Tirbüşon Olmadan Şarap Açmak

Tirbüşonsuz şarap açmak, şarap içmenize engel olmayacak yollar demektir. Peki tirbüşonsuz şarap nasıl açılır? Şarap alırken nasıl açacağını düşünmeyenlerin en çok sorduğu soru budur. Evde daha önceden alıp sakladığınız bir tirbüşon varsa şanslısınız. Ancak bu şansa sahip değilseniz şarabı açana kadar geçen süre sizin için bir işkence halini alabilir.

Çoğu şarap şişelendikten sonra tadının güzel kalması ve bozulmaması için mantar tıpa ile kapatılır. Mantar tıpayı şişeden çıkarmak için tirbüşon adı verilen alet kullanılır. Bu alet pek çok tekelden ve marketten kolayca temin edilebilir. 5-10 TL bir ücret ödeyerek tirbüşon satın alabilirsiniz. Her şeye rağmen bir tirbüşonunuz yoksa ve bulunduğunuz an için tirbüşon temin edemiyorsanız üzülmeyin. Tirbüşonsuz şarap açma teknikleri de vardır.

Bugün ben de şarap konusunda bir şanssızlık yaşadım. Şirince‘den aldığım şarap için tirbüşon almak aklıma gelmedi. Evde de tirbüşon bulunmadığı için mecburen farklı yollara başvurdum. Bu durum ilk kez başıma gelmiyor, bu yüzden işe yarayan yolları az çok bilirim. Daha önce deneyimlediğim tirbüşonsuz şarap açma yöntemlerini bu yazımda paylaşacağım.

Tirbüşon Olmadan Şarap Nasıl Açılır?

Şarabınızı açmak için bir tirbüşona sahip değilseniz, tirbüşon olmadan şarap açmak için farklı alternatifler mevcuttur. Bu yöntemler biraz zahmetli ve zaman alıcı olsa da hiç yoktan iyidir diyerek denemek isteyeceğinizi düşünüyorum.


Vida Kullanarak Mantarı Çıkarmak

Şarabınızı açmak için en etkili yöntemlerden biri vida yardımıyla mantarı yerinden çıkarmaktır. Bunu yapmak için bir vidaya, vidayı çevirmek için tornavidaya ve kerpetene ihtiyacınız vardır. İlk izlenim olarak evin bir yerini tamir edeceğinizi hissetmiş olabilirsiniz. Yapmanız gereken şey vidayı tornavida yardımıyla mantar tıpaya sokmaktır. Yeteri kadar içeri girdikten sonra kerpeten yardımıyla vidayı tutarak yukarı çekmeniz gerekir. Dikkat edin, bazen mantar tıpa birden çıkabiliyor. Bu anlarda şarap etrafa dağılabilir. Kerpeten yoksa bu işlem pense yardımıyla da yapılır. Ama kerpetene göre çok daha zahmetlidir. Kerpeten ya da penseden ikisi de mevcut değilse çatalla da açmayı deneyebilirsiniz.

Tirbüşonsuz Şarap Açmak

Mantar Tıpayı Şişenin İçine İtmek

Bu yöntem de oldukça etkilidir. Ancak bu yöntemi uygulayacak olanlara tavsiyem, kararınızı verirken ya direkt olarak bu yöntemi uygulayın ya da diğer yöntemlerden sonra bu yönteme dönmeyin. Çünkü mantar tıpa parçalanırsa şarabın içinde küçük mantar taneleri kalıyor ve tıpa şişeye girdiğinde şarapla karışıp, içimi zorlaştırıyor.

Mantarı şişenin içine itmek için bir kaşığın sapını kullanabilirsiniz. Tornavida-çekiş ikilisi de iş görecektir. Şişedeki tıpanın inatçılığına göre kullanacağınız alete siz karar verin. Kolay gidecek gibi duruyorsa kaşık ya da çatal sapıyla bastırarak işlemi tamamlayın. Tıpa çok inatçıysa, gitmemekte ısrarcıysa, tornavidayı ya da benzer bir aleti çekiçle tıpaya vurarak mantarı şişenin içine gönderin. Başta belirttiğim mantar tıpayı parçalama hatasına düştüyseniz, şarabı içmeden önce temiz bir kumaşla süzmenizi öneriyorum.


