Öğrenci imkanıyla İzmir’de haftasonları gittiğim belli başlı tatil yerleri vardır. Bu yazıda İzmir’de geçen 3 senenin ardından deniz girmek için gittiğim tatil beldelerini anlattım. Yazımın, haftasonunuza renk katmak istediğinizde, İzmir’de nereye gideceğiniz konusunda karar vermenize yardımcı olacağından eminim.

İçerik

Çeşme

Çok temiz bir sahile ve denize sahip. Ilıca’da denize girmiştik ve hayatım boyunca girdiğim en temiz denizdi. Ama biraz pahalı. Şezlonglar, marketler, tekeller normalin üstünde. Ama bu gözünüzü korkutmasın. Bira normalde 5 TL ise orda 6 TL. Şezlong kiralamak pazarlık yaparsanız 10 TL, direk geçelim derseniz 15 TL. Çeşme’ye ulaşım için otogardan ya da F.Altay aktarma merkezinden otobüslere binebilirsiniz. Fiyatları otogardan 15 TL, F.Altay’dan 13 TL. Ayrıca F.Altay’dan Eshot’la 725’e binip Urla’ya, ordan Çeşme’ye yine Eshot’la geçebilirsiniz. Bu seçeneğin ise tam fiyatı 5 TL civarı, öğrenci tutarı 4 TL civarı.

Urla

Aslına bakarsanız Urla tarafında denize girmek pek akıl mantık işi değil. Sığlık bakımından çok hoşuma gitmişti ama, yosunlar ve çamur yüzünden denizin tadını çıkaramadan dönmüştüm. İlk 150 metre boyunuzu hiçbir şekilde aşmayan bir denize sahip. Bir de plajında araba çekip mangal yapanlardan tutun, yanınıza gelip para isteyen çocuklara kadar pek çok rahatsız edici unsur bulunduruyor. Bu sene belediye düzenleme yaptı diye bir haber okumuştum. Düzenlemeden sonra nasıl olmuştur bilemiyorum. Yine de yolunuz düşer de denize girmek isterseniz halk plajının ilerisinde Eski Ada Hastanesi’nin sol tarafındaki İskele kısmında girmenizi tavsiye ederim. Orası da kayalıklı olsa da halk plajından daha sağlıklı bir deneyim yaşatacaktır.  Urla’ya ulaşım için F.Altay aktarma merkezinden dolmuş ya da otobüsü tercih edebilirsiniz. Her iki seçenek de çok ucuz.


Çeşmealtı

Rüzgarıyla ünlü, ama yaz aylarında rahatsız edici değil. Denizi çok temiz. Yer yer kayalıklar olsa da keyifli bir gün geçirmek için oldukça ideal bir yer. İnsanları da çok sıcakkanlı. Urla’dan otostopla geçmiştik. Arabasına bindiğimiz abi oradaki bir pansiyonun eski sahibiymiş. Kalacak yerden tutun da yemeğe kadar her konuda yardımcı olmaya çalıştı. Mavi Plaj’ı tavsiye etmiş ve yolunun tersi olmasına rağmen oraya kadar götürmüştü. Buradan ona da bir selam çakalım. Mavi Plaj’da da insanlar çok samimiydi. Muhabbet, sohbet harika bir gün geçirmiştik. Çeşmealtı’na F.Altay’dan bindiğiniz Urla dolmuşlarıyla ulaşabilirsiniz. Zaten kendisi Urla’nın 10 dakika uzağında.

Özdere

Pek genç işi değil, ama gençten gence de değişir. Arkadaş grubumuzla gitmiştik ve çok eğlenmiştik. Dolmuşçu abiye halk plajında indirmesini söyledik ve orada indirmişti. Denizi çok temiz, ama biraz derin. Kumsal da aynı şekilde harikaydı. Ayrıca çok ucuz bir yer. Plajda duş alma alanları ve giyinme kabinleri belediye tarafından ücretsiz sağlanıyor. Şezlonglar da aynı şekilde ama sınırlı sayıda. Herkesin ailesiyle geldiği plajda yer yer değil sık sık karşılaştığımız yaşlı amca ve teyzelerin olduğu sessiz bir ortam vardı. Gittiğim arkadaş grubumuz biraz maceraperest ruhlu olduğundan biz bu durumu da lehimize çevirmiştik. Eğer konaklamalı gitmek isterseniz Ağustos ayında evlerin günlük fiyatları 80-120 TL arası değişiyordu. Özdere’ye ulaşım için otogardan ya da Gaziemir Semt Garajı’ndan minibüslere binebilirsiniz. 7 TL’ydi en son gittiğimde. Belediye otobüsü seçeneği de mevcut.

Foça

Dünyanın en sakin yerleri arasında. Kafa dinlemek için çıkacağınız haftasonu tatilinizi değerlendirmek için çok ideal. Çarşısı, sokakları, restaurantları her bütçeye uygun. Tarihi evler, denizlere çıkan dar sokaklar, masmavi deniz, tahta iskeleler… Denizi biraz soğuk ve taşlı da olsa idare eder bir konumda. Bir de yer yer deniz kestanesi olabiliyor. Dikkat edin derim. Bu arada oranın meşhur bir dondurmacısı var. Gittiğinizde sahil boyu yürürken uzun bir kuyruk gördüğünüzde mutlaka farkedersiniz. O kuyruğa girip o dondurmayı yeme şerefine nail oldum. Fakat pek bi’ fark görememiştim diğerlerinden. O uzun kuyruğu beklemeden önce beklentinizi çok yüksek tutmayın. Bu arada bu anlattıklarımın Eski Foça’ya ait bilgiler olduğunu unutmayın. Foça’ya ulaşımınızı İzban’dan Hatundere durağına ve ordan aktarma otobüsüne binerek sağlayabilirsiniz. Yaklaşık 90 dakikanızı alacaktır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

4 YORUMLAR

  1. Özellikle Çeşme ve Alaçatı son yıllarda çok büyük gelişmeler kaydetti. Alaçatı’nın Çeşme’yi geçeceği söylentileri bile var ki gece hayatı ve mekanlar konusunda Çeşme’yi sollamışa benziyor. Artık insanlar yeni gelişen ve sosyetenin akınına uğrayan yerlere özenip oraları tercih ediyorlar. Çeşme’ye giderseniz ve kaliteli bir plajda denize girmek isterseniz kesinlikle Ayayorgi’ye gitmelisiniz. Harika mekanların olduğu harika denizi olan yerler tek sorun girişin kişi başı 60-70 tl olması.

Bir Yorum Bırak