Yurt dışına çıkmak, farklı ülkelerdeki farklı kültürlerle tanışmak, farklı yaşam tarzlarını görerek yeni deneyimler yaşamak özellikle üniversite çağındaki pek çok kişinin en büyük hayalleri arasında yer alır. Avrupa’yı gezmek için en çok tercih edilen ve en ucuz yöntem Interrail’dir. Özellikle son yıllarda Interrail yapmak ülkemizde çok popüler olmuştur.

Facebook’ta bir de grubu bulunan Interrail yolculuğuyla ilgili, Batın Özen’in yazdığı çok değerli bir paylaşım vardır. Kendisinin izniyle Interrail’le ilgili her türlü bilgiyi yazdığı paylaşımını, yazı dizisi halinde sizlerle paylaşıyorum. İşte Barın Özen’in değerli paylaşımının ilk kısmı;

Interrail Nedir?

Öncelikle belirtmek isterim ki, bu masraflar kişiden kişiye, seyahat süresine ve nasıl yapmak istediğinize göre değişir. Çok ucuza veya çok daha pahalıya yapanlar var. Birkaç gün önce 30 günlük interrail’den geldim. İnterrail’e çıkmadan önce böyle bir paylaşımı çok aradım ama bulamadım, belki de gözümden kaçtı. O yüzden ortalama olarak şehirler/rota/bütçe hakkında tüm detayları elimden geldiğince yazdım.

Interrail Ne Kadar Paraya Yapılabilir?

Zorunlu Masraflar

Tek başıma çıktığım 30 günlük interrail maliyetim her şey dahil 1080 Euro tuttu. İnterrail’e başlarken yanımda 1080 Euro’dan 760 Euro kalmıştı, 20 Euro’yla geri döndüm.


Uçak bileti: Sabiha Gökçen-Roma gidiş 175 TL ve Budapeşte-Sabiha Gökçen dönüş 300 TL (bunu pahalıya aldım çok geç aldığım için, normalde 210-250 civarı fiyata bulabilirsiniz), Rynair Barcelona/Paris 20 Euro.

 • İnterrail bileti: 30/10’luk Global Pass 301 Euro/ 1191 lira (Gençtur’dan aldım)
 • Çanta: 191 lira Aliexpress’ten aldım, (vergi alınması gerekiyordu, şansıma alınmadı) çanta için çok pişmanım, iyi çıkmadı.
 • Pasaport bedeli: 94 lira
 • Fotoğraf/Dosya belge vs: 20 lira
 • Sağlık Sigortası: 1 aylık 75 lira (Axa, Akbank, Allianz gibi yerlerden yapabilirsiniz, ben Anadolu Sigorta’dan yaptırdım/İş Bankası’ndan) (Yeşil pasaportlularda yapmalı) (Soranlar oldu, pasaport polisi bazen kontrol edebiliyormuş ve başımıza bişey gelirse ülkeye geri döndüğümüzde tedavi masraflarını geri alabilmek için)
 • Harç Pulu: 15 lira
 • Vize: 250/300 lira. Ben yeşil pasaportluydum o yüzden vize masrafım olmadı.
  Şimdiki sayacaklarım ise tamamen kişiye göre değişir.
 • Çanta: 200 lira
 • Küçük Çanta: 10-20 lira
 • Mat:10 liralık veya 30 liralık (Decathlon, işimi gördü)
 • Tulum: 30 lira (Decathlon, 25C’lik gayet yeterliydi)
 • Powerbank: 65 lira ( Xiaomi/10.000’lik çok memnunum, hepsiburada’dan aldım tavsiye ederim )
 • Hostel: 750 lira
 • Yemek: 750 lira
 • Müze/Katedral: 500 lira
 • Hediyelik vs: 250 lira
 • Universal dönüştürücü: 15 lira (hepsiburada)
 • Ivır zıvır: 250 lira

Soranlar olabilir, Aksiyon kameram Xiaomi Yi, indirimden 300’e almıştım. Normalde 400 civarı. Tavsiye ederim.

Interrail’le İlgili Tavsiyeler

Komisyonsuz para çekimi için TEB Bankasını kullanabilirsiniz, CepteTeb uygulaması var paranızı ücretsiz olarak TL hesabı haricinde Euro hesabı açarak, ona yatırın ve online bankacılık işlemlerinden yurt dışında geçerli olan para çekimi hesabı Euro olarak işaretleyin, hepsi bu kadar.

Almanya(Deutsche Bank), Belçika(BNP) Fransa(BNP), İspanya(Deutsche) ve İtalya(BNL) bankalarında geçerli ve bankaları rahatça bulabilirsiniz. Diğer bankalardan çekmek isterseniz 2 Euro gibi bir komisyon alıyor. Teb haricinde UNICREDIT Yapı Kredi bankası kartıyla da komisyonsuz çekme olayı varmış ama maalesef bilmiyorum.


Her yerde internet bulabilirsiniz McDonals, Burger King, KFC, Starbucks ve şehrin free wifi noktaları oluyor birçok yerden bağlanabilirsiniz. O yüzden bence internete gerek yok, dakika yapabilirsiniz.

