Floransa, İtalya’nın kuzeyinde bulunan, her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği önemli bir şehirdir. Kendi ismini taşıyan ilin merkezidir. Floransa, İtalya’ya gezi içen giden turistlerin görmeden gelmemesi gereken yerlerin başında gelir. Interrail ile bu şehir gezen Batın Özen’in kaleminden Floransa’yla ilgili her türlü bilgiyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Floransa’da Gezi Rotası

Piazzo della Signoria, Piazzo del Duomo, Floransa Katedrali- Giotto Çan kulesi( 414 basamaklı yer), Michalengo Tepesi, Ponte Vecchio Köprüsü, Uffizi Galerisi, Aziz Giocanni Vaftizhanesi, Arno Nehri, Santa Maria Del Flore Bazilikası

Tek cümleyle söylüyorum, mükemmel bir şehir. Hiç boğmuyor, sıkmıyor. Ben tüm gezilecek yerlerini gezmeme rağmen şehre doyamadan ayrıldım, içimde kaldı ve bu şehre bir daha geleceğim dedim.


Pisa tren garından çıkınca hemen ilerde sağda Turkish Restaurant tarzı bir yer var. Türk 16 senedir buradaymış, hayatımdaki en iyi döneri yedim, helaldi tabi Gobit ekmekte 3,5 Euro’ydu saolsun bol doldurdu. Mutlaka yemelisiniz.

Floransa’da Gezilecek Yerler

Ufizzi Galerisi’ne girmedim ama girişi 8 euro gibi bir şeydi, sanatla çok ilgilenenler girebilir. Pazar günleri de girmek ücretsiz.

Central Market adında büyük kapalı pazar yeri var ve ucuz, her şeyi bulabilirsiniz.(Büyük bina şeklinde ve önünde de her türlü şeyin satılığı pazar da kırılıyor)

Monday ve Friday 07.00-15.00 arası açık. Saturday ve diğer günler 07.00-17.00 arası açık
Pasta Fresca’da makarna ve sosuyla 5 Euro baya güzel take away mekanı sıra alıp bekliyorsunuz
Dondurmayı Duomo’dan Ponte Vechi köprüsüne giderken Venchi dondurmacısından yiyebilirsiniz. En iyisi bunlar. 3.5 euro’dan(2 büyük top) başlıyor.


Michalengelo’ da gün batımını izlemeden asla olmaz, ne yapın ne edin gün batımından en az 1 saat orda olun zaten çok kalabalık oluyor, herkes yiyeceğini içeceğini getirmiş günbatımını izliyor Yürüyerek çıkılabilir ama uzun sürüyor ve yorucu çünkü dolambaçlı yokuş.

Şehirde hiç ulaşım kullanmaya gerek yok her yer yürüme mesafesinde.

Tren garının orda 24 saat açık Mc Donals var, uyumak sıkıntı zenci abimiz müsade etmiyor ama en azından 6.30 a kadar durup tren garında uyuyabilirsiniz.

Kesinlikle 2 gün ayırılmalı; zaten Pisa’ya yarım gün ayırmış olacaksınız. 50 dk sürüyor gidiş.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir Yorum Bırak