Üniversite ve evimin arasındaki uzun mesafeden dolayı yollarda geçen ömrümde en çok merak ettiğim sorulardan biri, “Tren yoluna neden taş dökülür?”. Her gün metroda sabahları uykulu, akşamları yorgun gözlerle dışarıyı seyrederken bir anda raylara dökülen taşlar gözüme çarptı. Bir süredir kafamı meşgul eden bu merakımı araştırdım ve sebebini sizlerle de paylaşmak istedim.

Tren Yoluna Taş Dökülmesinin Sebebi

Büyük şehirde yaşayanlar bilir; metro yolculuğunda belirli yerlerde yoldan kaynaklı olarak, yüksek gürültü ve sallantılar meydana gelir. Yollara dökülen taşlar rayların üzerindeki vagonların daha güvenli ve konforlu ilerlemesini sağlar.

travers


Bu taşlar kırılmış, keskin köşeli ve keskin kenarlı, kübik şekilli malzemelerdir ve adına “balast” denir. Tren ya da metro yollarında, paralel döşenmiş rayların dikine konarak birbiriyle bağlantısını sağlayan malzemelere de “travers” denir. Traversler tahta, demir ya da beton olabilir. Tren hatlarında genelde maliyeti düşük olduğu için tahta olur, metro hatlarına da genellikle beton travers döşenir. Yukarıdaki resimde beton traversi görebilirsiniz.

Gelelim dökülen taşların yani balastların ne işe yaradığına;

  • Balastlar traversten gelen yükleri platform üzerinde daha geniş alana dengeli ve eşit bir şekilde yayar.
  • Traverslere yataklık eder ve onları yerinde tutar.
  • Yolun esnek olmasını sağlamaktadır.
  • Yağmur sularının dışarı atılmasını sağlar.
  • Platformu dondan, çamurdan korur.
  • Traversin toprakla temasını önleyerek traversi çürümekten korur.

Yaptığım araştırmadan sonra aslında o basit olarak görülen ve çok da dikkat çekmeyen taşlar, güvenliğimiz ve konforumuz için çok önemli bir etmen olduğunu gördüm.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir Yorum Bırak