İstanbul, yüzyıllardır büyük medeniyetlerin en önemli şehri, başkenti olmuş, tarihte onlarca farklı devlete ev sahipliği yapmıştır. Bu özelliği ile sayısız tarihi dokusuyla turistlerin en gezmekten en çok keyif aldığı şehirlerden biri olmuştur.

Tarih barındıran sokakları, eşsiz mimari yapıları, sayısız tarihi eserleri İstanbul’da görmek mümkündür. Ancak tarihe meraklı gezginler için görülecek şeyler bunlarla sınırlı değildir. Bazı semtleri vardır ki; günümüzde bile tarihin derinliklerinden kalan dokusu bozulmamıştır. Sanki o semtlere girdiğinizde, onlarca yıl öncesinde kendinizi bulabilir, eski yaşanmışlıkları, zamanın kültürünü en derinden hissedebilirsiniz. Bu yazımda da İstanbul’un tarihi semtlerinden, tarih kokan mekanlarından bahsedeceğim.

Her ne kadar zamanla tarihi dokusu kaybolsa da, İstanbul’da hala tarihten derin izler taşıyan semtler bulunmaktadır.

Balat

Balat

Bizans döneminde Petriot ismiyle bilinen bu semt, İstanbul’un en eski yerleşim yerlerindendir. Fetih zamanından sonra da Rumların yaşamaya devam ettiği, aynı zamanda çok sayıda Yahudi’nin de geçmişte yaşadığı önemli bir semttir. Farklı ırklardan ve dinlerden insanların bir arada yaşaması nedeniyle, pek çok tarihi cami, kilise ve sinagog günümüze kadar ayakta kalmıştır. Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, Aziz Stefan Bulgar Kilisesi, Moğolların Meryemi Kilisesi, Fener Rum Erkek Lisesi,Ayakapı, Vaftizci Yahya Kilisesi, Balat Çarşısı, Ahrida Sinagogu, Surp Hreşdagabed Kilisesi, Or-Ahayim Yahudi Hastanesi, Ferruh Kethüda Cami, Balat’ta yer alan ünlü tarihi yapılardan birkaçıdır.


Cibali

Haliç’in hemen kıyısında, Unkapanı’ndan Eyüp’e doğru gidiş güzergahı üzerinde bulunan bu semt, tarihin derin izlerini taşımaya devam etmektedir. İsmi, bir rivayetle anılan Cebe Ali Bey’den gelir. Günümüzde de semt halkının geçim kaynağı çoğunlukla tarihi zanaatlardır. Cibali Tütün Fabrikası, Cibali Karakolu ve Cibali Meyhaneleri semtin en önemli tarihi eserlerindendir.

Acıbadem

Çoğu yerinde tarihi doku kaybolmuş olsa da, İstanbul’un geçmişi bu semtte yatmaktadır. Hala pek çok tarihi eser ayakta kalmayı başarmış, pek çok sokak geçmişten izler barındırmaya devam etmektedir. Bir zamanlar yeşillikler içinde bir semt olan Acıbadem’de saray mensupları ve devletin önemli isimleri yaşamaktaydı. Bu kişilerden kalan pek çok köşk ve farklı yapılar ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır.

Samatya

Samatya

Samatya, deniz kokusunu tarih boyunca sokaklarında, meydanlarında barındırmış; geçmişin aşklarına, kavgalarına şahitlik etmiş yaşlı bir semttir. Tarihi binalar, kiliseler ve camilerin dışında, yüzyıldan fazla zamandır işletilen meyhaneleriyle de meşhurdur. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de en güzel deniz ürünleri Samatya’da yenmektedir. Samatya, Yedikule ve Yenikapı arasında yer almaktadır.

İstanbul’un tarihi sokakları, semtleri, yüzlerce yaşında olan yapıları ve eşsiz boğazı, İstanbul’u görmüş, gezmiş her insanı kendine aşık etmeye yetecek güzelliktedir.

Kaynak: Gezilmesi Gereken Yerler

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

1 YORUM

Bir Yorum Bırak