye kesinlikle karşı olduğumu belirtmek isterim. müstakil bir evde bahçede beslemek dışında… Kıllı hayvanlar ile yaşanan evlerde sağlık bir adım geriden geleceğini düşünüyorum

  6. Evde papağan besleyen arkadaşların özellikle aldıkları papağanın karakteri ile ilgili ön araştırma yapmalarını tavsiye ederim. Bir insandan bile daha hassas olan papağanlar; çok zahmetli ve sabır isteyen kuşlardır.

  7. Evde kedi ve 2 muhabbet kuşu besliyorum. Ofiste kocaman akvaryumum var. Hayvanları çok seviyorum. Mutlaka herkesin en azından bir muhabbet kuşu beslemesini isterim.

  8. Evde muhabbet kuşu besliyorum,gerçekten bakımı kolay ve mükemmel bir hayvan..
    Sırada bir kedi hedefim var ama evde kuş varken olmuyor maalesef 🙂

Bir Yorum Bırak