Yakın bir tarihte Türkiye’de hava kirliliği ile ilgili veriler içeren bir araştırma sonuçları ve Türkiye hava kirliliği haritası açıklandı.

Hava kirliliği günümüzde insan sağlığı için en büyük tehlikelerden biridir. Hava kirliliğinin sonucu olarak pek çok hastalık gözlemlenebilmektedir. İnsanlar tarafından, gözle fark edilemeyecek, basit görülen bir olay olsa da, zararları yıkıcı boyutlara ulaşabilmektedir. Bu yüzden Dünya Sağlık Örgütü (WHO) hava kirliliğini “görünmez katil” olarak tanımlar.

Bu sorun dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi ülkemizde de büyük bir problemdir. Hatta son yapılan araştırmalar bu sorunun ciddi boyutlara ulaştığını göstermektedir.

Türkiye’nin 81 ilinde yapılan bir araştırmaya göre, AB kriterlerine göre hava kirliliği düzeyi normal seviyede olan sadece 1 şehrimiz var; Çankırı. Diğer bütün illerimiz hava kirliliği sorunuyla karşı karşıya. Havası en temiz illerimiz Çankırı’dan sonra Tunceli, Eskişehir, Bingöl ve Bitlis şeklinde sıralandı. 3 büyük şehrimiz arasında havası en kirli olanı, Ankara olarak açıklandı. Havası en kirli 3 şehrimiz ise Muş, Iğdır ve Siirt.


Türkiye Hava Kirliliği Haritası
Türkiye Hava Kirliliği Haritası

Türkiye’de her yıl 32 binden fazla kişi hava kirliliğine bağlı sebeplerden dolayı hayatını kaybediyor. Ülkemizde her geçen gün hava kirliliği sorunu daha ciddi bir hal alıyor. Türkiye hava kirliliği haritası da bu bilgileri doğrular nitelikte.

Hava kirliliğine neden olan pek çok etken vardır. Her geçen gün artan otomobil sayısı ve bu araçların egzozlarından çıkan gazlar, fabrikalarda yakılan yakıtların gazlarının filtresiz bacalardan doğaya salınması hava kirliliğine sebep olan başlıca etkenlerdir. Bunların yanında, sigara kullanımı, evlerde ısınmak için kömür kullanılması, deodorantlar ve parfümlerin de kirli havaya etki ettiği söylenebilir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı bilgilere göre hava kirliliği akciğer kanserinin neden olduğu ölümlerin %36’sının sorumlusu. Ayrıca KOAH nedeniyle hayatını kaybedenlerin %35’i de hava kirliliğine bağlı sebeplerden KOAH hastası oluyor. Hava kirliliğinin kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin %25’ine etki ettiği de açıklanan bilgiler arasında. Bu verilerden hareketle, hava kirliliğinin sağlığa zararının sigaraya yakın olduğu söylenebilir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

3 YORUMLAR

  1. Toplumun bilinçlenmesi gerekiyor artık. Her yaptığımız bir diğerini ve dolaylı olarak kendimizi de etkiliyor. Sanayilerde filtre kullanılmasını teşvik edici ya da kullanılmamasını cezalandırıcı yasalar çıkmalı ayrıca.

  2. faydalı bir bilgi olmuş. çevre kirliliği bir çok hastalığın sebebidir. ayrıca bazı araştırmalar alerji oluşumuna da etki edebileceğini göstermektedir. Eğer kaçmak mümkün değilse en azından sağlıklı beslenme gerekir

Bir Yorum Bırak