Paris, Fransa’nın başkenti ve turistik açıdan en önemli şehridir. Sen Nehri üzerine kurulmuştur. Kültürel ve sanatsal açıdan çok gelişmiş bir yapısı vardır. Tüm dünyada da bu özellikleriyle ün yapmıştır. Ünlü Eyfel Kulesi, Paris’te bulunur. Paris’te gezi ipuçları ve alternatif rotaları, Interrail’le bu şehri gezen Batın Özen bu yazıda anlatmıştır.

Paris Gezi Rotası

Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi(15 euro), Montmartre Tepesi, Sacre Couer Bazilikası(ücretsiz), Seinne Nehri, Notre Dame Katedrali(ücretsiz), Moulin Rouge, Champs Elysees Caddesi, Jardin du Luxembourg Parkı, Versailles Sarayı, Vosges Meydanı ve Concorde Meydanı, Pantheon


Aşk şehridir bilmem ama güzel bir şehir olduğu kesin. İlk kez gelip Montmarte civarlarında konaklayacaksanız, Paris size berbat gelebilir ama hiç beklemeden çıkın Şanzelize’ye, Sacre Cour’a…

Paris’te Gezilecek Yerler

Her zaman olduğu gibi genellikle yürüdüm. Mesafeler uzak gerçekten. Metro birkaç kez kullandım ama kaçak bindim. Dikkatli olun aynı gün içinde 2 arkadaşım kişi başı 35 euro’dan ceza yediler. (Fransızlar katıdır, cezanın pasaporta işletilmesine izin vermemiş). Metroda 7.2 Euro’ya 10’lu çocuk bileti alabilirsiniz. Yakalanma durumlarına karşı işlenmiş 1 tane de tam bilet bulundurmakta fayda var. Kontrol tamamen şansınıza.

Paris’e en az 2 gün ayrılmalı. Şehri yavaşça yürüyerek keşfedin, zaten seveceksiniz. Louvre Müzesi 15 Euro, illa Monalisa’yı göreyim onunla bir selfie’m olsun diyorsanız, girin yoksa bir esprisi yok. Booking hediyesi olduğu için ücretsiz girip 1 saat bile sürmeden müzeden çıkmıştım. Klasik Roma’daki gibi tarihi eserler falan var. Bu tür şeylere ilgisi olmayan yoksa girmesine gerek yok.

Booking müze vs. hediyeleri sanırım en az 2 gece konaklama yapanlara veriyor, sitede belirtmiş ama buradan tekrar söyleyeyim. Louvre’den önceki Piramit durağında inin, metrodan çıkınca Paris Tourist İnformation’ı göreceksiniz, oradan hediye müze biletlerini alabilirsiniz. Orsay Müzesine girdim, sanata ilgisi olanlar girmeli, Van Gogh gibi ressamların çizdikleri önemli resimler var.


Sabah erkenden dışarı çıkın, Louvre’yi bitirin sonra Eyfel’e veya Notre Dame’ye gidip geri kalanları gezmeniz mantıklı olur. Eyfel’i tabi ki de hem gündüz hem gece görün. Alın içeceğinizi yiyeceğinizi gece manzarasını izleyin şiddetle tavsiye edilir.

“Abi bir demir parçası ya işte ne var bunda” demelerini pek sallamayın, bence mükemmel bir yapıt.

Şehir cidden pahalı. Fransa ülke olarak pahalı. Normalde 3-4 Euro’ya yencek şeyler bile 5-6 Euro’dan başlıyor. Amorino dondurmasını tavsiye ederim Romadaki dondurmalar kadar güzel fakat biraz daha pahalı ve her zaman önünde sıra oluyor. Avrupa’da şarabın en ucuz olduğu yer Paris. Hatta bazı şaraplar sudan ucuz. Süpermarketlerde 8-10 yıllık bir şarap 10 Euro civarı.
Jardin des Tuileries’deki (Louvre’un önündeki park) lunaparka bir uğrayın derim.

Champs Elysees’den babanız fabrikatör değilse kesinlikle alışveriş yapmayın, alışveriş için Hotel de Ville çevresini tercih edin. Çok ucuza kıyafet, ayakkabı bulabilirsiniz.

Trocadero Eyfel’in en iyi manzarasının olduğu yerlerden birisi. Buradaki sokak satıcısı zenci dostlarımız Türkçe konuşursa şaşırmayın. Çoğu İstanbul’dan gelme. Magnet tarzı hediyelikleri kesinlikle Eyfel’in oradaki zenci dostlarımızdan veya Sacre Cour’un oradaki sokak satıcılarından alın. En ucuz onlar. 12/15 tane Eyfel anahtarlığı 5 Euro, küçük Eyfel figürü 2 Euro vs. pazarlık yapın.


Paris’te ördek yiyin demişlerdi, rezervasyon parası vermedim en azından onu deneyim dedim çok aşırı güzel değildi. Tavuğa çok benzer bir tadı var. Belki de ben iyi bir yerde yemedim, bilmiyorum. Varsa çok tavsiye edilen bir mekan oraya gidin. Ben Montmarte civarında rastgele denk geldiğim bir restaurantta 16,5 Euro vermiştim patates ve salatasıyla beraber.

Blanck birasını tadabilirsiniz.

Burdan Brüksel’e gidecekler hızlı tren için 20 Euro rezervasyon parası var, 1 gün öncesinden tüm seferler doluyor. Paris Treni’nden iner inmez yaptırın. 20 Euro vermem ben biraz geç giderim yavaş trenle giderim diyenler hatta direkt Brugge’a gitsem çok daha iyi olur diyenler benim gibi ilk Lille aktarmalı sonra Moeskroen, oradan da Kortrjik ve son olarak da Brugge aktarmalı olarak gidebilirsiniz toplamda 6 saat sürüyor, sabah 6.34’te binip 12.55’te varmıştım.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir Yorum Bırak