Yaklaşık 3 ay önce aldığım Monster ABRA A5 v12.1 laptopla ilgili gözlemlerimi uzun zamandır yazmayı planlıyordum, ancak yoğun iş ve okul temposundan bir türlü vakit ayırıp yazamadım. Bu yazımda bilgisayarımın incelemesini yapıp, son zamanlarda sözlük ve forumlarda sıkça denk geldiğim “Monster nasıl marka?” sorusuna kendi deneyimlerimden hareketle cevaplar vereceğim.

Öncelikle 3 aylık kullanımımda bana en ufak bir sıkıntı yaratmadığını, hayal kırıklığı yaşatmadığını belirterek yazıma geçmek istiyorum.

Monster ABRA A5 v12.1 PC Nasıl?

Yeni laptop ihtiyacım aslında uzun zamandır vardı. Bir önceki bilgisayarım, i7 işlemci, AMD ekran kartlı Lenovo G510 anakart sorunu vermiş, ne kadar uğraşsam da çözüme kavuşmamıştı. Maddi durumlarımı toparlayıp yeni bir laptop alana kadar evde yedekte duran Casper’ın Nirvana serisinden düşük-orta seviye bir bilgisayarı kullandım. Tabi ki bu bilgisayarı sadece bloglarıma yazı girmek, internetteki işlerimi halletmek için kullanabildim, oyun oynamak için uygun donanıma sahip değildi.

Geçtiğimiz yaz maddi olarak kendime geldim ve uzun bir araştırma sonucunda bütçeme en uygun, en iyi donanıma sahip bilgisayarın Monster olacağına karar verdim. Aldığım bilgisayar Monster’ın ABRA A5 v12.1 modeliydi. Bilgisayarla ilgili her türlü bilgiye Monster’ın resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

Monster ABRA A5 v12.1 Özellikleri

İşlemci: Intel® Kaby Lake Core™ i5-7300HQ (7.nesil)

İşlemci Hızı: 2.5GHz > 3.5GHz

RAM: -8GB  DDR4

Ekran Kartı: 4GB GDDR5 nVIDIA® GeForce® GTX1050 128-Bit

Ekran: 15.6″ Full HD 1920×1080 Mat LED Ekran

SDD: 240 GB

HDD: Yok

Monster ABRA A5 v12.1

Temel donanım özellikleri bu şekilde olan bilgisayarın ek olarak 1 adet HDD portu bulunuyor. Dileyen satın alırken ekstra olarak donanım ekletebiliyor. Ben daha iyi bir oyun performansı ve daha rahat işlem akışı için olmazsa olmaz olarak gördüm SSD bellekli bu modeli tercih ettim. Ekstra olarak da HDD ekletmesi yaptık. Normal fiyatı 3.299 TL olan laptop, HDD eklettikten sonra 3.550 TL civarına geldi. Almayı düşünenler için diğer bir uyarım da cihazın free dos olarak gelecek olmasıdır. İsterseniz laptop geldikten sonra kendiniz işletim sistemi alabilir ya da orijinal olmayan Windows kurulumu yapabilirsiniz.

ABRA A5 v12.1 Oyun Performansı ve İzlenimlerim

Bilgisayar geldiğinde ilk iş olarak işletim sistemi kurulumu yaptım. Ardından çok merak ettiğim oyun performansını kendi gözlerimle görmek için GTA V‘i kurdum. Gerçekten kendi hazırladıkları inceleme videosundaki değerleri çok rahat aldım. Çift fanlı olması bilgisayarın uzun süre ısınmadan oyun oynatabilmesine imkan sağlıyor.


Başka bir favori oyunum League of Legends‘ta da aynı şekilde üstün bir performans gözlemledim. En iyi grafiklerde aldığım FPS değeri 240 civarı oldu, oyunda bir olay olduğunda (takım savaşları vs.) bu değer yine 160’ın altına düşmedi.

Cihazı dizayn açısından ele aldığımızda da gördüğüm şeyler olumlu oldu. Sertleştirilmiş kaliteli bir plastik malzemeden oluşan kasa, göze şık bir dizaynla kullanıcılara sunulmuş. Sahip olduğu donanımsal parçalara göre ince sayılabilecek bir alt kasaya sahip. CD-ROM bulunmayan laptopla birlikte, içinde driverların bulunduğu Monster logolu bir USB bellek de geliyor.