Ryanair kullanacaklar hava limanına gelmeden önce bilet çıktısını alsın ve hava limanına geldiğinde ticket ofisinde biletini onaylatsın yoksa 50 Euro cezası var.

Aktif olun, insanlarla konuşmaktan çekinmeyin, mutlaka bir gece hayatı yaşayın. Farklı olduklarını tekrar göreceksiniz

PRİMARK’tan kıyafet alışverişi yapabilirsiniz. Tişörtler 2,5 Euro’dan başlıyor ve gayet güzel. Birçok şehirde var. Brüksel/Amsterdam/Floransa/Berlin/Viyana vs.

Coop, Aldi, Lidl, Interspar gibi marketler en ucuz marketler, buralardan ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz veya en kötü Mc Donalslar’da 1 Euro’ya hamburger 2 Euro’ya patates kızartması yiyebilirsiniz.

“Avrupa’ya gelmişim döner mi yicem abi yaaa” demeyin, mutlaka deneyin baya güzel ve doyurucu oluyor.

Trenin kalkışından en az 15 dk önce garda olun, yalnız dikkat çekmek isterim sadece garda değil trene bineceğiniz peronda en az 15 dk önce bulunun, çünkü bazen treni bulmak faciaya dönüşebiliyor ve Rail Planner uygulaması %100’e yakın doğru fakat çok nadir de hata olabiliyor. Mesela 7.10 Berlin-Prag seferi 7.03’teymiş, saniyelerle yetiştim.

İngilizcesiz yapabilirsiniz, benim pek iyi değildi ama yine de anlaşabildim. Benim önerim İngilizce’yi iyi bir hale getirin, eğer iyi bi İngilizce’niz varsa emin olun çok daha mükemmel bir İnterrail veya yolculuklarınız olur. Mesela hostellerde insanlarla adamakıllı iletişim kurabilsem dibine kadar eğlenir, çok daha iyi bir arkadaşlığa sahip olur ve en az 10-15 yerde couchum olurdu; İngiltere, Amerika, İrlanda, İsveç gibi yerlerde hem de..

Silinebilir kalem kullanabilirsiniz ama dikkatli olun çünkü ceza yiyen arkadaşlar var, ben 30/10’luk aldım, 13-14 seyahat günü kullanacağım için 3-4 kez silmiştim. İtalya bölgesinde yapabilirsiniz, burada işliyor.

Ayakkabılarınız çok rahat olsun, mümkünse hava alan delikli koşu veya yürüyüş ayakkabısı falan alın. Paraya bu konuda acımayın.

Çanta sizin yol arkadaşınız olacak, parayı kısmamanız gereken en önemli nokta burası. 50-60 litre kapasiteli çantalar ortalama 100-150 TL civarından başlar. 100-150 lira daha fazla verin iyisini alın, önerim eğer alabiliyorsanız Quechua Easyfit serisi(330/370 lira) veya Quechua Forclaz (210lira).

İnterrail’e çıkmadan önce fincanlık hazır çorbalardan alabilirsiniz, tanesi 1 liraydı. Zeytin, hurma, kuruyemiş alabilirsiniz. Ben saydıklarımın hepsini aldım, keşke fazla fazla alsaydım da dedim.

Su Matarası alın, yanınızda her daim lazım olacak. Decahtlon’dan alabilirsiniz.
Pasaport kimlik ve İnterrail bileti fotokopisi mutlaka çıkarın ve bankaya para koyacaksanız hesap dökümü alın.

Mutlaka yağmurluk alın.

Asma kilit alın, hostelde dolap için lazım olabilir.

Rail Planner uygulamasını mutlaka indirin, İnterrail trenlerini ve kalkış/varış saatlerini görebiliyorsunuz.


Eğer hesabınız yoksa en yakın zamanda couchsurfing hesabı açın, uygulamayı kullanarak kalacak yer bulabilirsiniz. Profilinizi özenle doldurun.

En ucuz uçak bileti siteleri skycanner ve turna.

En ucuz hostel siteleri hostelworld ve booking..

Tren garlarında Tourist Information’dan ücretsiz şehir haritası alabilirsiniz.

Interrail Rotası

Roma(3)-Venedik(1)-Floransa(Pisa)(2)-Cinque Terre(1)-Monaco-Nice(2)-Cannes-Barcelona(3)-Paris(2)-Brugge(1)-Brüksel-Amsterdam(3)-Berlin(2)-Dresden-Prag(3)-Viyana(Hallstat)(3)-Bratislava-Budapeşte(2)

Parantez içinde yazdığım rakamlar şehirlerde kaldığım gün sayıları.

Interrail yazı dizisindeki tüm yazılar;

Bu yazı dizisi Batın Özen tarafından yazılmıştır. Kendisine Instagram’da @btnozen kullanıcı adıyla ulaşabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

4 YORUMLAR

 1. Interrail hakkında detaylı bilgiler var. Facebookta konuyla alakalı ciddi bir grup var. Onları da takip ediyorum. Burada okuduğum bilgilerle daha kolay Interrail yapabileceğimi düşünüyorum. Ne kadar zor olabilir ki? 🙂

Bir Yorum Bırak