1979’da çekimleri yapılan bu film Almanya, Fransa, Yugoslavya ve Polonya ortak yapımıdır. Volker Schlöndorff yönetmenliğinde çekilmiştir. Teneke Trampet toplam 13 ödül almış bir filmdir.

Annesi ve iki erkekle birlikte yaşayan Oscar’a üç yaşında hediye edilen teneke trampetle film başlar. Hayatını pek çok farklı ilginçliklerle geçiren Oscar, cinsel olayların genel olarak ön planda olduğu bir ortamda büyümüştür. Annesinin yaşadığı cinsel ilişkilere şahitlik ederek büyüyen Oscar, kötü bir çocukluk geçirmiş ve ileriki yıllarda bu durumun onu etkileyeceği bellidir. Bu şekilde karamsarlıklar içinde büyüyen Oscar hep bir çocuk kalmak için dua eder ve öyle de kalır. Yıllarca fiziksel bir gelişme göstermeyen Oscar bir cüce olarak hayatını sürdürmektedir.

Filmin en etkileyici sahnelerinden biri, Oscar’ın çok değer verdiği teneke trampetinin elinden alınmak istemesiyle başlar. Bu durum karşısında çok şiddetli bir tepki veren Oscar, çok tiz bir çığlık atar ve etrafta bulunan bütün camları tuzla buz eder.

Oskar yeniden büyümeye karar verdikten sonra hayatında bazı değişikler olmaya başlamış ve bir kıza aşık olmuş. Daha sonra askere çağırılan Oscar, askerde savaş esnasında kız arkadaşını kaybetmiş. Bu onun büyümeye karar vermesinde en büyük etmen olmuştur.


Film sahneler açısından iğrenç denilebilecek görüntüler içerebilmekte. Küçük yaş çocukların bu filmi izlemesini doğru bulmadığımı belirtebilirim. Film de oynayan küçük çocukların da cinsel sahnelerde bulunması saçma ve olumsuz olaylardan biriydi. Sahneler çoğu zaman bir önceki ya da bir sonraki sahneden bağımsız ilerliyor, bu da belirli bir kesim izleyicinin sıkılmasına neden oluyor. Senaryo tam olarak bir sonuca bağlanmıyor ve senaryo da sahneler gibi birbirinden alakasız ilerliyor. Bir anda ne olacağını anlayamıyorsunuz. Örneğin Oscar’ın bir kıza aşık olduktan sonra, hemen ardındaki savaş sahnesine nasıl geçildiğini çözemeyebilirsiniz. Ben profesyonel bir film eleştirmeni değilim ve bu filme bu kadar ödül verilmesinin nedenini pek anlayamıyorum. Çocukların bu tarz sahnelerde bulunması gerçekten çok yanlış ve çocukların, bu durumundan gelecekte etkilenebileceği düşüncesi beni daha çok korkutuyor. Bazı sahnelerde bulunan yenilen yemeklerin bile sahneleri kötüleştirebildiğini söyleyebilirim.

Film hakkında genel düşüncelerim kötü olsa da iyi diyebileceğim birkaç şey tabi ki mevcut. Mesela o zamanın şartlarına göre çekim kalitesinin diğerlerinden iyi olması. Bunun yanında filmde rol alan oyuncular da üstüne düşen görevi başarılı bir şekilde yerine getirmişler. Buna rağmen film izlenip, kişiye göre farklı yorumlamalar da yapılabilir. Fakat ben izledikten sonra kendime “neden bu film” diye sorduğum için filme en fazla 10 üzerinden 5-6 puan verebiliyorum. Ailenizle izlemeye uygun olmayan, çocukların izlemesine uygun olmayan, midesi kaldırabilecek insanların sadece bu filmi izlemesi uygun olacaktır. Bu kadar ödüllü bir filmi bu kadar kötü şekilde eleştirmek doğru olmayabilir, ama benim gibi düşünecek bir çok insan olabileceğini tahmin ediyorum. İzleyin pişman olmayabilirsiniz ama bu durum sizi konuyla ilgili bir muhabbet açıldığında bir iki kelime bir şey söyleyebilecek konuma getirmekten başka bir işe yaramaz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir Yorum Bırak