Günümüzde İngilizce öğrenmek bir gereklilik haline geldi. İş yerinde yükselmekten tutun da akademik araştırmalarda daha çok kaynağa ulaşmaya kadar birçok alanda İngilizce bilmek size avantaj sağlayacaktır. Peki İngilizce nasıl öğrenilir? Bu sorunun akla gelen ilk cevabı bir kursa gitmek. Fakat kurs fiyatlarına baktığımızda ateş pahası olduğunu görüyoruz. Ayrıca kursa gidildiği takdirde hafta sonunuzun tamamını ya da hafta içi birkaç akşamınızı kursa ayırmanız gerekiyor. Ayrıca İstanbul, İzmir gibi büyük bir şehirde yaşıyorsanız trafiği, toplu taşıması derken liste uzayıp gidiyor. Tüm bunları düşününce insanın dil öğrenme konusundaki şevki de kırılıyor haliyle. Fakat bu yazıda size evinizden hiç çıkmadan, çıksanız da para harcamadan nasıl İngilizce öğrenebileceğinizi anlatacağım.

İçerik

Mobil Uygulamalar ve Web Siteleri

Dil öğrenmede size en çok yardım edecek şey kolaylıkla telefonunuza indirebileceğiniz uygulamalar ve bilgisayarınızdan bağlanabileceğiniz web siteleridir. Bu alanda en iyi uygulamalar; Duolingo, Memrise, Busuu, Quizlet ve Mondly’dir. Bu programlarda ücretsiz bir şekilde bir dili öğrenebilirsiniz. Programların birçoğunda premium ismi verilen ücretli bir mod daha vardır. Fakat ücretsiz olarak da oldukça çok özelliğe erişim sağlayabilirsiniz. Bu programlar size hem kelime öğretir hem de telaffuzları öğrenmenizi sağlar. Ayrıca eskiden öğrendiklerinizi periyodik olarak tekrar etmenizi sağlayarak bilgilerinizin kalıcı olmasına yardım eder. Bu uygulamaların yanında dünyanın farklı yerlerinden anadili İngilizce olan kişilerle yüz yüze konuşma yapmanızı sağlayacak birçok uygulama vardır. Örneğin: English Ninjas.

Yabancı Arkadaşlar Edinin

Unutmayın ki dil canlı bir şeydir ve matematik, coğrafya gibi sadece kitaptan öğrenilemez. Bir dili öğrenmenin en iyi yolu o dili konuşan insanlarla iletişim kurmaktır. Bunun için arkadaş bulabileceğiniz mecralar bir hayli çok. Öncelikle sırf penpal (mektup arkadaşı) bulmak için tasarlanmış yüzlerce siteden herhangi birine üye olup kriterlerinize göre arkadaşlar edinebilirsiniz. Veya Facebook’ta bu amaçla açılmış gruplara katılıp yeni insanlar tanıyabilirsiniz.


Çizgi Filmler İzleyin

İngilizceyi öğrenmeye başladığınız ilk zamanlarda kendinize bebekleri örnek alın. Onlar da sizin gibi o dili bilmiyorlar ve ebeveynlerinden, medyadan ve arkadaşlarından duydukları kelimelerle yavaş yavaş öğreniyorlar. Çizgi filmler de çocukların dil gelişimleri dikkate alınarak hazırlanıyor. Yani küçük yaş grubuna hitap eden çizgi filmlerde karmaşık cümleler ya da ileri seviye kelimeler yok. Bu tam da sizin ihtiyacınız olan şey aslında. Bu yüzden ister küçükken izleyip sevdiğiniz çizgi filmleri ister de yeni çıkmış çizgi filmleri hemen araştırıp izlemeye başlayabilirsiniz. Bu yöntemle İngilizceyi öğrenmiş pekçok insan var. Neden siz de onlardan biri olmayasınız ki?

Dinleyin, Dinleyin, Dinleyin ve İngilizceyi Hayatınıza Dahil Edin

Dil öğrenirken en önemli noktalardan birisi de dinleme yapmaktır. Öğreneceğiniz dilin sesleri ve telaffuzları sizin dilinizden bir hayli farklı olduğu için bol bol o dilde şarkılar dinlemeli, diziler izlemeli ve konuşan insanları dinlemelisiniz. İşe yeni başlarken Türkçe altyazılı YouTube videoları izleyebilirsiniz. TedEd videoları hem sizi genel kültür sahibi yapacak hem de kulak aşinalığınızı geliştirecektir. Bunun haricinde istediğiniz bir yabancı diziyi izleyebilir ve İngilizce şarkılar dinleyebilirsiniz. Voscreen isimli uygulama da size çeşitli film ve dizi kesitleri sunarak İngilizcenizin gerçekten gelişmesini sağlayacaktır.

Son Olarak, Asla Korkmayın

Yeni bir dil öğrenirken acemilik hissetmeniz oldukça doğal. Ancak konuşmaktan asla çekinmeyin. Karşı taraf sizi anladığı sürece iletişim sağlanmış demektir, gramer veya ufak telaffuz hatalarını şimdilik kafanıza takmanıza gerek yok, zamanla düzelecektir. Yeter ki denemeyi bırakmayın!

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

2 YORUMLAR

Bir Yorum Bırak