İnşaat Mühendisi
İnşaat Mühendisi

Mühendislik, iş imkanı asla bitmeyecek, geleceğin mesleklerinden biridir. Pek çok farklı alanı olan bu meslek dalında en önemli alanlardan biri inşaat mühendisliği olarak gösterilir. Kentsel dönüşüm ve yapılaşmanın artması bu mesleğin önemini daha da arttırmaktadır. Geleceğin mesleği tabiri de, her gün yeni yerlerde yapılmaya başlanan kentsel dönüşümler ve şehirlere gerçekleşen göçlerle birlikte artan yapılaşmanın gün geçtikçe artmasından gelir.

Hal böyleyken, üniversiteye geçiş sınavlarına girip puanlarını gören öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümlerin başında da inşaat mühendisliği yer alır. Çok yüksek başarıyla yerleşebileceğiniz üniversiteler olduğu gibi, makul puanlara bu bölümden öğrencilere kapılarını açan üniversiteler de mevcuttur. Üst düzey puanlarla öğrenci alımı yapan, üst düzey eğitim vererek, mezun olunduğunda kaliteli bir iş imkanı sağlayan üniversiteler genelde teknik üniversiteleridir. Zaten bu üniversitelerin kuruluş amaçları da mühendislikle alakalı gelişime katkı sağlamaktır. Makul puanlardan öğrenci alan üniversiteler de genelde kırsalda yer alan şehir üniversiteleri ya da büyük şehirlerde yeni açılan üniversitelerdir. Ayrıca henüz bazı nitelikleri tam oturmamış, tanıtımı yapılmamış kaliteli üniversiteler de orta seviyelerde yer alan puanlardan bu bölüme alımlar yapmaktadır. Bunun kararını vermek için inşaat mühendisliği taban puanları yazısına bir göz atmakta fayda vardır.


İnşaat mühendisliği, genel olarak erkeklerin tercih ettiği bir bölüm olarak bilinir. Ancak bunun anlamı kadınların bu bölümü tercih etmemesi gerektiği şeklinde değildir. Son yıllarda kadın öğrencilerin de tercih etmeye, hatta mezun vermeye başladığı bu bölümü kadınlar da gayet tercih edebilir. Kadın mühendis olmak, ülkemizde son zamanlarda olumlu karşılanan, başarılı sayılan bir durum halini almaya başlamıştır. Bu tercihi yaparken en çok düşünülmesi gereken nokta, mesleğin severek yapılıp yapılmayacağıdır. Kişi kendini bu mesleğe uygun görüyorsa, bu mesleği yaparken mutlu olacağını düşünüyorsa kadın ya da erkek olması fark etmeyecektir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir Yorum Bırak