Türk Filmlerine Neden Yeşilçam Deniyor
Türk Filmlerine Neden Yeşilçam Deniyor

Türk sineması denildiği zaman hepimizin aklına “Yeşilçam” gelir. Eski yapımları ifade eden bu kelimenin anlamını ise çoğu zaman düşünmeyiz. Türk sinemasına neden Yeşilçam deniyor, hiç düşündünüz mü?

Bu soruya cevap vermek için sinema tarihimizin başlangıcına kadar gitmemiz gerekiyor. Hareketli fotoğrafların ya da diğer bir ifade ile videonun bulunmasıyla birlikte dünya üzerinde ilk filmler çekilmeye başladı. Ülkemizde ise filmlerin çekimi 1917 senesinde başlamıştır. Savaş yılları olması nedeniyle çok yaygınlaşmasa da başlangıç tarihi olarak 1917 senesi alınmaktadır.

Eski Türk Filmlerine Neden Yeşilçam Filmleri Deniyor?

Savaş yıllarından sonra ülke toparlanmaya başlayınca, bundan sinema sektörü de etkilendi. Bu sektör yavaş yavaş ülkenin farklı kentlerinde büyümeye başlasa da ana merkezi İstanbul oldu. İstanbul’da sinemacıların sayısı artınca bunların bir araya gelme fikri ortaya çıktı ve 1950’li yıllarda bu fikir gerçeğe dönüştü. Bu tarihlerde, İstiklal Caddesi üzerinden yer alan Yeşilçam Sokağı, sinemacıların merkezi oldu. Böylece burada yapılan filmler “Yeşilçam filmleri” olarak adlandırılmaya başlandı.

Her ne kadar “Yeşilçam” sokağın isminden kaynaklansa da zamanla bu ismi hak eden durumlar meydana geldi. Günümüzde sinema sektörünün oldukça karlı olduğu ve burada görev alan kişilerin çok yüksek ücretler kazandığı bilinmektedir. Fakat geçmişte durum öyle değildi ve Kemal Sunal’lar, Tarık Akan’lar, Adile Naşit’ler, Sadri Alışık’lar, Ayhan Işık’lar ve daha nicesi, çok zor şartlarda bu filmlerde rol almışlardır. Tabiri caizse, gerçek anlamda bir emek söz konusuydu bu filmlerde. Bazen kıyafetler dahi çok zor bulunuyor, filmde rol alan başrol oyuncuları evlerine gitmek için kilometrelerce yürüyordu. Bütün bunlar nedeniyle dönemin sinema sektörü için “Çam gibi dayanıklı” benzetmesi yapılmıştır. Bu da Yeşilçam isminin farklı bir dayanak noktasını oluşturmuştur.


Ortada ciddi bir emek olunca, filmlerin kalitesi arttığı gibi, farklı yıldızların ortaya çıkışı da sağlanıyordu. Geçmişteki filmleri düşündüğümüzde çok sayıda erkek ve kadın başrol oyuncusu sayabiliriz. Ve saymış olduğumuz isimlerin her birisi adeta koca bir çınar olarak kabul edilmektedir. Rol aldıkları filmleri, tek başlarına bu koca çınarlar izlettirirdi. Günümüzde ise böyle bir kalitenin olmadığını hepimiz, üzülerek görüyoruz.

Yeşilçam Sineması
Yeşilçam Sineması

Peki, şimdilerde yapılan filmler neden Yeşilçam filmi olarak adlandırılmıyor, bunu hiç düşündünüz mü? Çünkü günümüzdeki filmlerin temelinde para ve teknoloji var. Geçmişte emek verilerek çekilen sahneler insanları etkilerken, günümüzde ise görsel efektler ve farklı teknikler kullanılarak bu yapılmaya çalışıyor. Bunların hiçbirisi insanları etkilemiyor. İçlerinden bir tanesi bizi etkilediğinde ise söz konusu yapımı “Süper Film” olarak nitelendiriyoruz. Belki görüntü kalitesi ve efektler çok daha iyi fakat seyirciyi etkileyecek duygu, his maalesef yok. Bunun için para ve teknoloji Yeşilçam’ı öldürüp, toprağa gömmüştür.

Belki yakında sinemamız, tekrardan emek verilen, duygusu olan günlere döner. Biz de filmlerden yeniden lezzet almaya başlar ve Yeşilçam ölmemiş deriz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir Yorum Bırak