Geçtiğimiz hafta AÖF kayıtlarının açılmasıyla birlikte bugün (31.08.2016) itibariyle AÖF ikinci üniversite kayıtları da başladı. Bu konudaki belirsizliklere bu yazımızda son veriyoruz.

Öncelikle bir yükseköğretim kurumuna kaydı olmayan adaylar; YGS’den aldıkları puan türlerinden herhangi birinden barajı geçmiş olmaları gerekmektedir. Bu başvurular ÖSYM tercih sisteminden yapılır. ÖSYM üzerinden AÖF tercihini yapan adaylar 25.08.2016 tarihinden itibaren AÖF bürolarından kayıtlarını tamamlamak zorundadır. Bu işlem için son tarihin 02.09.2016 olduğunu belirtelim. Ayrıca 03.09.2016 tarihi de mazereti olanlar için son kayıt günüdür.

Asıl konumuz ikinci üniversitesini AÖF olarak okumak isteyen adayların yapması gereken işlemler. Örgün ya da ikinci öğretim olarak bir üniversitede eğitim gören öğrenciler ikinci üniversitesini AÖF’den sınavsız olarak okuma hakkına sahiptir. Bunun için şu adımlar izlenmelidir;

1- AÖF Web Sayfasından Online Kayıt Yapmak

AÖF İkinci Üniversite Kayıt Resimli Anlatım 1

Şu adrese (https://aof.anadolu.edu.tr/anasayfa/Default.aspx) gittikten sonra aşağıda yer alan kutucuklardan “Kayıt Otomasyonu” seçeneğini seçmelisiniz.

 

2- Kayıt Ekranı

AÖF İkinci Üniversite Kayıt Resimli Anlatım 2


Açılan ekranda alt alta sıralı seçeneklerden “İkinci Üniversite” bölümüne tıklıyoruz.

 

3- Kayıt İçin Bilgi Giriş Ekranı

AÖF İkinci Üniversite Kayıt Resimli Anlatım 3

Karşımıza 5 aşamadan oluşan bir ekran geliyor. Burada gerekli bilgi girişlerini yapıyoruz. Bu ekranda 4.aşamada muaf olmak istediğiniz dersleri seçerek AÖF bürosuna belge tesliminde transkriptinizi teslim ederek ders muafiyetinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

4- Ödeme Yapmak

İnternet üzerinden kayıt işleminizi tamamladıktan sonra AÖF tarafından hesaplanan harç bedelini yatırmanız gerekmektedir. (%40 ve üzeri engelli adayları harç yatırmadan engelli raporlarıyla birlikte AÖF bürolarına başvurabilirler. Bu adaylar harç bedelinden muaf tutulmaktadır.)

 

5- Kaydınızı AÖF Bürosundan Onaylatmak

İnternet başvurusu sırasında kaydınızı tamamladıktan sonra kayıt bilgilerini içeren 3 sayfalık belgenin çıktısıyla birlikte kayıt sırasında belirttiğiniz AÖF bürosuna başvurunuz. Bunun yanında kayıt esnasına herhangi başka bir belge istendiyse bu belgeleri yanınıza almayı unutmayınız (Örnek: muaf olmak istediğiniz dersler için transkript).

 

Diğer Uyarılar

İkinci Üniversite için AÖF kayıtlarının son başvuru tarihi 9 Eylül 2016’dır. Kayıt sırasında karşılaştığınız her türlü sorunu yorum kısmına yazabilirsiniz.

 

 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

1 YORUM

  1. SINAVSIZ İKİNCİ ÜNİVERSİTE

    Herhangi Bir Yükseköğretim Programından Mezun Olanlar İle Merkezi Açıköğretim + İlave olarak Sınavsız Geçiş Hakkı İle AÖF Tercih Edilebilir Mi??

Bir Yorum Bırak