İşsiz Mezun

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, geçtiğimiz günlerde ülke vatandaşlarının eğitim durumları ve işsizlik oranlarıyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Bu açıklamalarda üniversite mezunlarının İŞKUR’a yaptıkları başvurularla ilgili bilgiler de verdi. Verdiği bilgiler arasında 509 binin üzerinde üniversite mezununun İŞKUR’a başvurduğu ve bu kişilerin mezun oldukları bölümlerin neler olduğu da mevcut.

En Çok Hangi Bölüm Mezunları İşsiz?

Üniversite mezunları arasında İŞKUR’a en çok başvuru yapılan bölümlerin başında ise İktisat ve İşletme mezunları geliyor. Müezzinoğlu’nun açıklamalarına göre bu ikisini öğretmenlik ve mühendislik mezunları takip ediyor.

İşsiz Üniversite Mezunları
İşsiz Üniversite Mezunları

İŞKUR’a yapılan başvuruların kaynak alındığı verilere göre en çok işsiz mezuna sahip bölümler şu şekilde sıralanmış;

82.375 İşletme mezunu iş için umutlarını devlete bağlamış durumda,

21.000 Muhasebe bölümü mezunu İŞKUR’a başvurarak işsiz mezunlar listesinde 2. sıraya yerleşmiş.

20.000 İktisat,

16.567  Kamu Yönetimi ve

10.500 Maliye mezunu İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri’nden en çok mezun işsizliği olan bölümler arasında yer alıyor.


Diğer bölümler ve işsiz sayıları şu şekilde;

40.899 Mühendis,

23.802 Öğretmen,

9.564 Reklamcı,

8.736 Bankacı,

7.104 Tarihçi,

5.704 Sosyolog ve

1.184 Hukukçu. (Evet, işsiz Hukuk mezunları bile var.)

İşsizlik
İşsizlik

Listede de görüldüğü üzere üniversite okumak, kesin olarak iş bulmak anlamına gelmemektedir. Okunan bölümlerle alakalı olacak şekilde kendini geliştiren, birden fazla alanda birikim sahibi olan mezunların iş bulma ihtimali elbetteki daha yüksek. Hatta 1 üniversiteyle yetinmeyip, ikinci bir üniversiteden mezun olmak da günümüz şartlarında oldukça önemli bir hale geldi. Bunun için tabi ki önce ilk okunan üniversitenin en çabuk şekilde bitirilmesi şart. Üniversiteyi uzatmadan bitirmek, hem okunacak ikinci bir üniversite için hem de yüksek lisans programları için çok önemlidir. Bunu nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız sizi Üniversite 4 Yılda Nasıl Bitirilir yazıma davet ediyorum.

Bu yazıya benzer diğer yazılarım;

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

4 YORUMLAR

  1. Buna rağmen hala mezun olunduğu zaman işsiz kalınacak bölümler yeni üniversitelerde de bulunuyor. Bunun yerine eleman ihtiyacı olan bölümlere yönelmek çok daha mantıklı görünüyor.

  2. sanırım bazı bölümlerdeki kontenjan sayısını yıl bazında düşürerek devam etmeliyiz. daha az mezun daha az açıkta kalan anlamına gelecek

  3. İşletme oldugunu tahmin etmiştim yazıyı okumadan.Sasirtici olan ise bu kadar mezun issiz var iken bir bölümün her Universiteye açılması. Issiz sayisini arttırıyor.

Bir Yorum Bırak