Kişisel blog, insanların deneyimlerini, düşüncelerini, fikirlerini, eleştirilerini ve aklına gelen her türlü içeriği paylaşabileceği internet günlüğü olarak tanımlanabilir. Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de çok sayıda kişisel blog mevcuttur. Bunların pek çoğu çöplüğe dönmüş ya da güncelliğini yitirmiş olsa da, gerçekten başarılı, blog yazmak isteyenler için örnek olacak kaliteli bloglar mevcuttur. Bu alanda başarılı olmanın bazı kuralları ve prensipleri vardır. Bu yazımda, 7 yıllık blog yazarlığı deneyimlerimden yararlanarak kişisel blog yazarken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğim.

Blog yazmaya başlamadan önce kendinize bir yol haritası çizmelisiniz. Ne için, kimin için, hangi amaçla yazacağınızı belirlemelisiniz. Kişisel deneyimlerinizi paylaşabileceğiniz, duygularınızı ifade etmek için bir kanal olarak kullanabileceğiniz, ziyaretçilerinize fikirler verip, fikir alabileceğiniz bir platformda yer almak isterseniz kişisel blog yazmak derdinizin ilacı olacaktır. Ancak daha farklı kaygılarınız varsa, sadece belirli bir konuda yazıp, bu sektörde ilerlemek isterseniz (yani seçtiğiniz konudan maddi anlamda gelir elde etmek istiyorsanız ve gelir elde edebileceğinizi düşünüyorsanız) konulu bir blog sitesi yazmayı düşünmenizi tavsiye ederim. Bunun için yeterli bilgi ve birikime sahip olmanız gerekmektedir. Aksi bir durumda yolun henüz başında başarısız olacaksınız. Şimdiki konumuz olan kişisel blog yazımına geri dönelim.

Neden Kişisel Blog?

Çünkü kişisel blog, internet dünyasına atılmak için en iyi başlangıç şeklidir. Kişisel blog sahibi olmak, kendinizi geliştirebileceğiniz, diğer blog yazarlarıyla ve internet işleriyle uğraşan insanlarla içli dışlı olabileceğiniz bir ortam sağlar. Kişisel tecrübelerinizi yazılara dökerek, insanlara yardımcı olabilirsiniz. Karşılaştığınız olaylardan, yaşadığınız aksiliklerden ders çıkarıp, bunu yazıya dökerek aldığınız dersi pekiştirebilirsiniz. Diğer insanların da aynı durumda kalmamasını sağlayabilirsiniz. Sizin düşüncelerinize önem veren, kaliteli bir kitle sahibi olabilirsiniz. Özenle yazacağınız yazılar sayesinde insanlar arasında saygın bir konuma gelebilirsiniz. Yazılarınıza gelen olumlu yorumlar sayesinde hem blog hayatınızda, hem de gerçek hayatta motivasyonunuzu arttırabilir, uğraştığınız işlerde başarılı olmak ihtimalinizi yükseltirsiniz.

Kişisel blog yazmanın bunlar dışında sayısız faydası vardır. Kısaca özetlemek gerekirse kişisel blog yazmak, size benzersiz tecrübeler sağlayabilir, kendinizi geliştirmenize ciddi anlamda yardımcı olabilir.

Blog Yazmak

Kişisel Blog Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başarılı bir blog yazarı olmak, sandığınız kadar kolay değildir. Adınızdan bahsedecekleri bir blog oluşturmak için uzun uğraşlar vermeniz ve yüksek düzeyde sabırlı olmanız gerekir. Kaliteli bir blog sahibi olmak için dikkat etmeniz gereken bazı temel noktalar vardır. Bunları başlıklar halinde anlatayım.


Okuyucu Odaklı Yazın ve Samimi Olun

Bir yazı yazmaya karar verdiğinizde, öncelikle o konuyla ilgili gerçekten yeteri kadar bilgi sahibi olmanız gerekir. Siz konuya tam hakim olmadan, okuyucuya da yeni değerler katamazsınız. Yazınızı yazarken samimi bir dil kullanın. Bu samimiyet okuyucu-yazar ilişkisinden öteye gitmesin. Argo kelimeler kullanmak gibi, insanları sizden uzaklaştırabilecek hatalar yapmayın. Bu şekilde samimiyet-resmiyet çizgisini kendi tarzınızda belirleyin. Yazıyı yazarken “bu yazıyı ben okusam beğenir miydim?” diye kendinize sorun. Bu sorunun cevabına göre yazınızı oluşturun. Yazı başlığını, yazının sonunda belirlemenizi tavsiye ederim. İçeriğinizi aceleye getirmeden oluşturun. Bazen bir yazıyı tamamlama günler alabilir, ancak pes etmeden başladığınız işi bitirin. Sonucunu mutlaka alırsınız.

Sabırlı Olun

Yazmaya başladığınız anda insanların sizin blogunuzu hemen keşfedip, takipte kalmasını beklemeyin. Bu uzun sürecek bir olaydır. Çizginizi bozmadan yazmaya devam ettiğinizde, sizi fark edecek pek çok internet kullanıcısı ortaya çıkacaktır. Bunun için sabırla yazmaya devam edin.

Arayı Çok Açmayın

Kişisel blog yazmanın en önemli noktalarından biri, güncelliktir. Blogunuzu sürekli güncel tutun. İki yazı arasına haftalar sokmayın. Düzenli olarak içerik oluşturmaya, ziyaretçilerinize yeni değerler kazandırmaya çalışın. Durgun blogların asla sıkı takipçileri olmaz. İnsanlar bloglarınıza her girdiğinde yeni bir içerikle karşılaşmalıdır. Bunun için en geç haftada 1 yeni bir yazı girmenizi öneririm.

