Cep telefonları son yılların en önemli kişisel cihazlarıdır. Her insanın olduğu gibi her telefonun da bir kimlik numarası vardır. Bu numara IMEI numarasıdır. IMEI’nin açılımı International Mobile Equipment Identity şeklindedir. Türkçe’de ise Uluslararası Mobil Cihaz Kodu anlamına gelir. Bir IMEI numarası yalnızca tek bir cihaz için geçerlidir. Her cep telefonu farklı bir numaraya sahiptir. IMEI numaraları genel olarak 14 hanelidir. Bu numaraların telefonda takılı hat ile herhangi bir alakası yoktur. Cihazı tanımaya ve uzaktan müdahaleye imkân sağlamaktadır.


IMEI numarasını telefonların arama kısmından *#06#’yı tuşlayarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca cihazların kutularında ve belgelerinde de bu numara cihaz sahibi ile paylaşılmaktadır. Cep telefonları ve tabletler için hayati öneme sahip olduğu için kesinlikle başkaları ile paylaşılmamalıdır.

IMEI’den Konum Bulma

Cep telefonlarının IMEI numarası ile konumları tespit edilebilmektedir. Ancak bu yalnızca yetkili kurumlar aracılığı ile yapılabilmektedir. Yani, her isteyenin IMEI numarası ile konum sorgulaması yapabileceği ya da telefonu uzaktan kontrol edebileceği bir program ya da platform bulunmamaktadır. Çalınma durumlarında konu Bilgi Teknolojileri Kurumu’na (BTK) bildirilmelidir. Sonrasında kurum operatörünüz ile iletişime geçerek cihazın konumunu bulabilir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir Yorum Bırak