İzmir ve Üniversite

İzmir’de üniversite okumak ve İzmir’de öğrenci olmak herkese nasip olmayacak kadar güzel bir olaydır.

Üniversiteye geçiş için ilk sınav olan YGS’ye günler kala, üniversite okumak için en uygun şehir olarak gördüğüm İzmir’le ilgili neden böyle bir düşünceye sahip olduğumu anlatacağım.

Öncelikle, İzmir’de öğrencilik hayatımın 4.yılında olduğumu belirtmemde fayda var. Geçen 4 yılda, hem diğer şehirlerde üniversite okuyan arkadaşlarımla görüşmelerimden, hem kendi ziyaretlerimden, hem de İzmir’de edindiğim deneyimlerden hareketle; “üniversite okumak için en uygun şehir İzmir’dir” diyebiliyorum.

İzmir’in en büyük 2 devlet üniversitesi olan Dokuz Eylül Üniversitesi ve Ege Üniversitesi’nde öğrenci olarak bulundum. Bunlarla ilgili daha önce Bir Öğrencinin Gözünden Dokuz Eylül Üniversitesi ve Bir Öğrencinin Gözünden Ege Üniversitesi isimli iki yazı yazarak, bulundukları yerleri, eğitim ortamlarını, maddi ve manevi olanaklarını, merak edilen diğer her şeyi anlatmaya çalıştım.

Tavsiye Yazı: Bir Öğrencinin Gözünden Dokuz Eylül Üniversitesi

Tavsiye Yazı: Bir Öğrencinin Gözünden Ege Üniversitesi

Bu yazımda da genel olarak İzmir’in neden öğrenciler için en uygun şehir olduğundan bahsedeceğim.

Ucuz Ulaşım

İlk olarak İzmir’de en çok beğendiğim imkandan bahsetmek istiyorum. İzmir, henüz en büyük iki ilimiz olan Ankara ve İstanbul kadar gelişmiş bir şehir değil. Bu gelişme oranı kara yolu olarak da geride kalmıştır. İstanbul’da her ne kadar yollar gelişmiş olsa da kalabalıktan dolayı ulaşım sıkıntısı vardır. Ankara’nın kara yolları belki de Türkiye’nin en gelişmiş ulaşım ağını oluşturur, ancak halk otobüsleri ve toplu taşımalar oldukça pahalıdır. Ayrıca bu iki şehirde de insanların gerçekten işine yarayacak düzeyde bir aktarma sistemi yoktur.

İzmir’de kara yolları her ne kadar gelişme göstermemiş olsa da, raylı sistemler ulaşımda büyük rol oynar. Kara yolundan da kat kat daha hızlıdır. Özellikle İzmir Metro günün her saatinde 4-6-8 dakikada bir (yoğunluğa göre aralık değişir) hareket eder. İzmir Banliyo Sistemi’de, metroya nazaran daha yavaş olsa da oldukça işlevseldir.


Ulaşımda kullanılan bir diğer araç da vapurlardır. Körfezi bir ağ gibi donatan deniz yolu, kıyı şeridine ulaşımda oldukça fazla kullanılır. Üstelik konforlu ve dakiktir.

Belediye otobüsleri her ne kadar fazla olsa da, trafiğin yoğun olduğu saatlerde insanı çileden çıkarabilir. Özellikle Dokuz Eylül Üniversitesi’nin bulunduğu Buca’da, otobüsle gideceğiniz yolu, yürüyerek daha hızlı gidebilirsiniz.

İzmir’de toplu taşıma kullanmanın en önemli avantajı fiyatıdır. Öğrenci kartı bulunan kişilerin metro, İZBAN, otobüs ve vapurlar için biniş ücreti 1,50 TL’dir. Ayrıca ilk geçişten itibaren 90 dakika boyunca ücretsiz olarak sınırsız aktarma yapılabilir. Bu aktarma hakkı tüm taşıma araçları için geçerlidir. Ayrıca tam kart sahipleri de aynı şekilde faydalanmaktadır.

Sıcak İnsanlar ve Rahat Şehir Yaşamı

Her öğrencinin üniversite hayatından beklentileri vardır. Çoğu yerde yetişkin insanlar öğrencilerinin bu beklentilerinin çoğu zaman karşısındadır ve hep engel olmaya çalışır. İzmir öğrenciler için oldukça rahat ve sıcak bir şehirdir. İnsanları öğrencileri çok sever ve sürekli yardım etmek ister. Kimse kimsenin ne yaptığını umursamaz, karışmaz. Tabi ki sınırlar aşılmadığı sürece. Arada istisnalar olsa da, İzmirliler öğrencinin her zaman yanında yer alır. Pazardan ya da esnaflardan bir ihtiyacınız olduğunda maddiyat çoğu zaman ikinci plana atılır. “Sen öğrencisin, şu kadar yeter” ya da “para istemez, sen derslerine çalış yeter” gibi cümleleri sıkça duyabilirsiniz.

