Prag, Çekya’nın en büyük şehridir, aynı zamanda başkentidir. Vltava Nehri üzerinde kurulmuştur. Geniş bir kitle tarafından dünyanın en güzel şehri olarak kabul edilir.

Prag şehri için gezi rehberini Batın Özen’in kaleminden bu yazıda bulabilirsiniz.,

Prag Gezi Rotası

Astronomik Saat, Old Town, Dancing House, Prag kalesi ve içindekiler Aziz Vitus Katedrali-Eski Kraliyet Sarayı-Altın Yol, John Lennon Wall, Prague Riverside, Letna Park.

Şehir çok güzel ya, ayrılmak istemiyorsun ve özellikle akşamları Old Town meydanı Charles Köprüsü falan çok daha güzel oluyor. Şehri iyice keşfedin.

Ucuz bir yer değil, Euro’yu korona endekslemişler alkol mekanlarda biraz ucuz ve hosteller ucuz fakat kesinlikle hosteli 3-5 Euro daha verip merkezde ayarlayın yoksa benim gibi gece dönmek isterseniz 3-4 km tepe çıkarsınız. Güvenli bir şehir.


Prag’da Gezilecek Yerler

Karlovy Lazne Clup’ının girişi 200 kron yani 8 Euro, Avrupa’nın en büyük clubı ve her katında farklı konsept var. Parayı krona interchange (Western Unicorn) da çevirin ama ilk önce 5 Euro falan çevirin, 20’den çevirecek kabul etmeyin. Komisyonu düşürüp çevirecek sonra size VIP kart verecek o kartla bir daha ki gidişinizde daha az komisyonla çevirmiş olacaksınız (çok fazla şubesi var haritadan bakabilirsiniz)

Trdelnik tatlısı 3 Euro’dan başlıyor 5 Euro’ya dondurmalı alabilirsiniz. Tadı mükemmel değil ama denenmeli. Tren garının oradaki parkta uyumayın, arkadaşım polis tarafından 200 kron ceza yedi.

2 gün yeter fakat bence 3 gün kalınmalı, eğlenmek ve her yerini keşfetmek istiyorsanız 3 gün ayırabilirsiniz.

Metro 1 Euro, ben hep kaçak bindim bir şey olmadı. Kontrol pek olmuyor. Malostranska metro durağının önünde içilebilir çeşme var, oardan suyunuzu doldurabilirsiniz.


Kalede katedralin kulesine çıkarsanız 150 koron ama 100’ünü geri veriyorlar hediye olarak.
Şehirde internet sıkıntı, Starbucks gibi yerlerde bazen girmeyebiliyor. Muzeum metro çıkışında Mc Donals var, içeride oturup rahatlıkla girebilirsiniz.

Paramız burada da değersiz, ucuz değil İtalya’dan biraz daha tuzlu diyebilirim hatta. Örneğin Redbul 1.5 Euro, Oreo bisküvi 2 Euro. Mc Donals, Burger gibi yerlerde tuvaletler 10 koron.

Yerel Publara, Cluplara girebilirsiniz. Pub Crawl burda 22 Euro ama bayağı iyiymiş.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir Yorum Bırak