Ziyaretçilerinize Kopya İçerik Sunmayın

Kopya içerik zaten başlı başına bir hırsızlıktır. Başkasının emeğini kendinizinmiş gibi gösterip ziyaretçilerinize sunmayın. O yazının asıl sahibine büyük bir haksızlık yapmış olursunuz. Ziyaretçileriniz de durumu anladığında, insanların gözünden düşme hızınız; ışık hızına yaklaşır. Kopya içerik yerine kaynak göstererek alıntılar yapmanızda sakınca yoktur.

Blogu Kimin Yazdığını Detaylı Olarak Anlatın

Bunun için bir hakkımda sayfası oluşturun. Bu sayfada kendinizden bahsedin. Bunu çok fazla uzatmadan ve çok kısa tutmadan yapın. İnsanlar sizin hakkınızda bilgi sahibi olsunlar ve okudukları yazıların kimin kaleminden çıktığını bilsinler.

Asıl Amacınız Maddi Beklentiler Olmasın

Maddi beklentileriniz illa ki olacaktır. Ancak blog yazarken temel prensibinizi bu madde üzerinden belirlemeyin. Maddi kaygılarla blog yazmak, bir noktada illa ki bezdirecektir. Sabırlı olmanız durumunda, yolun ilerleyen safhalarında maddi olarak da verim alabilirsiniz. Aksi halde, para kazanmadığınız için blogu kapatmak isteyebilirsiniz ya da blogunuz güncellikten uzaklaşabilir.

İmla Kurallarına ve Anlam Bütünlüğüne Önem Verin

Türkçe dersini ilkokuldan lise sona kadar, hatta üniversitenin ilk yıllarında bile görüyoruz. Buna rağmen hala eksikleriniz varsa, sakince klavyeyi elinizden bırakın ve bir Türkçe kursuna yazılın.

Siz önemsemeseniz de pek çok kişi, imla kurallarına dikkat eder. Takip edeceği platformları seçerken bunu bir kriter olarak görür. Anlam bütünlüğünün tam olarak sağlanmış olması zaten her okur için gerekli bir kriterdir. Yazılarınızın kalitesi için bu iki madde çok çok önemlidir.

Son Olarak;

Yazdığınız yazıları paylaşmadan önce bir kez kendiniz okuyun. Gerekli düzenlemeleri yapın. Hatalarınızı size okurlarınız söylemesin, kendiniz fark edin.

Bu yazıyı son zamanlarda kişisel blog açmak isteyen okurlarımdan aldığım soru maillerine cevap teşkil etmesi açısından yazmaya karar verdim. Bunun yanı sıra bu konuda bir yazı dizisi oluşturmayı da düşünüyorum. Kişisel blogdan ne kadar para kazanılır, kişisel blog açmak için hangi platformlar kullanılmalıdır, kaliteli kişisel blogların listesi gibi pek çok yazı oluşturma fikrim var. Bunların dışında herhangi bir sorunuzda yorum kısmını kullanmaktan çekinmeyin. Takipte kalın 🙂

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

25 YORUMLAR

 1. Öncelikle şunu belirteyim blog açacak arkadaşlar için yazıda üstünde durulmamış fazla. İki kelimeyi bir araya getiremiyorsanız kesinlikle blog sayfası açmayın 🙂 Kendiniz düzgün yazılar yazabilmeniz gerekiyor ki kaliteli özgün içerikler üretebilesiniz. Blogdede’nin de bahsettiği gibi bir yazıyı yazıp yayınlayana kadar en az 5-10 kere okurum hataları düzeltirim bu da 2-3 yazı uzun ise 4 saatimi alır. Emek varsa ortada başarı olur. İyi çalışmalar dilerim.

 2. Blogger olmak isteyenlere, eşsiz bir bilgi kaynağı özenerek yazılmış ve hiç bir detay atlanmamış. Elinize sağlık bu bilgiden blogger olacak kardeşlerimiz faydalanmalı.

 3. Sabır işi, gercekten kendimden biliyorum sabırsız insanım ve birkaç şey mallesef olmuyor ayrıca bu makale için teşşekürler.

 4. Blog Dede bu işi gerçekten iyi yapıyor. Blog sitenize aylar önce yaşadığım bir sorunu çözmek için Google’a yazdığımda rastladım. O günden beri takip ediyorum 🙂

 5. Bende kişisel blog sitemi yeni açanlardanım. Benim gibi kişisel blog açmayı düşünen / açanlara verdiğiniz bilgilendirmeler için teşekkür ederim.

 6. Merhabalar, güzel bir yazı paylaşımı sağlamışsınız. Hem anlamlı hem kalite ve dahası da akıcılıkla beraber sade olmuş bu fazlasıyla hoşuma gitti. İlerleyen süreçlerde başarılarınızın daha da devamını dilerim.

  İyi günler.

 7. Makalenizde de yazıldığı gibi öncelikle sabır işidir. Sabrı olmayan insanlar için işkence gibi gelebilir 🙂 lakin blog yazma alışkanlığımız her zaman olsa bu tür blog sitelerin keyfini yaşamış oluruz.

 8. Kaliteli içerikler hazırlayıp yayınlamak önemli blog yazmak için. Bu konuda güzel bir blog çalışması hazırladık ziyaret edenler için 🙂

 9. Kişisel blog yazarları için rehber niteliğinde muhteşem bir yazı olmuş. Ayrıca başka kişisel blogları da okuyun. Çünkü bazen hatalara düşü biliyoruz ve o bloglar bu hataları görüp çözüme ulaştırdığı için sizde bunu fark edecek ve hatalarınızı düzelteceksiniz.

Bir Yorum Bırak