Sosyal medya, insanlar için artık tam bir eğlence aracı olarak kullanılmaya başlanmış durumda. Gün içerisinde vakitlerinin büyük bölümlerini internet üzerinde geçirmeleri hem sosyal yaşantılarının, hem eğitim hayatlarının, hem de iş hayatlarının olumsuz etkilenmesine neden olmakta. Sosyal medyadan uzaklaşmakta zorlanan kişilerin bir türlü bilgisayardan ve internetten kopamadıklarını, bu konu için özel danışmanlıkların dahi alındığını görmekteyiz. Bu yazımızda Facebook hesabını kalıcı silme ya da Facebook hesap dondurma konularını ele almaya çalışacağız.

Facebook Hesabını Kapatmadan Önce Bilmeniz Gerekenler;

Facebook hesabını kalıcı olarak silme işleminde doğrudan işlem yapılamadığını, hesabınızda yer alan uygulamaları tamamen kaldırmanız gerektiğini belirtmek istiyoruz.

  • İlk olarak yapılması gereken işlemin bu bağlantı adresinde yer alan Uygulama Merkezine girişi yapılması gerekiyor.
  • Burada listelenen tüm uygulamaları yanlarında bulunan çarpı işaretine tıklayarak kaldırıyoruz.
  • Uygulamaların tamamını kaldıran kişiler 14 günlük bir bekleme sürecine giriyor. Oyun ve uygulamalara ait verilerin tamamlanması ancak bu sürede tamamlanabiliyor. Bu süreci tamamlayan kişiler aşağıdaki hesap silme aşamalarını uygulayabilirler.

Facebook Hesabını Geçici Olarak Silme

Geçici olarak Facebook hesap dondurmak isteyenlere iki farklı yöntemden bahsedeceğiz. İlk olarak akıllı telefonlar üzerinden Facebook hesabınıza giriş yaparak üst menüden Ayarlara giriş yapıyoruz. Bu kısımdan hesabınız ile ilgili tüm genel ayarlara erişebileceğinizi, bizim işimizin burada yer alan “Hesabı Yönet” kısmı ile ilgili olduğunu söyleyebiliriz.  Hesabı Yönet kısmının en alt kısmında yer alan “Hesabımı Dondur” bağlantısına tıklamanız durumunda hesabınız geçici olarak silinecektir. Son aşamada kullanıcılardan Facebook hesap şifrelerinin isteneceğini de hatırlatmak istiyoruz.


İlk yöntem akıllı telefonlar üzerinden ilerlerken ikinci yöntemin ise bilgisayar üzerinden ilerlediğini görmekteyiz. İlk olarak internet tarayıcıları üzerinden Facebook hesaplarına giriş yapan kişiler bu bağlantı adresine giriş yapmaları gerekmektedir. Bu bağlantının sizi doğrudan geçici Facebook hesap silme aşamasına yönlendirdiğini, sadece şifre girerek hesabın geçici olarak silinebildiğini yani Facebook hesap dondurma işleminin gerçekleştiğini belirtmekte fayda var. Hesabı geçici olarak silmeniz durumunda profilin gizliye alındığını, gönderiler dahil olmak üzere resimlerin tamamen gizliye alındığını bilmelisiniz. İstediğiniz zaman kullanıcı adı ve şifreniz ise tekrardan giriş yapabilir, hesabınızın aktif olmasın sağlayabilirsiniz.

Facebook Hesabını Kalıcı Olarak Silme

Tüm uygulamaları kaldırıp 14 günlük süreyi tamamlayan kişiler bu bağlantı adresinden Facebook hesap silme işlemini başlatabilirler. Burada hesap şifresini ve güvenlik kodunun girilmesi durumunda silme işleminin başlatıldığını görebileceksiniz. Hesap silme işlemini 14 gün içerisinde geri alabileceğinizi, kullanıcı adı ve şifreniz ile tekrardan giriş yapmanız durumunda tüm işlemlerin iptal olacağını bilmelisiniz. 14 günlük sürenin tamamlanması ile beraber hesabın geri döndürülemeyecek şekilde silindiğini, geri dönülmek istenmesi durumunda yeni bir üyelik oluşturulması gerektiğini belirtmek istiyoruz. Bu nedenle silme işlemi öncesinde iyi düşünüp karar vermenizi istiyoruz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir Yorum Bırak