Hallstatt, Avusturya’da bir bölge olan Yukarı Avusturya’da Salzkammergut’da bir köydür. Hallstätter gölü kıyısındadır.

Avusturya’nın başkenti Viyana’nın 50 km kadar doğusunda bulunan şehir yaklaşık 450.000 nüfusa sahiptir. Tuna Nehri kıyısında yer alan şehir hem Avusturya’ya hem de Macaristan’a sınırdır.

Hallstatt Gezisi

Interrail biletiniz varsa eğer Hallstatt’a direkt ana gardan gidebilirsiniz. 4 saat sürüyor sabah 6.32 treniyle gitmek zaman açısından en ideali. Kuzey ülkelerine, İsviçre’ye gitmedim. (Buralarda tartışmasız daha güzel manzaralar olduğunu biliyorum o yüzden söylüyorum).Doğu Karadeniz’in de bir kısmına gittim fakat Hallstatt yolunda trende ilk aktarma olan Leoben güzergahında Ayder yaylası gibi yaylalara gidenlerin “trenle” o manzaralardan geçtiğini düşünün, öyle manzaralarla karşılaştım, çok iyiydi. Kontrol oluyor üstüne damga da basılıyor.


Genellikle hava yağmurlu ve birazcık soğuk oluyor, yanınızda yağmurluk ve ince ceket olsun. Hava durumuna gitmeden önce bakın. Masalımsı köy, Avrupa’nın en eski köyü. Ulaşım zahmetli ama değer.

Eğer Avrupa’da İsviçre’ye ve İskandinavya ülkelerine gitmediyseniz bence hayatınızda gideceğiniz en güzel köylerden birisidir.

Çoğu kimse gitmez/bilmez ama Hallstatta teleferikle( tek yön 9 Euro/ gidiş-geliş 16 Euro) ve yürüyerek ise yaklaşık 1 saatte tuz madeninin bulunduğu tepeye çıkabilirsiniz. Tuz madenine girmek ve içinde kızakla kaymak için ayrı bir ücret var, teleferik bileti aldığınız yerden alabiliyorsunuz. Tuz madenine girmek zorunda değilsiniz ama oraya sadece o muhteşem manzara için çıkın, ayrılmak istemeyeceksiniz.


Dönüş için son feribot akşam 6.15 te. 6.32’de Salzburg ve 6.48’te viyana treni var fakat viyana treni 5 saat sürüyor aktarmalı o yüzden şöyle bir şey yapabilirsiniz; ben saate bakmadan yanlışlıkla bu trene bindim ve işime geldi 6.32’de trene binin Ebensee durağında inin ve hemen tren garının önünden trenin aktarması olan otobüse binin Gmunden garına götürecek, vardığı gibi oradan Vienna treni kalkıyor, ona binin. Toplamda ise 3 saat 15 dk da varabilirsiniz.

Bratislava Gezisi

Viyana/Bratislava treni, 2 kez kontrol oldu damga bastılar. 3-4 saatte gezilebilecek küçük hoş bir yer, Kalesine çıkıp şehir manzarasını izleyebilirsiniz.

Uğramaya değer mi çok sağlıklı yorum yapamam. Pek taraftarı değilim ama en kötü bir ülke daha görmüş olursunuz

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir Yorum Bırak