Elinizde olmayan imkanlardan dolayı silinen ya da kendiniz silip sonra pişman olduğunuz verilere tekrar ulaşmanız mümkün. Fakat tabi ki silinen verileri geri getirmek garantisi olmayan ve zahmetli bir iştir.

Bilgisayarınıza bulaşan bir virüs ya da format sırasında karşılaştığınız bir problemle bilgisayarınızdaki veriler silinmiş olabilir. Ya da hiçbir sorun yokken bilgisayarınızdaki verileri kendi isteğinizle veya yanlışlıkla siz de silmiş olabilirsiniz. O veriler, uzun zamandır çekilmiş olduğunuz fotoğraf arşiviniz, çok sevdiğiniz müzikleriniz, video dosyalarınız ve dijital olan her şey olabilir. Bunlara tekrar ulaşmanızın birkaç yolu var. Fakat baştan belirteyim, anlatacağım yöntemler ya da programlar verilerinizi tekrar getirmeyi garanti etmez.

Veri Kurtarma
Veri Kurtarma

Veri kurtarma işinde olanlara bir ton para dökmeden önce bu yazıda paylaşacağım programlarla verilerinizi kendi imkanlarınızla geri getirmeyi deneyebilirsiniz. Öncelikle bunun nasıl mümkün olduğundan bahsedeyim. Tamamen hard-disklerin çalışma prensibi sayesinde verilerinize tekrar kavuşabilirsiniz. Sildiğinizi sandığınız verileri aslında hard-diskiniz ufak bir işlemle tekrar yazılabilir hale getiriyor ve silinmiş olarak gösteriyor. Anlatacağım programlar da bu ufak işlemlerin gerçekleşmesini, verilerin geri gelmesini sağlıyor. Daha doğrusu deniyor ve mümkün ise kurtarabiliyor. Bunu yapabilen en iyi programlar ise şunlar;


Recuva

Bu alanda akla ilk gelen programdır diyebilirim. Kolay sayılabilen bir arayüze sahip ve veri aramalarınız için çeşitli filtreleme imkanları tanıyor. Aramaların sonucunda bulduğu verileri kurtarılabilirlik puanına göre size sunuyor.

Recuva’yı indirmek için buraya tıklayın.

Recuva
Recuva

PhotoRec

Bu program da bir veri kurtarma yazılımı. İsmi yanıltıcı olabilir, sadece resimlerinizi kurtarmıyor. 200’e yakın türde dosyaları tarıyor ve kurtarılabilecek olanları geri getirebiliyor. Sabit disk, USB bellek veya CD/DVD’lerinizin silinen bölümlerini geri getirmek için de kullanabilirsiniz. Recuva kadar basit bir arayüze sahip değil, kullanımı kolay demek biraz zor bir program. Fakat verilerinizi geri getirmek için denemekten zarar gelmez.

PhotoRec’i indirmek için buraya tıklayın.

DMDE Free Edition

Oldukça kolay bir arayüze sahip ve veri kurtarma alanında uzman olan bir  program. Ücretsiz sürümünde bazı kısıtlamalar mevcut ancak yine de oldukça başarılı işler çıkarabiliyor. Denemeniz sizin yararınıza olacaktır.

DMDE Free Edition’ı indirmek için buraya tıklayın.

Partition Recovery

Bir diski ya da diskinizin bir bölümünü kaybetmeniz halinde kullanabileceğiniz alternatif bir program. Diskinizi tarayıp kurtarılması mümkün bölümleri sizlere sunuyor ve kurtarmayı deniyor.

Partition Recovery’i indirmek için buraya tıklayın.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

1 YORUM

  1. Konuda bahsedildiği gibi geri getirme işlemi sadece cihazın durumuna bağlı, yani kısaca şans işi de denebilir.Yakın zamanda yanlışlıkla D diskimi silmiştim format esnasında hiçbir program destek veremedi o yüzden dikkat etmekte fayda var.

Bir Yorum Bırak