Bakü
Bakü

Öğrenci olmak, pek çok açıdan giderleri sıklıkla düşünmek ve gün içerisinde giderler üzerinden kalan paranın hesabını yapmak anlamına geliyor. Bundan dolayı bir öğrenci için yaşadığı yerdeki genel kira fiyatlarını bilmek de gerçekten çok önemli. Üniversite tercihi yaparken, pek çok öğrenci üniversitenin kendisi kadar içerisinde bulunduğu ili ve ülkeyi de araştırıyor. Bundan dolayı bu yazıda sizlere Azerbaycan ve Türkiye’de yaşarken kira ödemek için harcayacağınız paraları kıyaslayan bir yazı hazırladık.

Azerbaycan’da Öğrenci Olmak: ‘’Kira İçin Ne Kadar Ödemem Gerekir?’’

Azerbaycan, özellikle Türk üniversite öğrencileri arasında en çok tercih edilen ülkelerden bir tanesi. Burada kullanılan para biriminin ismi Manat. Para biriminin Türk Lirasına değeri ise farklı dönemlerde değişse de bu para biriminin Türk Lirasından yaklaşık 3 kat değerli olduğunu söylemek mümkün. Bu bilgiyi vererek Azerbaycan hakkında bilgi vermeye başlamak önemli. Çünkü yazının devamında Azerbaycan’daki kira fiyatları hakkında bilgi verirken Manat kelimesini sık sık kullanacağız.

Azerbaycan’da yeni ve eski binalar birbirinden ayrılıyorlar. Eski binalar konfor ve modernlik açısından daha düşük bir standart sunsalar da halen pek çok kişi tarafından tercih ediliyorlar. Çünkü ülkedeki yeni binaların kira bedelleri oldukça yüksek. İki öğrencinin yaşamak için tutacakları 2 yatak odalı, bir banyolu ve bir salonlu standart eski usul bir evin kira bedeli, Azerbaycan’da yaklaşık olarak 550 manat olarak belirlenmiş. 550 Manat, buradaki evlerin taban fiyatı da denebilir bir anlamda. Çünkü yeni yapılar arttıkça eski yapılar şehirden daha uzak noktalarda birikmeye başlıyor ve bu durum eski yapıları dezavantajlı hale getirebiliyor.

Azerbaycan’da yeni yapıların fiyatları ise, eski yapıların 3 katına kadar çıkabiliyor. Bu bölgelerde genelde yüzde 10 oranında bir kira bedeli de gidere yansıyor. Bu yapılar genelde rezidansların içerisinde oluyorlar. Diğer yapılara göre daha güvenli bir yaşam imkânı sunuyorlar ve daha lüks bir günlük yaşam pratiği sözü veriyorlar kiracılara. Bundan dolayı bu konutlar da sıklıkla tercih ediliyor. Bir öğrenci olarak buradaki fiyatları değerlendirdikten sonra bütçenize uygun konutu seçmeniz mümkün. Azerbaycan’daki konut ilanlarını aramak için de Türkiye’de oldukça sık kullanılan Flatfy.az


Kullanabilirsiniz. Flatfy, bölgedeki tüm ilanların bir arada toplandığı geniş bir havuz görevi görüyor.

Türkiye’de Öğrenci Olmak: ‘’Kira İçin Ne Kadar Ödemem Gerekir?’’

Azerbaycan Bakü
Azerbaycan Bakü

Türkiye, kira bedeli açısından Azerbaycan’dan daha uygun fiyatlı alternatifleri öğrencilere sunabilen bir ülke. Elbette her iki ülkede de farklı şehirler ya da şehirlerin farklı noktaları kira bedellerini ciddi oranda değiştirebiliyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun yakın zamanda açıkladığı verilere göre Türkiye genelinde kira bedeli ortalaması 647 TL olarak belirlenmiş.

Ankara, İzmir, İstanbul, Eskişehir, Adana, Antalya gibi bölgelerde yoğunlaşan öğrenci nüfusu ise yine ortalama bu fiyatlar üzerinden ev kiralıyor. Bu ortalama İzmir’de 702, İstanbul’da 820 TL’yi bulsa da Ankara’da epey düşüyor. Ankara’da kiralık evlerin fiyat ortalaması 590 TL. İçerisinde pek çok üniversite barındıran Ankara’da öğrencilerin uygun fiyatlı bir konaklama seçeneğini bulması diğer şehirlerde yaşayan öğrencilere göre daha kolay gibi görünüyor.

Kiranın yanında artan aidat giderleri de öğrencilerin finansal açıdan biraz zorlanmalarına sebep olabiliyor. Konut hakkında detaylı bilgileri içeren ilanları incelemek ve aralarından bir seçim yapabilmek için öğrenciler Flatfy.com isimli internet sitesini kullanabilir. Bu sayede çok sayıda güvenilir ilana hızlı bir şekilde ulaşmak mümkün olacaktır. Üstelik Flatfy gayrimenkul arama motoru üzerinden pek çok özelliği kişiselleştirerek arama yapabilirsiniz.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir Yorum Bırak