Bildiğiniz üzere internetten para kazanmak ilk bakışta çok kolay gibi gözükse de aslında ciddi bir çaba ister. Emek harcamadan para kazanılmaz. İnternetten yapacağınız bir çok iş bulunmakta, bunlardan bazılarını sizlere anlatacağım. Hepsinden önce sizi uyarmalıyım ki internet iyi insanların olduğu kadar kötü insanların da barındığı bir mecradır. Bu yüzden nasıl ve kiminle çalıştığınıza dikkat ediniz.

İçerik

Sosyal Medya Üzerinden Para Kazanmak

Sosyal medya akıllı telefonların patlamasıyla beraber çok fazla yaygınlaştı. Bunlardan bazıları Facebook, İnstagram ve Youtube. Örneğin Youtuber olmak size çokça para kazandırabilir ya da İnstagram’dan ürün satışı yaparak gelir elde edebilirsiniz. Hatta Facebook’tan sayfa oluşturup oradan da müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya üzerinden para kazanmanın bu saydıklarım dışında pek çok yolu vardır, ancak en kolay şekilde bu yollardan para kazanmaya çalışabilirsiniz.

Sosyal Medya Kullanarak Para Kazanma

Youtuber olarak para kazanmak için öncelikle kanalınız için bir konu belirlemeli, sonra gerekli ekipmanları temin ederek işe girmelisiniz. Sadece bilgisayara indireceğiniz montaj programları ile de kanal açabilirsiniz. Ancak video çekerek bir kanal oluşturmak isterseniz kamera mikrofon gibi teçhizatlar gereklidir. Daha detaylı bilgiler için ilgili blogların yazılarını okuyabilir, Youtube’da yer alan konuyla ilgili videoları izleyebilirsiniz.


Facebook ve Instagram üzerinden müşteri bulup ürün satmak için de, büyük sayfalara reklam vererek ya da sponsorlu gönderiler oluşturarak belirli bir kitleye hitap etmeniz gereklidir. Daha sonra ya kendiniz ürünleri temin ederek kargoya verebilirsiniz ya da tedarikçi firmalarla anlaşarak ürün satışı yapabilirsiniz.

Facebook, Twitter ve Instagram üzerinden takipçi ve beğeni kasarak hesaplarınıza reklam alabilir, dilerseniz hesaplarınızı büyüdükçe satabilirsiniz.

Blog Yazarak Para Kazanmak / Web Sitesinden Para Kazanmak

Web sitesinden para kazanmak aslında çok güzeldir. Sitenizi oluşturmak, yazılar yazıp bir şeyler üretmek insana çok zevkli gelebilir. Aynı zamanda sitenize reklam alıp para da kazanabilirsiniz. Özetlemek gerekirse; mesela bir blog sitesi açtınız ve oradan içerikler, makaleler girdiniz. Daha sonra insanların sitenize girmesini sağlayarak reklam alıp para kazanabilirsiniz. Ancak bu biraz zahmetli ve sabır gerektiren bir iştir. Bunun için daha önce yazdığım Kişisel Blog Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler yazıma göz atabilirsiniz.

E-Ticaretle Para Kazanma

Yine siteden para kazanmak için kendi ürünlerinizi satarak e-ticaret yapabilirsiniz. E-ticaret oldukça çok kazandıran bir meslek haline gelmeye başladı. Hatta bu iş ile milyoner olan AliBaba sitesinin sahibini size örnek olarak gösterebilirim.

Sosyal Medya Hesabı Yöneterek Para Kazanmak

Günümüzde çok fazla bilinmeyen bir meslektir. Maaşı oldukça dolgundur. Maaş dediysem de ofiste değil kendi evinizde kendi bilgisayarınızda bile yapabilirsiniz.

Sosyal medya yöneticisi olmak için bütün sosyal medyalara hakim olmanız, insanların sosyal medyayla ilişkilerini iyi analiz etmeniz ve birazcık grafik bilmeniz gerekir. Bu özellikler sizde mevcutsa firmalarla iletişime geçerek ya da aracı sitelerden (yazının sonunda mevcut sitelerden) iş sağlayarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Makale Yazarak / İçerik Üreterek Para Kazanmak

Dil bilginize güveniyorsanız makale yazarak para kazanabilirsiniz. Genelde öğrencilerin tercih ettiği bu iş çok da zorlayıcı değildir, fakat dil bilginiz ve kelime hazneniz kötüyle yapamayabilirsiniz. İşinizde iyi oldukça çok fazla paralar kazanabilir, hatta kendi sitenizi kurarak oradan makale satışları da yapabilirsiniz.


