Görüntülü Reklam Ağı
Görüntülü Reklam Ağı

Görüntülü reklam ağı hedef kitleniz içerisine giren kişilerin her zaman gezindikleri sitelerde  karşısına çıkmanızı sağlar.  Google reklam verme’nin birkaç seçeneğinden birisidir. Sadece site içerisinde olmamakla birlikte Gmail hesaplarında ve Youtube’da video izlerken de görüntülü reklamlarınız ile karşılaşmaktadırlar. Masaüstü ve mobil cihazlar üzerinden hedef kitleniz sanal dünya içerisinde yer aldığında siz de onlara görsel şölen eşliğinde kendinizi hatırlatabilirsiniz.

Görüntülü reklam ağı reklamlarınızın hedef kitleniz karşına doğru zamanda ve doğru yerde görünür. Bu sayede potansiyel müşteriye ulaşırsınız ve dönüşüm elde edersiniz. Kitleleri siz hedefleyebildiğiniz gibi bu işi Google’a bırakarak otomatik bir strateji üzerinden de ilerleyebilirsiniz. Görüntülü reklam ağı kampanyalarınızı oluşturduktan sonra dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Reklam üzerinde yapacağınız değişiklikler 12 ile 24 saat arasında onaylanır ve reklamlar görüntülenmeyebilir. Bunun için değişiklik yapmak yerine yeni reklam setleri oluşturup onlar onaylandıktan ve gösterim sağladıktan sonra eskisini durdurmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Bir diğer yaklaşım olarak da reklamlarınıza başlangıç tarihi koyabilir ve kampanyanızı iki gün öncesinden oluşturabilirsiniz.

İki tip reklam oluşturma stratejisi yer almaktadır. Google reklam vermek Bunlardan biri otomatik makine öğrenimi bir diğeri de manuel olarak sizin belirlediğiniz doğrultularda aktif olanlardır.

Otomatik Hedefleme ile Dönüşümü Artırın

Otomatik hedefleme bir makine öğrenimidir. Bu zamana kadar sahip olduğunuz mevcut kitlenizi ve açılış sayfanızı ele alarak sizin ile alakalı kişilerin karşısına görüntülü reklamlarınızın çıkmasını sağlar. Bu sayede daha fazla dönüşüm elde ederek ROAS’nızı yüksek tutar. Yatırımınız marka tanıtım üzerinden değil, kazanç üzerine işler. Yüksek performans sergileyen kitleleri öğrenerek dönüşüm odaklı strateji ile yoluna devam eder. Zamana yayılan bir kazançtan çok günlük kazancın artmasına odaklanır.

Mevcut Müşteri ve Benzer Kitleleri Hedefleme

Manuel olarak geliştirilen bu stratejide ister mevcut müşterinizin karşısına çıkarsınız isterseniz de mevcut müşterilerinize benzeeyen kullanıcılarla etkileşime girebilirsiniz. Mevcut kitleyi hedeflediğiniz bir görüntülü reklam ağı kampanyası sayesinde var olan müşterilerinize kendinizi hatırlatırsınız ve alternatifleri değerlendirmelerine fırsat tanımayarak yine gelip sizden ürün ya da hizmet almalarınızı sağlarsınız.


Benzer kitleleri hedeflediğiniz de ise yeni dönüşüm kaynakları bulabilir ve marka bilinirliğinizi arttırarak sizi tercih etmelerini sağlayabilirsiniz. Benzer hedef kitleleri kendinizden uzaklaştırmamak ve sizi tercih etmelerini sağlamak için ise site açılış hızınız ile kullanıcı deneyiminizi yüksek tutmanız gerekmektedir.

Görüntülü reklam ağı içerisinde ihtiyacınıza yönelik seçebileceğiniz birçok farklı seçenek yer almaktadır. Bunlar;

Duyarlı Görüntülü Reklamlar

Duyarlı reklamlar kısmen otomatik oluşan reklam biçimleridir. Sizden istenilen verileri girmeniz dahilinde Google optimize ederek en iyi sonucu alacağınız şekilde reklamlarınızı yayımlar. Reklam metninizi, görselinizi ve logonuzu eklemeniz reklamların çalışması için yeterli olmaktadır. Duyarlı görüntülü reklamlarda kontrol sizde değil, Google’ın elindedir ve performans odaklı çalışmaktadır.

Yüklenen Resim Reklamlar

Resim reklamlar sayesinde reklamlar üzerindeki kontrol sizin elinizdedir. Görseller otomatik olarak optimize edilmediğinden dolayı farklı boyutlara sahip resimler veya HTML5 olarak yüklemeniz gerekmektedir.

Gmail Reklamları

Maillerini her gün kontrol eden kullanıcılara ulaşmak için başarılı reklam türlerindendir. Mail kutularının en tepesinde genişletilmiş reklam olarak yer alır.

Etkileşim Reklamları

Kullanıcıların ilgisini çekebileceğiniz resim ve video reklamlarıdır. Görüntülü reklam ağında ve Youtube’da görüntülemeye sahiptir.

Görüntülü Reklam Ağı Avantajları

görüntülü reklam ağı kampanyaları potansiyel müşterileriniz sizi aramadığı zaman karşılarına çıkmanızı sağlamaktadır. Arama ağı reklamlarından ayrılan en önemli noktası da budur. Arama ağı reklamları zaten size ve sizin ürünlerinize ulaşmak isteyen kişilerin arama motoruna anahtar kelimeyi yazması ile karşısına çıkmaktadır. Müşteriniz olmak isteyen kişileri sitenize çekmeyi sağlar. Görüntülü reklam ağı ise müşteriniz olma ihtimali yüksek olan kişiler ile etkileşim halinde olmanızı sağlamaktadır. Giyim ürünleri satıyorsanız internetten alışveriş ve moda ile ilgili kişileri hedefinize etiketleyerek onlara “ben buradayım” demenizi sağlar. Mevcut müşterilerinizin de karşısına çıkarak sizi unutmanızı engeller ve sunduğunuz hizmet veya ürünü hatırlatabilirsiniz.

Rapor Oluşturun

Oluşturduğunuz raporlar sayesinde hedeflendiğiniz kişilere ne kadar sıklıkla ulaştığınızı görebilir, reklamlarınızın hangi sitelerde yer aldığını inceleyebilir ve oluşturduğunuz hangi reklamların size başarı olarak döndüğünü analiz edebilirsiniz. Bu sayede stratejinizi geliştirir ve aynı yatırım ile daha çok dönüşüm elde edebilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir Yorum Bırak