Şehir yaşamı oldukça stabil ilerler. İzmir’de panikten ve telaştan uzak bir gündelik hayat vardır. Mesela yürüyen merdivenlerden çıkarken herkes durur, çünkü merdivenler zaten yürüyordur. Kimsenin işleri aceleye getirmek gibi bir niyeti yoktur. İzmir’in en sevdiğim özelliklerinden biri de budur.

Doğal Güzellikler

İzmir’in Türkiye’nin en güzel ve turistik şehirlerinden biri olduğunu bilmeyeniniz yoktur. Ege Denizi’nin en güzel suları İzmir Körfezi’nde gökyüzünün mavisiyle bir ahenk içinde bulunur. Canınız sıkıldığında körfez boyunca çimlerle kaplı kordona çıkıp, arkadaşlarınızla laflama fırsatına sahipsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

18 YORUMLAR

 1. İlber Ortaylının da söylediği gibi her universite olan yerde üniversite kültürü yoktur İzmirde üniversite okuyan heralde hayati boyunca unutamayacağı zamanları burada yaşayabilir

 2. Vay bee. Bergama doğumlu, Dikilinin Kabakum köyünde yaşamış ve şu an Adana’da yaşayan biri olarak oraları çok özlediğimi söyleyebilirim…

 3. Güzel bir yazı paylaşmıssınız.İzmir her üniversite için hemde yaşamak için çok güzel bir şehirdir.Sahili dibinde yeşilliği,yolları gerçekten üniversite okunacak en güzel yerlerden birisidir.

 4. İzmir’i daha önceki seneler ziyaret etmiştim. Eskiden çok güzeldi fakat şimdi iyi değil eskisi kadar diyorlar ne kadar doğru bilemem. Ben de Isparta’da okudum orayı da tavsiye ederim tam bir öğrenci şehri.

 5. İzmir de çocukluğum geçti. izmir bir başka şehir. Romantizm yaşamak ta güzel İzmir’de. üniversite kazanıp ta İzmir’de okuyacak olan gençlere imreniyorum.

 6. İzmir’de doğdum, İzmir’de yaşıyorum. Avrupai bir şehir olmasından dolayı beyaz yakalıların son zamanda İstanbul’dan İzmir’e göç ettiğine dair birçok haber var. İnşa edilen gökdelenler de bu olayı doğrular nitelik.te

 7. izmire gitmesende her zaman duymuşsundur ismini benim için çok önemli biryerdir çok güzel günlerim geçti orada tekrar gitmek istiyorum anıları tazelemek tekrardan oraları görmek için

 8. İzmir çok güzel bi şehir. Okumak için bile gidilecek olsa havası suyu insana yarar. Kızlarıda güzel olarak bilinen tek şehirdir 🙂 bu konuda ün yapmıştır.

 9. Yalnz öğrenci olmak için değil yaşamaz içinde en mükemmel şehir İzmir’ dir. Ancak İzmir’e sahip çıkalım. Bozulmasına uğraşanlara karşı dik duralım.

 10. Egenin incisi izmir oldukça nezih ve bir o kadar da sakin bir yer olduğunu gördüm. Emekli olunca tercih edeceğim yer listesinde 1. sırada 🙂

 11. Elinize sağlık, üniversite eğitimin önemli unsurlarından bir tanesi de şehirler arası ulaşım, çoğu öğrenci kendi memleketinde değil başka başka şehirlerde okuyor.

 12. İzmir çok hoş bir şehir.insaları saygılı hoşgörülü.sahilleri yolları herşeyi ile çok güzel bir şehir.İzmirdeki üniversitede okumak isterdim

 13. Yazı için teşekkürler öncelikle , izmirde doğup büyüyüp yaşayan birisi olarak gerçekten bilgiler kesinlikle doğru. İstanbulda kaldım bir süre dağlar kadar fark var. İzmir gerçekten bir öğrenci şehri kesinlikle tavsiye ediyorum. Öğrencileri bu rahatlığı ne kadar anlamasa da tabi ki 😀

 14. İzmirde 2 sene yaşayan biri olarak gerçekten insanları çok samimi,cana yakın ve sosyaller.Birçok şehirden daha önde sayılır.Ulaşım olsun,gezi olsun izmir tercih edilecek yerlerin başında yer almaktadır.

Bir Yorum Bırak