Makalenin asıl anlamı bilimsel bir yazı olsa da internet dünyasında siteler için üretilen içerikler anlamına gelir. Bu iş için müşterilerinizi bizzat kendiniz bulabilir, ajanslardan iş alabilir, yine aracı sitelerden makale ihtiyacı olan insanlara ulaşabilirsiniz.

İnternetten Para Kazanma Yolları

Fotoğraf Düzenleyerek / Grafik Tasarım Yaparak Para Kazanmak

Fotoğraf düzenleyerek para kazanabilirsiniz. Bunun için çeşitli programlar bilmeniz gerekmektedir. Mesela Photoshop. Bu program oldukça zordur. Ama halk eğitim tarafından ücretsiz kursları verilmektedir. Bu kursları takip ederseniz programı öğrenebilir ve para kazanabilirsiniz. Nasıl mı? Çeşitli firmalara logo yaparak bile kazanabilirsiniz önemli olan bilmektir. Bu işte de inanılmaz paralar dönmektedir. İşinizde usta olduğunuzda geçiminizi tasarım yaparak bile sağlamanız mümkündür.

Bu iş için müşterilerinizi yine aracı siteler üzerinden rahatlıkla bulabilirsiniz.

Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

Ne kadar güzel bir iştir değil mi? Evet bu şekilde para kazanmanız gerçekten mümkün. Bunun için kendi çektiğiniz fotoğrafları stock sitelerine koyabilir, insanların satın almasını sağlayabilirsiniz. Bu sektörde de azımsanmayacak ölçüde paralar dönüyor. Hele bir de profesyonel kameranız varsa gerçekten bu iş için şanslı bir kişisiniz.

Çeviri Yaparak Para Kazanmak

Yabancı dilinizi kullanarak internetten para kazanabilirsiniz. Ödev çevirileri, kurumsal firmaların uluslararası çalışmaları için metin çevirileri, yabancı dilde içerik üretme gibi alanlarda güzel paralar çevirebilirsiniz. Aynı makale yazmak gibi fakat bunun kazancı makale yazmaktan çok daha fazladır; nedeni ise yabancı dil olması.


İngilizce bu iş için yeterli olabilir fakat ne kadar çok dil biliyorsanız sizin için o kadar iyi olacaktır.

Ürettiğiniz İnternet Ürünlerine Alıcı Bulabileceğiniz Aracı Siteler

İnternet üzerinden bu yazıdaki bütün yeteneklerinizi satabileceğiniz web siteleri bulunmaktadır. Dünya çapında hizmet veren fiver’ın Türkiye uyarlaması birçok site mevcuttur. Bunların en popüleri Bionluk’tur. Bionluk üzerinden para kazanmaya başlamak için buraya tıklayıp üye olmanız yeterlidir. Daha sonra ilanlar oluşturarak müşteriler edinebilir, logo tasarlayarak, sosyal medya yöneterek, içerik üreterek, reklam alarak ve daha bir çok yeteneğinizi kullanarak para kazanabilirsiniz. Diğer bir site ise Sadeceon‘dur. Bu sitenin komisyon oranı Bionluk’a göre daha yüksektir. Sadeceon, satışların %30’unu komisyon olarak alır. Bionluk’ta bu rakam %20’dir. Aynı alanda hizmet veren bir diğer site de Hizlibul‘dur. Bu sitede komsiyon oranı ise %10’dur. Ancak henüz yaygınlaşmamış, çok bilinmeyen bir sitedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

12 YORUMLAR

  1. Merhabalar, bu güzel içerik için çok teşekkür ederim. Hem akıcı hem bilgilendirici hemde sıkıcı değil ayriyeten reklamlarla da doldurulmamış.

    Başarılarınızın devamını dilerim.

  2. Okuduğum en iyi kaynaklardan birisi olmuş. Sadece tek bir alanda değil, diğer dallardan da bahsetmeniz güzel olmuş. Yakında bu listede “sanal döviz alıp satarak” da para kazanma kısmını görmek isteriz 🙂

Bir Yorum Bırak