Kolonya, etil alkol, su ve esansın hoş koku veren maddeleriyle karışımından oluşan bir tür parfüm. İlk kez 1709 yılında İtalyan Giovanni Paolo Feminis tarafından Köln’de üretilmiş.

Memleketimizin de bazı köşelerinde yıllardır üretiliyor. Balıkesir’in küçük bir ilçesinden geçmiştim Sındırgı diye bir cennet, her yer orman. O muhteşem oksijenin kokusunu, ismini vermişler kolonyaya; adı KERTİL ÇAM  KOLONYALARI. 1962’den bu güne benzersiz kokuda kolonya üretiyorlar. İlçede dolaşırken kokusunu alabildiğiniz her güzelliğin kokusu var burada. İncirin, kekiğin, çamın, zambağın en güzel tonlarıyla birlikte kendilerine has formülleriyle üretilen harika kokularla güzelliğini katlamayı başarabilmişler. Evinizin başköşesinde durabileceğine inandığımız onlarca çeşitteki bu kokuları sizin de merak edeceğinizi ve denemek istediğinizi düşünüyoruz.

İşte birçok çeşidinden sadece bir kaçı…

1- Hazan Kolonyası

(Sadece kendilerinin ürettikleri bu koku benim en beğendiğim ferahlık veren, bay bayan herkesin kullanabileceği muhteşem bir şey.)

1

2- Şehr-i Banu Kolonyası

(Gene kendi üretimleri olan bu kokuya da kokladığınız zaman kendinizi çiçek bahçelerinde gezmiş gibi hissediyorsunuz.)

2

3- İncir Kolonyası

(Bu üreticiler İncir’in muhteşem kokusunu bulup o şişeye koymuşlar duyduğumda çok şaşırmıştım öyle bir şey olur mu diye; iyi ki de böyle bir şey varmış incirin tadı gibi, kokusu da çok güzel bu güzel ilçede.)

3

4- Mandalina Kolonyası

(Mandalina’yı yediğinizde damağınızda hissettiğiniz o güzel ekşimsi tadı, kokuda bulmuşlar ve kokladığınızda tıpkı o tadı hissediyorsunuz.)

4

5- Ihlamur Kolonyası

(Bin bir türlü şifası olan ıhlamurun; yapraklarında, çiçeğinde olan muhteşem kokusuna ulaşmak bu şişelerin içinde saklıymış.)

5


6- Kekik Kolonyası

(Ihlamur olur da kekik olmaz mı? Tıpkı kekik de olan koku, kullandığımda uzun süre tenimde kalmıştı sabunla elimi yıkamama rağmen. Çok pahalı parfümlerle yarıştırabilecekleri iddia ediyorlar ve bence de haklılar buram buram hissediyorsunuz.)

6

7- Tarçın Kolonyası

(Herkes tarçının kokusunu sevmez ama sevenlerinde bu kokuyu dolaplarının köşe başlarına koymalarını tavsiye ederim etkisi gayet uzun sürüyor.)

7

8- Yasemin Kolonyası

(Çiçeklerin en güzeli bu şişenin içinde ne gezer diye düşünmüştüm ilk başta ama yanılmışım. Harikulade bir şekilde sanki çiçeğin suyunu çıkarmışlar gibi kokusunu hissettim. Gerçekten tebrik ediyorum.)

8

9- Yeşil Çay Kolonyası

(Kahvaltımızın vazgeçilmezi çay. Hava sıcakken ferahlattığını söylediklerinde pek insan doğru olmadığını söylüyor ama bu kolonyayı kullandığınızda ferahlatmadığını söylediğini duymadım yaz aylarında kesinlikle denenebilir.)

9

10- Akasya Kolonyası

(Bu koku hakkında söyleyecek bir şey yok, anlatsam anlatılmaz bir koku favorilerim arasına girmeyi başardı.)

10

Bonus: Kertil Çam Çiçeği Kolonyası

(Ve geldik en önemlisine Dünya’da sadece kendileri ürettikleri, kendi isimlerini verdikleri bu muhteşem kolonya. Ne ağır ne hafif, gencine yaşlısına, tam ayarında her yerde her şekilde kullanılabilecek bir kolonya bunu şiddetle tavsiye ediyorum.)

11

Bu eşsiz kokulara ulaşmak isterseniz Balıkesir’in adına yakışır kalitesiyle üretim yapan Kertil Çam kolonyalarını sipariş edebilirsiniz. Bu yazıda gördüklerinize ve daha fazlasına ulaşmak için kertilcam.com‘u ziyaret ediniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir Yorum Bırak