1993, ABD yapımı dram filmidir. Filmin özgün ismi; “What’s Eating Gilbert Grape” olarak bilinir. Film; Peter Hedges’in aynı isimli romanından sinemaya uyarlanmıştır. Babası öldükten sonra ailesini geçindirmeye çalışan Gilbert’ın hayatını anlatır.

Filmi izlemek için en büyük sebep Johnny Depp ve Leonardo DiCaprio’nun bir arada olmasıdır.

Gilbert babası intihar edince annesine bakmak zorunda kalmış ve bu yaşamın mücadelesi filme konu alınmıştır. Ergen küçük kız kardeşi, evde ona yardımcı olan büyük kız kardeşi, bir de otizm hastası olan erkek kardeşi vardır.

Gilbert genel olarak otizm hastası olan kardeşiyle vakit geçiriyor, onun isteklerini yerine getiriyor. Otizmli kardeş yüksekte olan su tankına ne zaman boş kalsa gitmek ister. Otizmli kardeşin en sevdiği şeylerden biridir bu. Gilbert ise elinden geldiği kadar ona ilgi gösterir. Bir gün yüksekte olan su tankını izlerlerken oraya gelen karavancılardan birinin karavanın bozulduğunu fark ederler ve onları bir günlüğüne köyde misafir edeceklerdir. Bozulan karavanda yaşayan büyükanne ve torunu köyde kalmak için ikna olmuşlardır. Köyde kaldıkları süre içinde ilişkileri gelişen iki taraftan Gilbert ve kız birbirlerine aşık olmuşlardır. Gilbert için aslında hayat zordur. Çünkü onun bakmakla sorumlu olduğu ve doyurması gereken bir annesi vardır. Onları düşünmekten kendi isteklerini unutur. Otizmli çocuk için kötü zamanların olduğu filmde onun da ayrıca bir yaşam mücadelesi içinde olduğunu da görüyoruz.


Otizmli çocuğu çok iyi şekilde anlatan bu film engelli kişileri konu alarak onlara karşı nasıl yaklaşmamız gerektiğinin bir örneğini sergilemiştir. Saf ve temiz düşüncelere sahip bu çocuk; yaptıklarının ne gibi zararlar verebileceğini düşünememiştir.

Gilbert'in Hayalleri
Gilbert’in Hayalleri

Film otizmli bir bireyle ilişkilerin ne kadar kuvvetli olabileceğini göstermiş, canlandırılan karakterlerin oyunculukları muhteşem olması en iyi erkek oyuncu dalında da aday olarak gösterilmiştir.

Film genel olarak duygusal bağlamlarla, güzel bir konuyla akıcı şekilde ilerlemiş ve filmi izlenmeye değer bir hale getirmiştir. Benim bu film için verebileceğim puan on üzerinden yedi (10/7). Bu filmi izleyerek sizde zor bir yaşamı görebilir ve buradan dersler çıkartabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir Yorum Bırak