KYK Borcu Evlenince Silinir Mi

Yıllardan beri üniversite öğrencilerinin dilinde olan “KYK borçları evlenince siliniyor” şeklindeki cümlelerin gerçeği yansıtıp yansıtmadığını araştırdım. Aslında bunu bloga yazmak için değil, kendi borçlarımı düşünerek araştırmıştım. Malum 5 senelik bir KYK kredisinin altına imza atmış olmam, özellikle üniversite hayatımın sonuna doğru yaklaşırken iyiden iyiye kafamı meşgul etmeye başladı. Gelelim konumuza; Öğrenim kredisi evlenince silinir mi?

KYK Öğrenim Kredisi

Öncelikle bu krediden bahsedelim. Üniversiteli öğrencilerin her eğitim yılının başlangıcında KYK’dan burs ya da kredi almak için başvuru yapma hakkı vardır. Maddi durumu kötü olan öğrencilere burs verilse de, ihtiyaç sahibi olan pek çok öğrenci burstan mahrum kalır. Pek çok öğrenci, üniversite hayatını maddi açıdan sorunsuz tamamlamak için bursla aynı miktarda verilen ancak okul bittiğinde tekrar ödenmesi gereken öğrenim kredisi alır. Bu kredi üniversite öğrencilerinden başvuran hemen hemen herkese verilmektedir.


KYK Borçlarına Evlilik Affı Var Mı?

Bu söylenti ilk olarak 2013 yılında ortaya atılmıştı. O zaman bazı bakanlar yaptıkları bazı konuşmalarda “evlenince KYK borcu silinebilir” anlamına gelebilecek cümleler kurmuştu. Daha sonra bu söylentiler öğrenciler arasında hızla yayıldı. Kanunlarda böyle bir şeyden bahsedilmese de, kredi borcunun silinebilmesi için gerekli şartlar bile konuşulmaya başlandı. 25 yaşından önce evlenilirse, üniversite bittikten sonra 2 sene içinde çocuk yapılırsa, öğrenciyken evlilik yapılırsa vs. gibi pek çok söylenti kulaktan kulağa yayıldı. Ancak tüm bu konuşulanların gerçeği yansıtan herhangi bir kaynağı yoktu.

Sonuç olarak KYK borçlarının evlenince silinmesi maalesef söz konusu değildir. Bu söylenti yıllardan beri bir rivayet olarak öğrenciler arasında konuşulsa da; ne kanunlarda böyle bir şey yazmaktadır, ne de bununla ilgili bir çalışma bulunmaktadır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

3 YORUMLAR

Bir Yorum Bırak