Roma, İtalya’nın en meşhur şehirlerinden biridir. Interrail aracılığıyla bu şehri gezme fırsatı bulan Batın Özen’in kaleminden şehir tanıtımı, alternatif rota ve ucuz gezi için ipuçlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Roma Gezi Rotası

Kolezyum(12 euro), Roma Forumu, Vittorio Emanuele II Abidesi-Arc of Constantine, Palatino Tepesi, Trevi Çeşmesii, Pantheon, Piazza Navona Meydanı, İspanyol Merdivenleri, Vatikan, Aziz Petrus Bazilikası, San Pietro Bazilikası, Vatikan Müzesi, Sistine Şapeli, Castel Sant’angelo, Vatikan Bahçeleri, St Peters Bazilikası(ücretsiz), St Peters Dome, Trastevere mahallesi, Villa Borghese-Circus, Maximus Stadı

Hostel rezervasyonlarınızı erken yapın çünkü fiyatlar baya artabiliyor. Termini bölgesinde olsun. İlk şehrinizse zaten çok önceden uyguna getirebilirsiniz.

6 euroya Fluminico havalimanından Termini istasyonuna otobüsle gelebilirsiniz 40-50 dk sürüyor, önceden book.terravision.eu ‘dan alırsanız 4 euro.

İnsanları hakkında olumsuz bir şeye rastlamadım, Couchsurfing’ten 2 İtalyan couchta kaldım ilki gay ikincisi masajcı çıktı ama sorun olmadı.


Her ayın ilk Pazarı Müzeler ücretsiz, bilginiz olsun.

Pizzayı ayakta yerim, doyursun ve uygun olsun istiyorsanız aşk çeşmesini karşıya alın soldaki sokağa giderken FORNO adında market var, pizza büyük dikdörtgen dilimi 2 euro ve doyurucu Pizza ara sokaklardaki mekanlarda pek pahalı değil zaten, mesela couchum bir mekanda 1 adet büyük boy pizzaya 6 euro ödedi. Nedense ahım şahım güzel gelmedi 2 kez yedim. Sanırım çok iyi yapan bir yere denk gelmedim. Dondurmayı Giolotti’den alın, baya iyiler.

Roma’da Gezilecek Yerler

Travestere bölgesini mutlaka gezin, otantik bi yer. ( Gece gidin ) Gece hayatı Travestere bölgesinde güzeldir. Pizza için yine Travestere bölgesinde Pizzeria var, sıra oluyor zaten orada yiyebilirsiniz.

Metro tek biniş 1.5 euro, kartsız geçemezsiniz.

Pompi’de Tiramisu’yu tadın, ben classic almadım ama classic alın 4 euro.
Her yerde çeşme var ve temiz, su almanıza gerek yok. Mataranız olsun yeter
Otobüslerde kesinlikle kart kullanmayın, hiç kimse kullanmıyor ve hiç kontrol yok. Duyar kasmaya da gerek yok çünkü italyanlar dahi basmıyor. Roma, Italia yazılı tişört felan alacaksınız 5 Euro’dan bulabilirsiniz daha fazla para vermeyin ve Floransa’ya Venedik’e bırakmayın yoksa en az 3-5 euro daha fazla verirsiniz.

Güvenlik konusunda hiç problem yaşamadım, gece couchumla gezdik belki ondan dolayı olabilir diyeceğim ama pek sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum, sadece her yerde olduğu gibi burada da çok karanlık tenha sokaklara girmeyin.
Şehri gece de gezin, keşfedin.


Villa Borghese hoş güzel bir yer, güzel vakit geçirebilirsiniz ve çok büyük bir alanı var. Roma’yı gezmeyi bitirip (tabi ki bitmez ama klasik yerlerden bahsediyorum) park tarzı yerleri çok seven ya da şehrin mimari yapısını bırakıp dinlenmek veya sakinlik isteyenler gidebilir. Kiralayabileceğiniz büyük hoverboardlar, bisikletler vs var. Görmesem olur muydu demiyorum ama gördüm iyi oldu. Zamanı olan gitmeli kısacası.

Her yer hediyelik eşya satan zenci, bir şey söylerlerse aldırış etmeden yolunuza devam edin.

Termini’nin oradan 40 ve 64 numarayla Vatikan’a gidebilirsiniz, yarım saat sürüyor ve Vatikan’a erkenden gidin çünkü inanılmaz kalabalık, bilet kuyruğu var. Geç kaldım ben o yüzden 1 saat kuyruk bekledim.

Ulaşıma hiç para vermedim çünkü her yer yürüme mesafesinde. Vatikan’a giden otobüste de zaten basmayın geçin.

Vatikan için Isıc Kart olmadan 8 Euro ödedim bütün öğrenciliğe dair ne belge varsa gösterdim ve Türkçe’ydi kabul etti, sağolsun. Normalde 15 Euro.

Vatikan’da kaybolduğunuzu sanabilirsiniz çok şey yapmayın ben de kayboldum, rastgele dolaşın her türlü çıkışa ulaşıyorsunuz.

Kalıcak ucuz ve güzel bir yer arıyorsunuz Camping Village’yi öneririm, merkeze uzak ama baya iyi, otobüsle merkeze ulaşabilirsiniz.

Bence 3 gün tam ideal, 4 gün de ayırabilirsiniz fakat Roma’da 4, Floransa’da 1 gece kalırsanız büyük yanlış yapmış olursunuz, Floransa’da 2 gün kalınmalı.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

1 YORUM

  1. Merhabalar

    Roma’nın tarihi dokusu kadar geceleri de güzeldir. Özellikle eski bir araba galerisinden bara dönüştürülen Freni e Frizioni isimli mekanı tavsiye ederim

Bir Yorum Bırak