Louvre Müzesi
Louvre Müzesi

Musée du Louvre yani Louvre Müzesi, Fransa’nın başkenti Paris’te yer alıyor ve dünya üzerindeki en etkileyici yapılardan biri olarak her yıl ortalama 10 milyona yakın turisti kendine çekiyor. Dünyanın en ünlü sanat müzesi niteliğine sahip Louvre Müzesi, 73 bin metrekareyi bulan devasa yerleşim alanı ile de aynı zamanda dünyanın en büyük müzesi olarak da kayda geçmiş durumda. Müze, 350 binden fazla sanat eserini koleksiyonlarında bulunduruyor ve bu yönü ile de eşsiz bir müze olarak bir anlamda dünyanın sanat merkezi niteliğine sahip bulunuyor.

Müze Tarihine Bakış

Fransa Louvre Müzesi, ilk önce bir kale olarak 1190 yılında dönemin kralı Philippe Auguste tarafından yaptırılmış. Daha sonra Kraliyet Sarayı olarak kullanılan bu eşsiz yapı Fransız devrimi sonrasında, Kraliyet ailesinin Versailles Sarayı’na taşınması ile birlikte 1793 yılında müzeye dönüştürülmüş ve aynı zamanda Fransa’nın ilk devlet müzesi vasfını da kazanmıştır. 1793 yılında müze niteliğine sahip olan bu yapı ilk olarak 537 sanat eseri ile halkın ziyaretine açılmıştır. Zaman içerisinde sürekli yenilenen koleksiyonlar ile müzedeki eser sayısı günümüzde 350 bini geçmiştir.

Müze Bölümleri

Devasa yapısı ile Louvre Müzesi, her yıl milyonlarca gezgine ev sahipliği yaparken, yapı üç ana kanadın birleşmesi ile oluşuyor.

Bu ana kanatlar ile müzedeki diğer öneli yapılar ise şu şekilde sayılabilir;

  • Sully Kanadı
  • Denon Kanadı
  • Richelieu Kanadı
  • Kraliyet Bahçeleri
  • Pavillon De L’Horloge
  • Cam Piramit

Müzede bulunan bu kanat ve yapılarda Batı ve Doğu Avrupa eserleri, Mısır eserleri ve İslam eserleri gibi farklı tür eserler ayrı ayrı sergilenirken, resimler, heykeller ve dekoratif eserlerde sınıflandırılarak farklı galerilerde yer alıyor.

Louvre Müzesi’nin detaylı planına ve bilet ve tur önerilerine Müze Biletleri sitesinin Louvre Müzesi adlı yazısından ulaşabilirsiniz.


Paha Biçilemez Eserler

Louvre Müzesi içerisinde Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Primaticcio, Raphael, Rosso gibi eşsiz dehaların eserleriyle paha biçilemez çok sayıda tablo, heykel, sanat eseri ve antika koleksiyon bulunuyor. Müzenin resim koleksiyonu içerisinde Fransız, İspanyol, İtalyan ressamlar başta dünyanın en ünlü sanatçılarının eserleri ile oluşturulan aralarında Mona Lisa, Madame Recamier, Medusa’nın Salı, Dantelci Kız, Saint Jean Baptiste gibi başyapıtlarında yer aldığı eserler bulunuyor.

Bu eşsiz resim koleksiyonu dışında müzede ayrıca heykel ve antika eserler gibi sanatsal yapıtlar içerisinde dünyaca meşhur İki Köle, Marly Atları, Milo Venüsü gibi eserlerde müze galerilerinde sergileniyor.

Pavillon De L’Horloge ve Müze Bahçeleri

Carrée Salonu ile Napolyon Salonu arasında bulunan ve 2016 yılında açılan Pavillion De L’Horloge ise müzenin tarihi hakkında ziyaretçilerin detaylı olarak bilgilendirilmesi amacı ile hizmet veriyor.

Louvre, kapalı alanları yanında açık alanları ile de eşi bulunmayan bir müze. 30 hektar alana yayılı bahçelerin hepsi ziyarete açık değil ise de, huzurlu atmosferleri ve yemyeşil dokularıyla Carousel Bahçeleri ve The Tuileries Bahçelerinde çeşitli heykeller ve tarihi eserler her sene milyonlarca ziyaretçiyi kendine çekiyor. Bu bahçeler ayrıca UNESCO koruması altında bulunuyor.

Cam Piramitler

Louvre Müzesi ile özdeşleşen ve büyük ün kazanan camdan yapılan piramitler ise Müze avlusuna 1989 yılında müzenin yenileme çalışmaları kapsamında yapılmıştır. Bu cam piramitler içinde Çinli mimar I.M Pei’nin yaptığı 21 metre yüksekliğinde bulunan cam piramit ise çok ilgi çekiyor.

Antik ve tarihi dönem eserlerini barındıran ve tarihi yapısı ile dikkat çeken Louvre müzesi ile modern yapıya sahip cam piramitlerin birbirleri ile oluşturduğu bütünlükte, bir anlamda modern ve eskinin zarif kombinasyonunu oluşturuyor.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir Yorum Bırak