3 aydır kullandığım bu cihaz için şunu çok net söyleyebilirim; verdiğim parayı sonuna kadar hak ediyor. Zaten bu ayarda diğer markaların laptopları en az 750-1000 TL fark ediyor.  Bu ürün de diğer markalardan farklı olarak fiyat/performans cihazı olarak karşımıza çıkıyor.

Yukarıdaki video Monster tarafından hazırlanmış inceleme videosudur.

Herkesin en çok merak ettiği konulardan biri olan markayla ilgili izlenimlerimden de bahsedeyim.

Monster Nasıl Marka?

İlk olarak bu laptop radarıma girdiğinde sitelerindeki şu ifadeler oldukça dikkatimi çekmişti;

MONSTER notebook modellerinde ilk 15 gün için koşulsuz ürün iade garantisi veriyoruz. Kullanıcılar herhangi bir MONSTER notebook modelini satın aldıktan sonra 15 gün boyunca ürün üzerinde istediği uygulamaları çalıştırarak ürünümüzü test edebilir ve en küçük bir memnuniyetsizliğinde evimin duvarına rengi uymadı bile dese ürünü hemen iade ederek parasının iadesini talep edebilir.

Oldukça iddialı olan bu cümleleri laptopu aldıktan sonra test etme imkanım oldu. 2.gün laptop ufak bir arıza verdi ve hiç dokunmadan tekrar gönderip iade istedim. Tekrar gönderdikleri laptop, yeni değil aynısıydı. Arayıp neden böyle yaptıklarını sordum, kısa bir konuşmanın ardından sorunun çok ufak olduğunu, RAM soketinin oynadığını ve ileride kesinlikle sorun çıkarmayacağı için tekrar gönderdiklerini söylediler. Dilersem yine de iade edebileceğimi de belirttiler. Ancak ben bu konuşmadan tatmin oldum ve iade istemedim. Yine de sitelerinde bu iddialı cümlelerle ters düştüklerini düşünüyorum.

Bunun dışında marka olarak çok bilindik olmaması daha farklı kuşkuları da beraberinde getiriyor. Ancak diğer bilindik markalara göre müşteri memnuniyetini çok daha fazla önemsiyorlar. Laptopu aldıktan 2 ay sonra beni arayıp memnun olup olmadığımı sordular. Ayrıca 2 yıl içinde her türlü sorunda garanti hizmeti olduğunu, 2.yıldan sonra da ömür boyu 6 ayda bir bakımı ücretsiz olarak kendileri yapabileceğini söylediler.

Monster’ın teknik servisini test etme amaçlı olarak birkaç kez aradım. Teknik destek ekibine bağlanmam her seferinde maksimum 2 dakika sürdü. Muhattap olduğum kişi de direkt olarak bu işlere bakan bir yetkili oldu. İlk aldığımda teknik servise gönderdiğim günle, cihazın tekrar elime geçtiği gün arasında da sadece 3 gün vardı. Yani kargo süresi dahil 3 gün içinde cihazdaki sorun giderilip tekrar benim elime ulaştı.

Tüm bunları göz önüne aldığımızda Monster’ın marka olarak işini ciddiye aldığını ve müşteri memnuniyetini önemsediğini söyleyebilirim. Ayrıca cihazlarını da diğer markalardan kalite olarak daha iyi ürettiğini belirtmekte fayda var. Cihazlar Çin malı olsa da yerli sermayeyle üretiliyor. Çin malı olması sizi düşündürmesin, alacağınız neredeyse tüm markalar üretimlerini Çin’de yaptırıyor.

Monster’ın ürünlerini resmi internet sitesinden ve Kadıköy’deki Monster mağazasından alabilirsiniz.

Hem ABRA A5 v12.1 model laptopla, hem de Monster’la ilgili sormak istediğiniz tüm soruları yorum kısmından sorabilirsiniz. En kısa sürede cevaplayacağımdan şüpheniz olmasın.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

19 YORUMLAR

  1. Günümüz oyunları şuan ki bilgisayarımı çok kasıyor ama bu marka biraz pahalı geliyor. Öğrencilikte zor ama belki okul bitince alabilirim 🙂 Teşekkürler anlatımınız için.

  2. Dediğiniz gibi monster müşteri memnuniyetine çok önem veren bir firma,bu üründe oyun için benim gibi oyun için laptop kullanmıyorsanız hantal kalabiliyor ama duruşu ve görünüşü gayet güzel .

Bir Yorum Bırak