Şişenin Altına Vurarak Mantarı Düşürmek

Bu yöntem benim denediklerimden biri değildir. Ancak internette yaptığım araştırmalarda bu yöntemi uygulayarak başarılı olduğunu belirten birden fazla kullanıcı vardır. Ne kadar doğru bilemem ama yazılanları kısacak özetleyeyim.

Şarap şişesinin ağzı yere bakacak şekilde ters tutulur. Sağlam bir şekilde sabitlenirken, diğer yandan şarabın arka kısmına el ya da el gibi yumuşak, şişeyi kırmayacak bir cisimle basınçlı bir şekilde vurulur. Bu vurma işlemi 10-15 dakika kadar devam eder, ardından mantar tıpa düşmek üzere bir konuma geldiğinde el ile çıkarılır. Bu sayede tıpa yere düşmez, şarap da dökülmez.

Bana çok mantıklı gelmedi. Zaten deneyenler de ellerini hissetmediklerini söylüyorlar. Ancak inat edip yine de açmışlar. Valla bravo!

Son Çare: Şarap Şişesini Kırmak

Daha önce 1 kez deneyimlediğim, yukarıdaki yöntemlerin hiçbirini başaramayınca son çare olan şarap şişesini kırmak. Bu noktada artık dikkat edilmesi gerek bir şey kalmamıştır. Artık olan olacaktır. Şişenin ağız kısmını, şarabı ziyan etmeyecek şekilde sert bir yere vurarak kırın, imkanınız varsa şarabı temiz bir kumaşla süzün. Ne olur, ne olmaz; şişenin için cam parçaları kaçabilir.

Şarap Açma Teknikleri

Bu yöntemlerden biri olmazsa, biri illa ki olacaktır. Ki zaten olmaması imkansız çünkü en son çare şarap şişesini kırmak dedim, buna da gerekli ortam tanımlaması yapmak anlamsızdır. Her yerde kırabilirsiniz. Yine de bence en yakın tekele ya da markete giderek 1 tirbüşon edinmek en mantıklı olandır. Ya da en iyisi tıpasız, çevir-aç şişeler tercih etmek midir?

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

10 YORUMLAR

  1. Ne içtim ne de tadına baktım o yüzden şişeyi görmek dahi nasip olmadı olmasında :). Ama sizin sayenizde şişeyi görmeden nasıl olduğunu öğrendim 😀

  2. Her ne kadar basit bir konu gibi görünse de insanın başına geldiğinde tırırm tırım çözüm arayışına girdiği bir konudur. Açıklamalar gerçekten güzel 🙂

  3. Kesinlikle verdiğiniz tavsiyeler çok güzel teşekkür ederiz ben yinede vida kullanmayı tercih ederim bu Tirbüşon’u bu zamana kadar çok az kullanmışımdır.

  4. Gayet basit yöntem. Ancak şu şarap işinde açtığımız mantardan kopan parçalar içine düşmüyor mu, en sevmediğim olay. Hele ki benim bardağıma gelirse. İlla çıkarırım 🙂

  5. Şarap şişesini kırmak mıı!! Asla. Çoğunlukla başıma gelir bu durum. Arkasına vursamda çıkmaz. Çıksa şaşarım zaten. En temiz yöntem mantarı parçalamak.

  6. Yerine göre can kurtarıcı teknikler :)) bir keresinde parmağımla bastıra bastıra mantarı içine düşürüp içebilmiştim, tam eziyet 🙁

  7. Benim en fiks yaptığım şey içine itmek oluyor. Hafif sunta parçaları filan geliyor içerken. Ama genelde Biricik içtiğim için gerek kalmıyor 😀

Bir Yorum Bırak